Smart Casco, inaczej Minicasco, to rodzaj ubezpieczenia Autocasco w okrojonej, a co za tym idzie, sporo tańszej wersji. Polisa gwarantuje odszkodowanie w przypadku kradzieży samochodu oraz szkody całkowitej na nim. Pod warunkiem jednak, że do zdarzenia doszło na terenie Polski.

Umowa ubezpieczenia Smart Casco

Smart Casco to rodzaj ubezpieczenia Autocasco. Jest to zatem dobrowolne ubezpieczenie samochodu. Oznacza to, że klient zawiera umowę ubezpieczenia z własnej woli. Nie jest do tego zobowiązany przepisami prawa. Okres ubezpieczenia wynosi 12 miesięcy. Umowa ubezpieczenia nie przedłuża się automatycznie. Tym, co odróżnia Minicasco od standardowej polisy AC, jest natomiast zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz zakres terytorialny ubezpieczenia.

Kiedy Smart Casco gwarantuje odszkodowanie?

Smart Casco gwarantuje odszkodowanie w przypadku kradzieży samochodu oraz całkowitego uszkodzenia go. Szkoda całkowita jest definiowana tak samo, jak przy polisie AC. Jest to zniszczenie samochodu w ten sposób, że naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna. Drugi przypadek ma miejsce wówczas, gdy koszt naprawy przekracza 70% wartości samochodu w stanie nieuszkodzonym z dnia szkody. Smart Casco zapewnia odszkodowanie, jeżeli do szkody całkowitej samochodu doszło w wyniku na przykład:

  • pożaru lub działania innego żywiołu (np. powodzi);
  • zderzenia ze zwierzętami.

Przy czym w związku z tym, że jest to polisa dobrowolna, każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa warunki umowy ubezpieczenia w dowolny sposób. Dlatego może się okazać, że dany ubezpieczyciel gwarantuje odszkodowanie również w przypadku całkowitego zniszczenia samochodu w wyniku spowodowania zderzenia z innym pojazdem lub przedmiotem (np. domem jednorodzinnym). Może się też okazać, że u danego ubezpieczyciela Minicasco działa też w przypadku częściowego uszkodzenia pojazdu. Ze wskazanych powodów przed zakupem ubezpieczenia warto sprawdzić i porównać zakres oferowany w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Co ważne, zakres terytorialny Minicasco zazwyczaj dotyczy wyłącznie zdarzeń, do których doszło w Polsce. I w przeciwieństwie do standardowego ubezpieczenia AC, nie może być rozszerzony o terytorium innych europejskich krajów.

Kto powinien kupić Smart Casco?

Smart Casco to ubezpieczenie, które jest skierowane m.in. do:

  • właścicieli starszych samochodów. Towarzystwa ubezpieczeniowe przeważnie nie są zainteresowane ubezpieczeniem w ramach standardowego AC 10- czy 12-letniego samochodu. Natomiast jeżeli chodzi o Smart Casco zazwyczaj nie ma z tym problemu.
  • młodych kierowców. Minicasco jest właściwym wyborem w przypadku kierowcy, który jeszcze nie ma zniżek na zakup AC. Szczególnie że w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych możliwe jest późniejsze przeniesienie zniżki ze Smart Casco na Autocasco.
  • chcących płacić mniej. Składka ubezpieczenia AC niekiedy jest horrendalna. Tymczasem Minicasco nie jest przesadnie drogie. Polisa jest dobrym wyborem w przypadku właściciela samochodu, który nie chce lub nie może pozwolić sobie na zakup standardowego Autocasco.