Ubezpieczenie turystyczne do Malezji
Kraje

Ubezpieczenie do Malezji

Ubezpieczenie do Malezji

Malezja to piękny kraj położony w południowo-wschodniej części Azji. Są tam rajskie plaże, lasy tropikalne, dzika przyroda i zachwycająca architektura. Wyjazd do Malezji to marzenie wielu osób, ale jak go zorganizować, aby o niczym nie zapomnieć? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Malezji wybrać?

Malezja – informacje z MSZ

 • Przed wylotem warto zarejestrować się w systemie Odyseusz. 
 • MSZ odradza podróże na wschód stanu Sabah i okoliczne wysepki. Działają tam ugrupowania terrorystyczne. 
 • Niebezpieczne są okolice miast Tawau, Sandakan, Lahad Datu i Semporna.
 • Na terenie całej Malezji warto zachować ostrożność. Ataki zdarzyć się mogą nawet w stolicy. 
 • Od października do marca trwa pora monsunowa wiążąca się z silnym wiatrem i nagłymi opadami deszczu. Zamykana jest wtedy część baz turystycznych. Wstrzymane są połączenia morskie między wyspami. 
 • Malezja znajduje się w sąsiedztwie stref aktywnych sejsmicznie. Istnieje tam zagrożenie cyklonami tropikalnymi od października do lutego. 
 • Kobiety muszą uważać na złodziei na skuterach, które wyrywają torebki.

Malezja – co warto zobaczyć?

 • Kuala Lumpur – stolicę kraju słynącą z wysokich wież Petronas, które kiedyś były najwyższe na świecie. W mieście jest mnóstwo zabytków z różnych epok i stylów architektonicznych. Są to zarówno nowoczesne drapacze chmur, jak i obiekty kolonialne np. stacja kolejowa z roku 1911.
 • Langkawi – archipelag wysp na Morzu Andamańskim. Zaliczają się do niego 104 wysepki z Pulau Langkawi na czele. Są tam nie tylko plaże, ale i wodospady, lasy namorzynowe czy park narodowy. Udać się trzeba na Sky Bridge – liczącą 125 m kładkę zawieszoną na wysokości 660 m n.p.m. To teren Parku Narodowego Gunung Mulu. 
 • Georgetown na wyspe Penang – drugie najważniejsze miasto Malezji położone na wyspie oddzielonej od lądu długim na 13 km mostem. Mieszka tam sporo Chińczyków. Warto odwiedzić starówkę i wpisany na listę UNESCO drewniany port Jetty. 
 • Malakka – miasto założone w roku 1396 na półwyspie Malajskim. Od roku 2008 znajduje się na liście UNESCO. 
 • Park Narodowy Taman Negara – znajduje się w centralnej części kraju. Obejmuje w dużej mierze tereny dżungli. 
 • Sepilok – sanktuarium orangutanów. Założone zostało w roku 1964 dla osieroconych orangutanów. 
 • Wyspę Sipadan – położoną na wchód od Borneo. To miejsce godowe żółwi zielonych. 
 • Cameron Highlands – rozległe plantacje herbaty na północy kraju.

Co zabrać na urlop w Malezji? Dokumenty na wyjazd do Malezji

Co zabrać do Malezji? Najważniejszy jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy paszport. Wiza przy pobytach do 90 dni w ciągu 180 dni nie jest wymagana. Władze mogą żądać okazania odpowiednich środków finansowych i biletu powrotnego.

Czy w Malezji jest bezpiecznie?

Czy Malezja jest bezpieczna dla turystów? To kraj dość bezpieczny dla turystów, ale warto zachować ostrożność. Odradzane są podróże na wschodnią część stanu Sabah na Borneo. Niebezpieczne są też niektóre miasta np. Sandakan, Semporna, Lahad Datu i Tawau.

Od października do marca trwa pora monsunowa – padają obfite deszcze i wieje silny wiatr. Zdarzają się podtopienia. Szczepienia przed wyjazdem nie są obowiązkowe, ale warto je rozważyć. 

W Malezji istnieje niestety zagrożenie terroryzmem. Trzeba uważać w miejscach popularnych wśród turystów. Kraj ten doświadcza wpływu monsunów. 

Karta EKUZ na urlop w Malezji – czy wystarczy?

W Malezji karta EKUZ nie obowiązuje. Turyści muszą więc wykupić polisę podróżną lub samodzielnie opłacić ewentualne koszty leczenia i transportu medycznego do kraju. MSZ rekomenduje więc zaopatrzenie się w takie ubezpieczenie turystyczne.

Opieka zdrowotna w Malezji nie jest droga, ale stoi na niskim poziomie. Usługi prywatne natomiast sporo kosztują. Standardowa wizyta lekarska to koszt nawet 100 dolarów.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Malezji wybrać?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego do Malezji to kwestia niezwykle ważna. W praktyce nie każda polisa zawiera odpowiednio wysokie sumy gwarantowane, aby pokryć koszty leczenia. Nie wszystkie oferty zawierają też np. OC. 

Turyści, którzy wyjeżdżają poza Europę muszą liczyć się oczywiście z wyższymi kosztami leczenia i ryzykiem zachorowania na choroby, które w Polsce nie występują. Dlatego polisę trzeba dopasować do swoich potrzeb oraz panujących w danym miejscu warunków i cen. 

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Malezji?

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Malezji powinno uwzględniać:

 • Koszty leczenia – oczywiście w Malezji dostępna jest publiczna i prywatna służba zdrowia. Ta pierwsza jest zdecydowanie tańsza, a druga należy do drogich, ale jest też o wiele lepsza. W praktyce wizyta prywatna u lekarza pierwszego kontaktu kosztuje nawet 100 dolarów. Dlatego łączna suma ubezpieczenia musi wynosić przynajmniej 60 000 dolarów. 
 • Transport medyczny do  kraju – oznacza przedwczesny powrót do Polski razem z medykami. Taka usługa nie należy do najtańszych, a nie każda polisa ją obejmuje. 
 • Rozszerzenie ubezpieczenia na choroby przewlekłe – każda firma ubezpieczeniowa w OWU określa, które choroby są uznawane za schorzenia przewlekłe. Jeśli dojdzie do hospitalizacji danej osoby z uwagi na wspomnianą chorobę przewlekłą, ubezpieczyciel nie zwraca kosztów leczenia czy transportu medycznego. Trzeba wcześniej wykupić odpowiednie rozszerzenie.
 • Assistance – w Malezji niestety zdarzają się kradzieże czy napady. Turyści tracą wtedy nie tylko pieniądze, ale i dokumenty. Co można w takiej sytuacji zrobić? Pomocny jest dodatek Assistance, dzięki któremu można przejść przez najważniejsze formalności. 
 • Ubezpieczenie bagażu – na lotniskach i nie tylko zdarzają się kradzieże, zagubienia i zniszczenia bagażu. Nie da się tego pominąć, ale na taką ewentualność można się zabezpieczyć. 
 • Ubezpieczenie NNW – nieszczęśliwy wypadek może się zdarzyć każdemu, także w czasie wakacyjnego wyjazdu. Można jednak uzyskać odpowiednie odszkodowanie, gdy ma się wykupiony specjalny dodatek. 
 • OC w życiu prywatnym – gdy osoba ubezpieczona spowoduje uszczerbek na czyimś zdrowiu czy mieniu, dobre ubezpieczenie może uchronić ją przed przykrymi konsekwencjami finansowymi. Nie można jednak w czasie wyrządzania szkód być pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.
 • Klauzula sportów ekstremalnych i sportów wysokiego ryzyka – każda firma ubezpieczeniowa w OWU określa, które sporty są zaliczane do danej grupy. Przed wylotem warto to sprawdzić, gdy w planach są różnego rodzaju aktywności fizyczne.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Malezji wybrać?

Osoby, które nie są abstynentami ubezpieczenie turystyczne do Malezji powinny rozszerzyć  o klauzulę alkoholową. Jeśli bowiem do wypadku dojdzie pod wpływem alkoholu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty sumy gwarantowanej. Wspomniana klauzula sprawia, że rekompensata wypłacana jest w każdych warunkach. Czasem klauzula wchodzi w skład polisy podstawowej, co warto sprawdzić w OWU. 

O rozszerzeniu powinny też pamiętać osoby uprawiające sporty ekstremalne i sporty wysokiego ryzyka, nurkowie, surferzy, osoby przewlekle chore czy zamierzając podjąć pracę fizyczną. Standardowe oferty nie posiadają rozszerzeń na okoliczność zapadnięcia na choroby tropikalne, bo zazwyczaj wchodzi to w skład klasycznego pakietu medycznego.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Malezji?

Wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby zaopatrzyć się w dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne do Malezji. Wystarczy skorzystać z internetowego, intuicyjnego w obsłudze serwisu Polisoteka.pl. Cały proces powinien się zamknąć w kilka minut.

Najważniejsze informacje:

 • Osoby wybierające się do Malezji na okres do 90 dni w ciągu 180 dni nie potrzebują wizy. Trzeba mieć przy sobie natomiast ważny paszport.
 • Malezja jest krajem zagrożonym terroryzmem. Zdarzają się tam obfite opady deszczu i silne wiatry związane z działalnością monsunową.
 • Publiczna opieka zdrowotna w Malezji stoi na niskim poziomie, a usługi prywatne są drogie. Trzeba więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie wybrać do Malezji?
Dopasowane do swoich potrzeb, a więc stanu zdrowia, wieku czy planowanych aktywności. Im wyższa jest suma gwarantowana, tym oczywiście lepiej.
Ile kosztuje wiza do Malezji?
W przypadku pobytów do 90 dni w okresie do 180 dni wiza turystyczna nie jest wymagana.
Co obejmuje dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?
Zazwyczaj jest to ubezpieczenie dla osób chorych przewlekle czy osób uprawiających sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka.