Jak wyrobić kartę EKUZ w Sosnowcu

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Sosnowiec jest trzecim najludniejszym miastem w województwie śląskim i zarazem kluczową aglomeracją Zagłębia Dąbrowskiego. Dlatego wśród okolicznych mieszkańców można znaleźć licznych wielbicieli wyjazdów poza miasto. Jeżeli celem takiej podróży jest zagraniczny kurort, warto zabrać ze sobą kartę EKUZ. Pozwoli ona na skorzystanie z pomocy lekarza w razie nagłych kłopotów ze zdrowiem. Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Sosnowcu?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Sosnowcu?

Wysoki poziom zaludnienia w miastach sąsiadujących z Katowicami sprawia, że Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia posiada oddziały terenowe. Co istotne, jeden z nich mieści się właśnie w samym centrum Sosnowca. To właśnie tam swoje kroki muszą skierować mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego w celu uzyskania karty EKUZ.

Karta EKUZ w Sosnowcu – kontakt (e-mail i telefon)

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ – Sekcja Obsługi Ubezpieczonych w Sosnowcu

adres: ulica Modrzejowska 32A, 41-200 Sosnowiec;

telefon: 800 190 590;

adres e-mail: ekuz@nfz.gov.pl

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Sosnowcu

Delegatura NFZ w Sosnowcu otwarta jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
  • wtorek: 8:00 – 16:00,
  • środa: 8:00 – 16:00,
  • czwartek: 8:00 – 16:00,
  • piątek: 8:00 – 16:00;

Uwaga!

Od wiosny 2021 roku sosnowiecka placówka NFZ jest tymczasowo zamknięta. Dlatego przed planowaną wizytą warto zadzwonić na podaną wyżej infolinię NFZ i zapytać o aktualny status oddziału.

Jak złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Aby uzyskać własną kartę EKUZ, osoba zainteresowana musi najpierw złożyć wymagany wniosek. Standardowa procedura zakłada osobiste dostarczenie takiego dokumentu do siedziby NFZ. Wtedy można w zasadzie od ręki odebrać gotową kartę. Niestety, tymczasowe zamknięcie placówki w Sosnowcu sprawia, że nie zawsze jest to możliwe. Dlatego lokalni mieszkańcy powinni skorzystać z innej metody.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku poprzez platformę ePUAP. Jest to elektroniczny serwis przeznaczony między innymi dla osób korzystających z usług NFZ. Na tej platformie można znaleźć wzory wielu przydatnych dokumentów, w tym także wzór wniosku o wydanie karty EKUZ. Taki dokument wystarczy więc wypełnić i wysłać poprzez ePUAP.

Jeśli ktoś nie korzysta z serwisu ePUAP, pozostaje mu wysyłka dokumentu listem lub zeskanowanie wniosku i przesłanie go pocztą elektroniczną:

  • przesyłki listowe należy kierować na adres: ul. Modrzejowska 32A, 41-200 Sosnowiec;
  • dokumenty elektroniczne powinny trafić na adres: ekuz@nfz.gov.pl.

Dlaczego warto mieć przy sobie kartę EKUZ?

Karta EKUZ jest inicjatywą zapoczątkowaną przez rządy państw członkowskich UE i EFTA. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa obywateli podróżujących między poszczególnymi krajami wspólnoty. Dlatego posiadacze karty EKUZ mogą skorzystać z niej w celu uzyskania dostępu do opieki medycznej na terenie UE/EFTA. Niestety, otrzymanie takiej pomocy, wbrew powszechnej opinii, nie zawsze jest darmowe…

Warunki EKUZ zakładają bowiem udzielanie świadczeń medycznych na zasadach obowiązujących w danym kraju. To z kolei może rodzić bardzo istotne różnice pod względem zakresu oraz sposobu finansowania opieki medycznej. Przykładowo, polscy turyści są przyzwyczajeni do tego, że niemal wszystkie świadczenia lekarskie są udzielane bezpłatnie. Jednak taka zasada nie działa w innych europejskich krajach. Dużo powszechniejszym rozwiązaniem jest reguła dotycząca częściowej płatności za leczenie, która obowiązuje między innymi w: Czechach, Francji oraz Portugalii.

Co jasne, turyści nie są obciążani pełnymi kosztami leczenia. Większość takich wydatków podlega bowiem refundacji w ramach karty EKUZ. Jedynie osoby niemające żadnego ubezpieczenia muszą liczyć się z koniecznością opłacenia 100% należności. Z drugiej strony należy zapamiętać, że karta EKUZ nie chroni w pełni przed ewentualnymi wydatkami. Oprócz tego jej posiadacze mogą leczyć się wyłącznie w publicznych placówkach. Jeżeli ktoś skorzysta z usług prywatnej kliniki, będzie musiał sam zapłacić za uzyskaną pomoc.

Karta EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Osoby mające ważne ubezpieczenie NFZ mogą otrzymać kartę EKUZ bez żadnych dodatkowych opłat. Bardzo często jest to koronny argument przy wyborze świadczenia na nadchodzący wyjazd. Trzeba jednak wiedzieć, że w pewnych sytuacjach karta EKUZ może po prostu nie wystarczyć. Mało tego, niekiedy będzie ona zupełnie bezużyteczna!

Podstawowym ograniczeniem jest w tym przypadku zakres terytorialny, gdyż karta EKUZ to międzynarodowe ubezpieczenie ważne w 31 zagranicznych krajach. Do tej grupy należą wszystkie państwa członkowskie UE oraz EFTA. Jeżeli jakiś kraj nie przystąpił do wymienionych wspólnot, karta EKUZ nie będzie honorowana na jego terytorium. Toteż przy odleglejszych podróżach prywatne ubezpieczenie stanowi tak naprawdę jedyną opcję.

Z drugiej strony polisa turystyczna zapewnia dużo większe korzyści w porównaniu do karty EKUZ. Posiadacze ubezpieczenia mogą np. uzyskać refundację wydatków za leczenie w niepublicznych placówkach. Ponadto większość polis zapewnia gwarancję zorganizowania i opłacenia kosztów transportu medycznego do Polski. Należy również pamiętać, że karta EKUZ ma jednolity zakres ochrony, którego nie można rozszerzyć. Natomiast w przypadku ubezpieczeń turyści mogą niemal dowolnie modyfikować warunki kupowanych świadczeń. Tym samym polisa będzie znacznie bardziej kompleksowym rozwiązaniem.

Podsumowanie

W samym centrum Sosnowca mieści się Sekcja Obsługi Ubezpieczonych należąca do śląskiego NFZ-u. Taka placówka umożliwia mieszkańcom wyrobienie oraz odebranie karty EKUZ. Jeśli jednak komuś zależy na uzyskaniu szerszego zabezpieczenia w czasie podróży, warto zastanowić się nad zakupem dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Takie ubezpieczenia zapewniają turystom dostęp do świadczeń, których nie obejmuje karta EKUZ. Co więcej, polisa dla podróżnych ma znacznie szerszy zakres ochrony. Toteż jej zakup będzie rekomendowanym sposobem na zabezpieczenie odleglejszych i dłuższych wyjazdów.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia