Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji
Kraje

Ubezpieczenie do Chorwacji

Ubezpieczenie do Chorwacji

Chorwacja od lat cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród Polaków. Gdy także planujesz swój wakacyjny wyjazd do miasta jak Split, Hvar czy na wyspę Krk, nie zapomnij o odpowiedniej ochronie ubezpieczeniowej. Indywidualnie dobrana polisa turystyczna pozwoli na uzyskanie szerokiej ochrony podczas zagranicznego wyjazdu. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie polisy podróżnej? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji wybrać?

Chorwacja – informacje MSZ

Chorwacja traktowana jest jako kraj bezpieczny. W większych miastach i miejscowościach turystycznych może dojść do kradzieży, dlatego podróżujący powinni uważać na swoje mienie i unikać tłumów, uważać podczas jazdy komunikacją publiczną, a także nie pozostawiać swojego wartościowego mienia w obiektach noclegowych. Zagrożeniem w Chorwacji jest trzęsienie ziemi – kraj znajduje się w regionie sejsmicznym.

Aktualne informacje związane z ostrzeżeniami dla osób wyjeżdżających do Chorwacji można znaleźć na stronie internetowej MSZ.

Chorwacja – co warto zobaczyć?

 • Dubrownik – miasto zwane Perłą Adriatyku. Słynie z pięknej starówki i wielu zabytków. To tam kręcono “Grę o tron”. Miasto podziwiać można z wyspy Lokrum i wzgórza Srd.
 • Split – drugie największe miasto kraju słynące z Pałacu Dioklecjana. Na jego ruinach powstała obecna starówka. Zwiedzić trzeba Perystyl i katedrę św. Dujmy. 
 • Jeziora Plitwickie – jedną z największych atrakcji Chorwacji. To zachwycający kompleks jezior, kaskad i wodospadów. Najwyższy wodospad ma 78 metrów wysokości. 
 • Hvar – znaną chorwacką wyspę słynącą z pól lawendy i rajskich plaż. Największe miasta to Hvar i Stary Grad.
 • Zadar – miasto położone w Dalmacji z piękną starówką, katedrą św. Anastazji, kościołem św. Donata czy Placem Pięciu Studni. 
 • Pulę – największe miasto w regionie Istria. Jego najważniejszym zabytkiem jest amfiteatr z czasów Cesarstwa Rzymskiego, a poza tym warto zobaczyć świątynię Augusta, Forum czy łuk Sergiusza.
 • Park Narodowy Krka – obejmujący przełom rzek Krka i Cikola. Nieco przypomina Plitwickie Jeziora. Są tam piękne wodospady np. Skradinski Buk i Roski Slap. Warto udać się na wyspę Visovac i obejrzeć franciszkański klasztor. 
 • Rovinj – chorwacki kurort. To w rzeczywistości niewielka rybacka miejscowość. Najważniejszym zabytkiem jest katedra św. Eufemii. 
 • Korculę – wyspę niedaleko Hvaru, która jest idealnym miejscem do wypoczynku. To podobno tam urodził się Marco Polo.
 • Trogir – miejscowość niedaleko Splitu, której początki sięgają roku 380 p.n.e. Starówka wpisana jest na listę UNESCO. Poza tym warto zobaczyć katedrę św. Wawrzyńca czy twierdzę Kamerlengo. 
 • Zagrzeb – z placem Trg bana Jelacica czy cerkwią św. Marka.
 • Sibenik – miasto położone nad morzem ze starówką wpisaną na listę UNESCO. Zobaczyć warto dodatkowo katedrę św. Jakuba, twierdzę św. Michała czy klasztor św. Wawrzyńca.
 • Park Narodowy Mljet – obejmujący dwa słone jeziora połączone kanałem i wyspę św. Marii z opactwem benedyktyńskim.
 • Ston – małe miasteczko słynące z najdłuższych w Europie murów obronnych.
 • Park Narodowy Paklenica – położony w górach Welebit w Dalmacji. Obejmuje dwa kaniony Mala i Velika Paklenica.

Co zabrać na urlop w Chorwacji? Dokumenty potrzebne na wyjazd do Chorwacji

Chorwacja jest krajem członkowskim UE od roku 2013. Dlatego Polacy mogą wyjechać tam bez wizy na okres do 3 miesięcy jedynie na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. W Chorwacji istnieje obowiązek meldunkowy, ale zajmuje się tym zazwyczaj gospodarz hostelu lub administracja hotelu. 

Turyści poruszający się po Chorwacji muszą mieć przy sobie zawsze dokument tożsamości. Za jego brak grozi wysoka kara pieniężna.

Czy w Chorwacji jest bezpiecznie?

W Chorwacji stopień zagrożenia atakiem terrorystycznym jest niski. Dużym problemem nie jest także przestępczość pospolita, ale w miejscach popularnych wśród turystów trzeba uważać na kieszonkowców.

Zarządcy obiektów noclegowych w Chorwacji nie odpowiadają za kradzież rzeczy z pokoi hotelowych. Chorwacja nie podpisała bowiem odpowiedniej konwencji międzynarodowej. Cenne rzeczy lepiej więc nosić przy sobie.  

Chorwacja znajduje się w strefie sejsmicznej i możliwe są tam trzęsienia ziemi. Na terenach przygranicznych z Czarnogórą, Serbią oraz Bośnią i Hercegowiną zostało do dzisiaj wiele min. Są to miejsca oznaczone, ale i tak trzeba zachować ostrożność. 

MSZ ostrzega też przed korzystaniem z rozrywek takich jak rafting. Chorwackie prawo nie wymaga od osób je organizujących posiadania jakichkolwiek kwalifikacji.

​Karta EKUZ na urlop w Chorwacji – czy wystarczy?

Chorwacja jako członek Unii Europejskiej umożliwia korzystanie z EKUZ, dlatego pozwala na dostęp do leczenia bez opłat w wyznaczonym zakresie.

Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ) wydaje się osobom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia i potwierdza posiadane ubezpieczenie zdrowotne. Kartę EKUZ można wyrobić w placówce NFZ.

Warto jednak pamiętać o tym, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ w Chorwacji nie daje dostępu do wszystkich usług medycznych, dlatego też najlepiej zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie prywatne, aby dzięki temu otrzymać szerszą ochronę w razie nieprzewidzianych sytuacji wymagających opieki medycznej.

​Podróż do Chorwacji – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Wakacyjny wyjazd może być związany z różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami. Właśnie dlatego powstały ubezpieczenia turystyczne, których zadaniem jest zapewnienie turystom spokojnego snu podczas urlopu.

Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj polisy, która stanowi najczęściej grupę produktów ubezpieczeniowych dotyczących turystyki i rekreacji. Są one skierowane osób podróżujących za granicę, aby zmniejszyć ryzyko konsekwencji związanych z wyjazdem.

Polisy podróżne można zakupić obecnie w praktycznie każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Są one oferowane również dla turystów decydujących się na wyjazd do Chorwacji.

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji wybierane jest głównie przez osoby, które samodzielnie wyjeżdżają za granicę w celach wypoczynkowych. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na samodzielny wyjazd, co daje możliwość jego zaplanowania od początku do końca, a także zmniejszenia kosztów związanych z urlopem.

Dodatkowo na zakup polisy turystycznej do Chorwacji można zdecydować się przy wyjeździe służbowym, zawodowym.

Za pomocą polisy turystycznej można uzyskać ochronę w poniższych ramach:

 • Leczenie – obejmuje koszty wizyt lekarskich, diagnostyki, zabiegów, operacji, leków.
 • Transport – w tym także transport medyczny do Polski.
 • Poszukiwanie i ratownictwo.
 • NNW – następstwa nieszczęśliwych wypadków.
 • OC w życiu prywatnym.
 • Ubezpieczenie dla osób uprawiających sporty ekstremalne
 • OC sportowe.
 • Ubezpieczenie bagażu.
 • Ubezpieczenie rezygnacji i skrócenia wyjazdu.
 • Assistance.

Aby skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej, należy skontaktować się z ubezpieczycielem lub zaprezentować potwierdzenie zawartej umowy ubezpieczeniowej.

Właściwie dobrane ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji może sprawić, że wyjazd będzie udany nawet wtedy, gdy w jego trakcie pojawią się nieprzewidziane zdarzenia. Ich koszty może pokryć wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe, dlatego turysta nie musi ponosić ich samodzielnie. To oszczędność nawet setek tysięcy złotych!

​Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje w Chorwacji?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego ma bardzo duże znaczenie, dlatego też przed wyjazdem warto zapoznać się bliżej z dostępnymi ofertami i znaleźć taką, która będzie zapewniała właściwy poziom ochrony w atrakcyjnej cenie.

Jako że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom szeroką gamę różnych ubezpieczeń, a także dodatkowych opcji, duże znaczenie ma określenie celu podróży i dodatkowo własnych potrzeb pod kątem ochrony.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji, należy zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

1. Charakter wyjazdu

Wyjazd do Chorwacji może mieć charakter turystyczny, ale również służbowy czy zawodowy. Stąd też przy wykupie ubezpieczenia należy wskazać, w jakim celu zamierza się podróżować.

Gdy wyjazd ma mieć charakter wypoczynkowy, należy wybrać ubezpieczenie turystyczne tego typu. Wówczas można skorzystać z podstawowego zakresu ochrony ubezpieczeniowej albo zdecydować się na wykupienie dodatkowych usług.

2. Aktywności podczas wyjazdu

Wyjazd wakacyjny do Chorwacji może koncentrować się na zwiedzaniu lub może obejmować inne aktywności. Stąd też przy wyborze odpowiedniej oferty ubezpieczeniowej należy wziąć je pod uwagę.

Najczęściej podróżujący w celach turystycznych, który na miejscu zamierzają uprawiać sporty, decydują się na zakupienie specjalnego ubezpieczenia zapewniającego wtedy dodatkową ochronę. Dzięki temu można bezpiecznie uprawiać również sporty ekstremalne, na przykład wspinaczkę, skoki spadochronowe.

3. Uczestnicy wyjazdu

W przypadku wyjazdów rodzinnych można zdecydować się na specjalną ochronę dedykowaną dla rodzin, między innymi w ramach pakietu Assistance. Dzięki temu można uzyskać pomoc polegającą na opiece nad dziećmi czy zapewnieniu noclegu lub organizacji transportu.

4. Maksymalna suma gwarancyjna

Określa ono maksymalną sumę ochrony ubezpieczeniowej w przypadku leczenia oraz innych zdarzeń, których koszty pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe.

Najlepiej, aby maksymalna suma gwarancyjna była jak najwyższa, ponieważ wtedy turysta może otrzymać wsparcie nawet wtedy, gdy będzie ono związane z bardzo wysokimi kosztami, na przykład drogiej akcji ratowniczej czy operacji.

5. Wartość bagażu

Polisy ubezpieczeniowe oferowane są z różnymi kwotami maksymalnej ochrony, która określa, do jakiej sumy ponosi odpowiedzialność ubezpieczyciel.

Gdy na wyjazd zamierza się zabrać droższy sprzęt, na przykład komputer, aparat fotograficzny, w takim przypadku warto sprawdzić kwotę ochrony i dostosować ją do wartości mienia. Dzięki temu będzie można otrzymać stosowne odszkodowanie w razie uszkodzenia, utraty albo kradzieży bagażu.

​Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chorwacji?

Ceny ubezpieczeń turystycznych do Chorwacji są zróżnicowane, dlatego bardzo ważne jest zapoznanie się z różnymi propozycjami towarzystw. Dzięki temu można wybrać najkorzystniejszą ofertę w przystępnej cenie.

Za jeden dzień ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji należy zapłacić jedynie około 4 złotych!

W ramach powyższej ceny można otrzymać podstawowy zakres ochrony, między innymi w ramach kosztów leczenia, transportu, ratownictwa oraz NNW. Aby uzyskać szerszą ochronę, konieczne jest dokupienie dodatkowych opcji zgodnie ze swoimi potrzebami. Wówczas ceny plasują na poziomie około 6-8 zł na dzień.

Ceny polis ubezpieczeniowych w różnych towarzystwach można sprawdzić już teraz – wystarczy skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów ubezpieczeń turystycznych. Po wypisaniu formularza prezentują one ceny w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, co pozwala na uzyskanie przekroju oferta i znalezienie najlepszej oferty.

​Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji może obejmować ochronę w szerokim zakresie dopasowanym do indywidualnych potrzeb klienta. Stąd ważne jest również dokładne zapoznanie się ze szczegółami ochrony.

Precyzyjne informacje dotyczące zakresem ochrony ubezpieczeniowej można znaleźć w OWU – ogólnych warunkach ubezpieczenia. Wymieniają one zakres ochrony oraz wyłączenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczenie nie będzie działało.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej:

 • Leczenie – w ramach ubezpieczenia turystycznego można pokryć koszty jak wizyty lekarskie, badania, zabiegi, pobyt w szpitalu, leki.
 • Transport – ubezpieczenie pozwala na pokrycie wydatków związanych z transportem osoby ubezpieczonej na terenie kraju i do Polski.
 • Poszukiwanie i ratownictwo – w ramach polisy opłacana jest akcja poszukiwawcza oraz ratownicza, na przykład w przypadku osób uprawiających sporty.
 • Assistance – ochrona obejmuje pomoc w sytuacjach jak rezerwacje noclegów, organizacja transportu, opieka dla dzieci.
 • Ubezpieczenie NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków, umożliwia otrzymanie odszkodowania wtedy, gdy doszło do wypadku wymagającego leczenie, rehabilitacji. Pozwala też na otrzymanie odszkodowania w przypadku śmierci ubezpieczonego.
 • OC w życiu prywatnym – wypłacane, gdy ubezpieczony wyrządził nieumyślnie szkodę.
 • OC sportowe – rozszerza ochronę OC na uprawiane sporty.
 • Ubezpieczenie bagażu podróżnego – umożliwia otrzymanie odszkodowania w sytuacjach jak kradzież, zniszczenie, utrata mienia.
 • Ubezpieczenie rezygnacji lub skrócenia wyjazdu – na przykład w razie choroby, śmierci bliskiej osoby.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie do Chorwacji wybrać?

Poza podstawową polisą turystyczną warto niekiedy zadbać o dodatkowe ubezpieczenie do Chorwacji. Osoby, które chcą zabezpieczyć się w sposób kompleksowy, powinny wykupić ubezpieczenie zdrowotne z pełnym pakietem NNW. Szczegółowe warunki polisy znaleźć można w OWU. 

Poza tym NNW można o wiele opcji rozszerzyć. Zdecydować się można np. na ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie od opóźnionego lotu. Firmy ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie niekiedy nawet kilkadziesiąt dodatkowych polis – warto to sprawdzić. 

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Ubezpieczenie turystyczne w Chorwacji można zakupić w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, także za pośrednictwem internetu. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z serwisu internetowego Polisoteka.pl. Za jego pomocą można w kilka minut zaopatrzyć się w polisę podróżną dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb.

Najważniejsze informacje:

 • Chorwacja to niezmiennie od lat bardzo popularny kierunek wakacyjnych wyjazdów dla turystów z Polski.
 • Do przekroczenia granicy z Chorwacją nie jest potrzebna wiza. Przy sobie trzeba mieć jedynie ważny dowód osobisty lub paszport.
 • W Chorwacji obowiązuje karta EKUZ, ale za wiele usług medycznych i tak trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Zaleca się więc wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie wykupić na wyjazd do Chorwacji?
To w dużej mierze kwestia indywidualna. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. swój stan zdrowia czy ulubiony sposób spędzania wolnego czasu.
Czy do Chorwacji wystarczy karta EKUZ?
Chorwacja jest członkiem UE i obowiązuje tam karta EKUZ, ale na pewno nie zapewnia wystarczającej ochrony. Trzeba więc zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.
Co trzeba załatwić przed wyjazdem do Chorwacji?
Warto wyrobić w oddziale NFZ kartę EKUZ i zakupić polisę podróżną. Wiza do przekroczenia granicy z Chorwacją nie jest potrzebna - wystarczy ważny dowód osobisty.