Ubezpieczenie turystyczne do Gruzji
Kraje

Ubezpieczenie do Gruzji

Ubezpieczenie do Gruzji

Gruzja jest krajem dość rzadko wybieranym jako kierunek wakacyjnego wypoczynku, jednak ma ona do zaoferowania wiele interesujących atrakcji. Piękne miasta, górskie widoki, nowoczesne kurorty – to wszystko czeka na podróżujących do Gruzji. Gdy także myślisz o wyjeździe w tym kierunku, nie zapomnij wcześniej kupić ubezpieczenie turystyczne do Gruzji!

Gruzja – informacje z MSZ

 • Przed wyjazdem warto zarejestrować się w systemie Odyseusz. 
 • MSZ odradza podróże do terenów okupowanych Abchazji oraz Osetii Południowej.
 • Nielegalny jest wjazd do kraju z terytorium Federacji Rosyjskiej przez Osetię Południową i Abchazję. Gruzja nie uznaje władz tych terytoriów. 
 • W Gruzji obowiązuje drugi stopień zagrożenia terrorystycznego w skali czterostopniowej. 
 • Problemem w Gruzji jest wysoki poziom przestępczości pospolitej, ale utrzymuje się ona na podobnym poziomie jak w krajach Europy Zachodniej. Trzeba uważać na kieszonkowców. 
 • Niebezpiecznie bywa w gruzińskich górach. Nie istnieje tam ratownictwo górskie. Pomoc dociera często dopiero po 24 godzinach i to przy sprzyjających warunkach pogodowych. W górach może też nie być sygnału GSM. 
 • W Gruzji zdarzają się trzęsienia ziemi.

Gruzja – co warto zobaczyć?

 • Tbilisi – stolicę kraju. To miasto bardzo zróżnicowane architektonicznie. Zachwyca przede wszystkim Stare Miasto. Odwiedzić trzeba także stolicę Betlemi. Jedną z najstarszych świątyń  jest Anczischati z wieku VI. Udać się trzeba na Plac Wolności i ulicę Rustaweli – główny trakt Tbilisi. Najstarsza dzielnica to Abanotubani słynąca z łaźni siarkowych. Znajduje się tam także wodospad Leghvtakhevi. 
 • Sweti Cchoweli – kościół w miejscowości Mccheta około 20 km od stolicy. To obiekt wpisany na listę UNESCO. Odbywały się tam koronacje i pogrzeby władców Gruzji. Budynek datowany jest na wiek XI. 
 • Katedrę Bagrata – najslynniejszą świątynię miasta Kutaisi. Jej początki sięgają wieku XI i rządów króla Bagrata III. Znajduje się ona na wzgórzu Ukimerioni. Budynek wielokrotnie niszczono. Dzisiaj jest to rekonstrukcja. 
 • Monastyr Gelati – monastyr z wieku XII. Do dzisiaj zachowały się freski i manuskrypty z okresu od XII do XVII wieku. Obiekt wpisany jest na listę UNESCO. 
 • Dawit Garedża – kompleks monastyrów na wschodzie kraju. Jego część znajduje się w Azerbejdżanie. Początki obiektu sięgają wieku IX. 
 • Cminda Sameba – cerkiew położona na wzgórzu na wysokości 2170 m n.p.m. niedaleko granicy z Rosją w miasteczku Stepancminda. Powstała w wieku XIV.
 • Swanetię – Mestię i wioskę Ushguli – najwyższej zamieszkaną na stale wioskę. Rozpościerają się stamtąd piękne widoki. Region słynie z kamiennych wież, które dawniej pełniły funkcję obronną.

Co zabrać na urlop do Gruzji? Dokumenty na wyjazd do Gruzji

Potrzebny jest w tym przypadku ważny paszport lub inny dokument podróżny. Jego ważność musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu. Na terenie Gruzji można przebywać bez wizy przez 365 dni. Czasem wymagane jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego nocleg w hotelu czy biletu powrotnego.

Czy w Gruzji jest bezpiecznie?

Mimo wszystko Gruzja uważana jest za kraj stosunkowo bezpieczny dla turystów. Trzeba jednak uważać na wartościowe przedmioty – w dużych miastach, na targach, plażach, w środkach transportu itd. W wielu miejscowościach poziom przestępczości pospolitej nie jest wysoki, ale zdarzają się kradzieże kieszonkowe czy oszustwa. Warto zachować czujność i pilnować swoich rzeczy osobistych. 

Szczególną ostrożność należy zachować na terenach przygranicznych z Osetią Południową i Abchazją. To bowiem regiony sporne. 

W Gruzji zdarzają się poza tym trzęsienia ziemi.

Karta EKUZ na urlop w Gruzji – czy wystarczy?

Nikogo chyba nie zaskoczy fakt, że karta EKUZ w Gruzji nie obowiązuje. Za leczenie płaci się zawsze z własnej kieszeni. Wizyta w placówce prywatnej to koszt około 40 euro. Dlatego zaleca się oczywiście posiadanie prywatnego ubezpieczenia turystycznego obejmującego koszty medyczne itd. 

Podróż do Gruzji – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne jest rodzajem polisy zapewniającej ochronę podczas podróży. Dzięki niej można otrzymać wypłatę środków w wielu sytuacjach, by pokryć powstałe koszty w trakcie wyjazdu. Ochrona ubezpieczeniowa zależna jest od wybranej oferty, a szeroka gama propozycji pozwala na łatwe dobranie polisy do własnych wymogów.

Wykupienie ubezpieczenia turystycznego do Gruzji nie jest konieczne, ale warto się na nie zdecydować. Dlaczego?

W Gruzji nie obowiązuje karta EKUZ, dlatego też osoby, które ją posiadają, nie mogą z niej skorzystać, by uzyskać pomoc medyczną. Wizyty lekarskie, zwłaszcza w gabinetach prywatnych, mogą być dość drogie. W Gruzji istnieje też wyższe ryzyko wypadków oraz trzęsień ziemi.

Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu można uniknąć wysokich kosztów. Dodatkowo polisa zapewni ochronę w wielu innych sytuacjach, aby podróż do Gruzji była bezpieczniejsza.

Aby skorzystać z ubezpieczenia turystycznego, należy skontaktować się z ubezpieczycielem, który pomoże w wybraniu odpowiedniej placówki medycznej lub zorganizuje transport albo inną wymaganą pomoc.

W przypadku, gdy ubezpieczyciel ma umowy z lokalnymi placówkami, nie trzeba płacić za nic z własnej kieszeni. W przeciwnym przypadku należy zapłacić samodzielnie, zabrać rachunki i dokumenty, a następnie przedłożyć je ubezpieczycielowi, by odzyskać poniesione koszty.

Zakupienie ubezpieczenia turystycznego do Gruzji nie jest obecnie trudne – można zrobić to łatwo i szybko również przez internet!

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Gruzji wybrać?

Polisy turystyczne do Gruzji oferowane są obecnie przez wielu ubezpieczycieli, dlatego przed skorzystaniem z oferty zawsze warto zapoznać się bliżej z różnymi propozycjami.

Ubezpieczenia oferowane są w wielu wariantach do wyboru i można podzielić je na dwie główne kategorie – ubezpieczenia o ochronie podstawowej oraz o ochronie rozszerzonej.

Podstawowa ochrona ubezpieczeniowa

W ramach ochrony podstawowej ubezpieczyciel pokrywa:

 • Koszty leczenia.
 • Zwrot kosztów ratownictwa.
 • Koszty transportu medycznego.
 • Koszty wynikające z NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków.

Rozszerzona ochrona ubezpieczeniowa

Wybierając ubezpieczenie o rozszerzonej ochronie, można otrzymać dodatkowe wsparcie, by dzięki temu czuć się jeszcze bezpieczniej podczas swojego wyjazdu.

W ramach ochrony rozszerzonej ubezpieczyciel oferuje:

 • Rozszerzenie dla osób chorujących przewlekle.
 • Assistance – pomoc 24/7.
 • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.
 • Ubezpieczenia dla sportowców – klauzula dotycząca sportów wysokiego ryzyka, sportów ekstremalnych, ubezpieczenie sprzętu, OC sportowe.
 • Ochrona bagażu.
 • Ubezpieczenie od odwołania, przerwania, rezygnacji z podróży.
 • Ubezpieczenie od opóźnienia bagażu i podróży.
 • Rozszerzenie o zdarzenia wywołane pod wpływem alkoholu.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Gruzji?

Ubezpieczenie turystyczne do Gruzji można kupić w cenie rozpoczynającej się już od 4 zł za jeden dzień ochrony!

Ostateczny koszt związany z wykupieniem polisy do Gruzji będzie zależny od celu wyjazdu, wybranego zakresu ubezpieczenia, sum gwarantowanych polisy oraz od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Aby dowiedzieć się, ile będzie kosztować ubezpieczenie do Gruzji, warto skorzystać z internetowego kalkulatora ubezpieczeń. Dzięki niemu można błyskawicznie sprawdzić koszty polis turystycznych w różnych towarzystwach, aby następnie wybrać optymalną ofertę dla siebie i od razu wykupić ją online.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Gruzji?

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie do Gruzji, warto pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z jego zakresem oraz z sumami ubezpieczenia. Co powinno obejmować ubezpieczenie, aby zapewnić optymalną ochronę?

Zakres ubezpieczenia do Gruzji

Ubezpieczenie turystyczne powinno się dobrać do celu podróży oraz własnych potrzeb.

Duże znaczenie ma też stan zdrowia – w przypadku chorób przewlekłych należy wykupić dodatkowe rozszerzenie, ponieważ w przeciwnym przypadku ubezpieczyciel może nie pokryć kosztów leczenia.

Najlepiej, aby ubezpieczenie turystyczne do Gruzji obejmowało poniższe elementy:

 • Koszty leczenia i koszty ratownictwa – warto zdecydować się na rozbudowaną ofertę, aby w razie zachorowania w trakcie podróży można było otrzymać dodatkowe wsparcie.
 • NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) – dzięki temu ubezpieczeniu można otrzymać rekompensatę strat następujących na skutek uszczerbku na zdrowiu po nieszczęśliwym wypadku.
 • Assistance – umożliwia otrzymanie pomocy całodobowej w razie kryzysowych sytuacji, wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem.
 • OC w życiu prywatnym – umożliwia wypłatę odszkodowania osobie kosztowanej przez ubezpieczonego lub też pokrycie szkód na mieniu, które wyrządził ubezpieczony.
 • Ubezpieczenie bagażu – dzięki niemu można otrzymać odszkodowanie w sytuacji, gdy doszło do uszkodzenia, zagubienia lub kradzieży bagażu w podróży, na przykład na lotnisku, w hotelu, podczas zwiedzania.

Sumy ubezpieczenia do Gruzji

Sumami ubezpieczenia czy sumami gwarantowanymi nazywa się wysokość kwoty, którą maksymalnie pokrywa ubezpieczyciel. Powyżej niej wszystkie koszty musi dopłacić osoba ubezpieczona.

W interesie podróżującego jest, aby suma ubezpieczenia była jak najwyższa, aby dzięki temu zabezpieczyć się przed sytuacją, gdy trzeba będzie zapłacić za określone zdarzenia samodzielnie.

Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim sumę:

 • Kosztów leczenia – powinny wynosić co najmniej 200 000 złotych.
 • Zwrot kosztów ratownictwa – powinny wynosić co najmniej 20 000 złotych.
 • Kosztów NNW – powinny wynosić co najmniej 20 000 złotych.
 • Kosztów OC – powinny wynosić co najmniej 50 000 złotych.

Warto też wskazać, że sumy gwarantowane dotyczą również innych elementów ubezpieczenia turystycznego, w tym OC w życiu prywatnym, ubezpieczenia bagażu czy sprzętu sportowego. Gdy planuje się przewozić droższe bagaże lub sprzęty, warto wybrać ubezpieczenie z wyższą sumą tej ochrony.

Przed skorzystaniem z oferty warto sprawdzić OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia, gdzie znajdują się dokładne informacje o zakresie ochrony i wyłączeniach.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Gruzji wybrać?

Osoby, które do Gruzji wybierają się samochodem, powinny rozważyć wykupienie Auto Assistance. W ten sposób można się dobrze zabezpieczyć na wypadek awarii. Tego rodzaju polisa zwiększa komfort podróżowania. Gruzja nie należy do UE, a więc standardowe ubezpieczenia komunikacyjne rzadko obejmują ochroną podróżowanie po tym kraju. Tutaj należy bezwzględnie zapoznać się z OWU. 

Osoby, które wykupią polisę turystyczną do Gruzji z Auto Assistance mogą korzystać z pomocy obejmującej pokrycie kosztów naprawy, holowanie auta i zakwaterowanie na czas jego naprawy. 

W Gruzji zdarzają się poza tym kradzieże rzeczy osobistych. Warto więc zdecydować się na polisę obejmującą ubezpieczenie bagażu. Pozwala to liczyć na odszkodowanie, gdy utraci się cenne rzeczy osobiste. To bardzo ważne dla osób, które podróżują z droższym sprzętem sportowym czy elektronicznym. 

Kolejnym dodatkowym ubezpieczeniem, które może się przydać w Gruzji jest NNW. Warto zdecydować się tutaj na nieco wyższe sumy gwarantowane, aby uzyskać wysokie odszkodowanie. 

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Gruzji?

Obecnie ubezpieczenie turystyczne do Gruzji można kupić w wielu miejscach. Oferują je różni ubezpieczyciele, dlatego też najlepiej zapoznać się z dostępnymi ofertami przed podpisaniem umowy.

Żeby zakupić ubezpieczenie, nie trzeba jednak wcale wychodzić z domu, ponieważ można zrobić to również przez internet. Najlepszą opcją jest skorzystanie z serwisu online Polisoteka.pl.

Za ubezpieczenie można następnie zapłacić szybkim przelewem online. Po wykupieniu polisy natychmiast otrzymuje się potwierdzenie jej zawarcia z dodatkowymi dokumentami na swój adres e-mailowy.

Zakupienie polisy turystycznej do Gruzji jest możliwe łatwo i szybko – wystarczy tylko dostęp do internetu!

Najważniejsze informacje:

 • Gruzja to kraj, który wśród turystów z Polski z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.
 • Do wjazdu na teren Gruzji potrzebny jest tylko ważny paszport. Wiza nie jest wymagana.
 • W Gruzji zdarzają się kradzieże kieszonkowe i oszustwa. Uważać należy w strefie przygranicznej z Osetią  Południową i Abchazją.
 • W Gruzji nie obowiązuje karta EKUZ. Trzeba więc przed podróżą wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać do Gruzji?
Dobre ubezpieczenie to ubezpieczenie dopasowane do indywidualnych potrzeb danej osoby. Trzeba mieć na uwadze swój wiek, stan zdrowia i preferowany sposób spędzania wolnego czasu. Zawsze im wyższa jest suma gwarantowana, tym lepiej.
Czy karta EKUZ działa w Gruzji?
Gruzja nie należy do Unii Europejskiej i nie obowiązuje tam karta EKUZ.
Gdzie najlepiej ubezpieczyć się na wyjazd za granicę?
Z pomocą przychodzi serwis internetowy Polisoteka.pl. Z jego pomocą można znaleźć najlepsze dla siebie ubezpieczenie w ciągu zaledwie kilku minut.