Jak wyrobić kartę EKUZ w Łodzi?

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Podróże nie zawsze są źródłem tylko pozytywnych wspomnień. Czasami nagły wypadek lub choroba mogą pokrzyżować początkowy plan wyjazdu. W takich sytuacjach warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki EKUZ można uzyskać pomoc lekarską podczas pobytu za granicą. Co więcej, koszty leczenia zostaną wówczas pokryte przez NFZ. W jaki sposób otrzymać kartę EKUZ w Łodzi?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Łodzi?

Głównym celem karty EKUZ jest potwierdzenie tego, że dana osoba posiada ważne ubezpieczenie zdrowotne. Z tego względu wydawaniem takich dokumentów zajmuje się organ odpowiadający za świadczenia w zakresie ochrony zdrowia. W Polsce jest więc to Narodowy Fundusz Zdrowia.

Aby wyrabianie karty nie trwało zbyt długo, NFZ zaangażował w tę procedurę oddziały wojewódzkie oraz miejskie. Dzięki temu obywatele większych miast mogą złożyć wniosek w swojej lokalnej placówce. Jeśli chodzi o mieszkańców Łodzi, będzie to Łódzki Oddział NFZ.

Karta EKUZ w Łodzi – kontakt (e-mail i telefon)

 • adres: ul. Targowa 35, 90-001 Łódź;
 • godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00;
 • numer telefonu: (42) 275 40 30;
 • adres e-mail: dos@nfz-lodz.pl.

UWAGA!

Placówka Łódzkiego Oddziału NFZ jakiś czas temu została przeniesiona. Dawniej mieściła się przy ulicy Stefana Kopcińskiego 58.

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Łodzi

Oddział NFZ w Łodzi otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
 • wtorek: 8:00 – 16:00,
 • środa: 8:00 – 16:00,
 • czwartek: 8:00 – 16:00,
 • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Standardowa metoda składania wniosku polega na wypełnieniu dokumentu i dostarczeniu go osobiście do oddziału NFZ. Na szczęście obecnie placówki NFZ pozwalają petentom na wykorzystanie bardziej praktycznych rozwiązań.

Aktualnie wniosek o wydanie karty EKUZ można wysłać pocztą elektroniczną (skan dokumentu) lub tradycyjną. Dane kontaktowe widnieją w powyższej zakładce poświęconej Łódzkiemu Oddziałowi NFZ.

Karta EKUZ – zakres ochrony i warunki

Niektórzy turyści uznają kartę EKUZ za kluczowe zabezpieczenie podczas zagranicznej podróży. Rzeczywiście dzięki niej można uzyskać bezpłatną pomoc lekarską w razie nagłej choroby lub wypadku. Jednak nie zawsze jest to możliwe…

Używanie karty EKUZ jest bowiem obwarowane kilkoma zasadami:

 1. Turysta posługujący się kartą EKUZ może liczyć jedynie na refundację podstawowej opieki medycznej. Oznacza to, że za niektóre bardziej skomplikowane zabiegi będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni.
 2. Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca pieniądze tylko wtedy, gdy leczenie turysty odbywało się w publicznej placówce medycznej. Osoby korzystające z prywatnych szpitali nie mogą więc liczyć na refundację.
 3. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa tylko w krajach należących do UE lub EFTA.

Jak można uzyskać bardziej kompleksową ochronę podczas podróży?

Nie ulega wątpliwości, że wszystkie wymienione aspekty są poważnymi wadami karty EKUZ. Na szczęście może je rozwiązać jedna prosta decyzja – zakup ubezpieczenia turystycznego.

Polisa turystyczna niweluje wszelkie luki w ochronie spowodowane regulacjami dotyczącymi kart EKUZ. Po pierwsze, ubezpieczenia prywatne zachowują ważność niemal we wszystkich krajach świata. Po drugie, większość asekuratorów umożliwia swoim klientom korzystanie z niepublicznych placówek medycznych. Nawet takie świadczenia polegają wówczas refundacji. Po trzecie, kompleksowe ubezpieczenie zdrowotne obejmuje wszystkie usługi medyczne. Oznacza to, że turysta może zgłosić się do lekarza w przypadku jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych.

Zakup ubezpieczenia turystycznego będzie również jedynym słusznym wyborem dla osób, które zamierzają np. uprawiać sporty ekstremalne podczas wyjazdu. Asekuratorzy zapewnią im wówczas dodatkową ochronę i odszkodowanie w razie doznania kontuzji.

Podsumowanie

W celu uzyskania karty EKUZ mieszkańcy Łodzi powinni udać się do Łódzkiego Oddziału NFZ. Należy jednak pamiętać o tym, że obecnie ta placówka jest położona na ulicy Targowej. Jeśli chodzi o kartę EKUZ, zapewnia ona dość podstawową ochronę. Toteż turyści mający większe potrzeby powinni zdecydować się na zakup ubezpieczenia dla podróżnych.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia