Jak wyrobić kartę EKUZ w Krakowie?

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Kraków to wyjątkowe miejsce na podróżniczej mapie Polski. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że turyści z całego świata chętnie odwiedzają stolicę Małopolski. Oczywiście mieszkańcy Krakowa sami często podróżują. Dlatego warto pamiętać o tym, aby w podróż zabrać ze sobą kartę EKUZ. Uprawnia ona bowiem do korzystania z bezpłatnej pomocy lekarskiej w trakcie pobytu za granicą. W jaki sposób otrzymać kartę EKUZ w Krakowie?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Krakowie?

Darmową kartę EKUZ mogą otrzymać wszystkie osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym: studenci, uczniowie, osoby pracujące, seniorzy itd. Wystarczy tylko złożyć wniosek o wydanie osobistej karty EKUZ. Rozpatrywaniem i realizowaniem takich podań zajmują się terenowe oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia.

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ mieści się w samym sercu Krakowa. Dlatego mieszkańcy na pewno łatwo odnajdą tę placówkę:

 • adres: ul. Ciemna 6, 31-056 Kraków.

UWAGA!

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Małopolski Oddział NFZ w Krakowie przechodzi reorganizację. Obecnie obsługą osób ubezpieczonych zajmuje się personel jednego z punktów NFZ.

Karta EKUZ w Krakowie – kontakt (e-mail i telefon)

 • adres: ul. Wadowicka 8W, 31-056 Kraków;
 • numer telefonu: (55) 325 27 06;
 • adres e-mail: eu@nfz-krakow.pl.

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Krakowie

Oddział NFZ w Krakowie otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 – 17:00,
 • wtorek: 8:00 – 16:00,
 • środa: 8:00 – 16:00,
 • czwartek: 8:00 – 16:00,
 • piątek: 8:00 – 15:00;

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Ze względu na wspomnianą reorganizację struktur Małopolskiego Oddziału NFZ w Krakowie dobrym pomysłem będzie zdalne wysłanie wniosku. W ten sposób można uniknąć kolejek i szybciej załatwić całą procedurę.

Aby to zrobić, należy wydrukować i wypełnić wniosek, a następnie przesłać go przez platformę ePUAP. Jeżeli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, wypełniony wniosek można dostarczyć również za pomocą:

 • poczty tradycyjnej (adres do korespondencji: ul. Wadowicka 8W, 31-056 Kraków);
 • systemu poczty elektronicznej (skan dokumentu należy wysłać na adres: eu@nfz-krakow.pl).

Karta EKUZ i jej zasady

Dużym plusem karty EKUZ jest fakt, że może z niej skorzystać każdy ubezpieczony Polak. Dzięki temu koszty zagranicznej opieki lekarskiej pokryje NFZ. Warto zatem pamiętać o takiej możliwości.

Z drugiej strony karta EKUZ ma istotne ograniczenia. Najważniejszym z nich jest zakres terytorialny, gdyż obejmuje ona tylko kraje należące do Unii Europejskiej/EFTA*. Poza Europą karta EKUZ nie będzie w ogóle przydatna.

To jednak nie wszystko. Posiadacz karty EKUZ może ubiegać się o refundację kosztów leczenia tylko wtedy, gdy było ono absolutnie niezbędne. Dotyczy to więc sytuacji skutkujących bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia. Ponadto NFZ rozlicza się tylko z publicznymi placówkami. Prywatne firmy świadczące opiekę medyczną są wyłączone z zakresu ochrony gwarantowanej przez kartę EKUZ.

*wyjątkiem są Wyspy Owcze, Grenlandia i dependencje Wielkiej Brytanii.

Polisa turystyczna – kompleksowa wersja karty EKUZ

Wspomniane braki w zakresie ochrony mogą stanowić poważne utrudnienie w trakcie podróży. Dlatego turyści dbający o bezpieczeństwo często decydują się na zakup dodatkowego ubezpieczenia. Polisy turystyczne nie mają większych ograniczeń pod względem zakresu ochrony. Oznacza to, że osoby podróżujące mogą je niemal w pełni dopasować do swoich potrzeb.

Należy podkreślić, że międzynarodowe polisy turystyczne są uznawane na całym świecie. Tymczasem zasięg karty EKUZ ogranicza się tylko do Europy. Dodatkowo polisy turystyczne umożliwiają korzystanie z prywatnych punktów opieki lekarskiej. Asekuratorzy często oferują bezgotówkowe rozliczenie kosztów leczenia, dzięki czemu turysta nie musi martwić się o uregulowanie należności.

Podsumowanie

Mieszkańcy Krakowa mogą uzyskać kartę EKUZ w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ. Trzeba jednak pamiętać, że obecnie placówka przechodzi reorganizację, a Punkt Obsługi Osób Ubezpieczonych mieści się przy ulicy Wadowickiej. Sama karta EKUZ przyda się głównie turystom podróżującym po Europie. W przypadku odleglejszych wypraw tylko ubezpieczenie turystyczne zapewni ochronę i pomoc medyczną. Ponadto prywatne ubezpieczenia mają znacznie bardziej kompleksowy zakres. Dlatego będą one dobrą alternatywą dla turystów, którzy stawiają bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia