Ubezpieczenie dziecka w przedszkolu – czy warto mieć ubezpieczenie przedszkolne?

Pierwsza wizyta dziecka w przedszkolu to ważne wydarzenie dla wszystkich rodziców. Oto bowiem nadszedł dzień, w którym ukochana pociecha rozpoczyna edukację. Rzecz jasna każdy chciałby mieć pewność, że jego dziecko będzie bezpieczne w przedszkolu. Niewątpliwie dużą rolę pod tym względem odgrywa wybór odpowiedniej placówki. Jednak stały nadzór jest w tym przypadku niemożliwy, dlatego rodzice powinni zastanowić się nad innym zabezpieczeniem. Skuteczną ochronę może zapewnić między innymi specjalna polisa. Ubezpieczenie dziecka w przedszkolu niesie ze sobą liczne korzyści. Dlaczego ten rodzaj polisy ma aż tak duże znaczenie?

Jakie zdarzenia są objęte ochroną w ramach ubezpieczenia dziecka w przedszkolu?

Podstawowym świadczeniem zawartym w polisie dla przedszkolaka jest ochrona NNW. Zapis dotyczący następstw nieszczęśliwych wypadków charakteryzuje się dość szerokim zakresem. Jeżeli dziecko ulegnie wypadkowi podczas pobytu w przedszkolu, taki fakt powinien zostać zgłoszony ubezpieczycielowi. Szybkie wypełnienie formalności przyspieszy procedurę wypłaty odszkodowania.

Oczywiście każda polisa w inny sposób definiuje zakres ochrony przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie dziecka w przedszkolu powinno gwarantować szczególnie wysoki poziom bezpieczeństwa. Dlaczego jest to tak istotne? Wiadomo bowiem, że dzieci w trakcie zabawy mogą łatwo doznać mniej lub bardziej poważnego urazu. Z tego powodu ubezpieczenie musi zapewniać wszechstronną ochronę przed szeroko pojętym uszczerbkiem na zdrowiu. Naturalnie wysokość odszkodowania będzie zależeć od tego, czy uraz okazał się poważny. Niemniej zakres polisy powinien objąć wszelkie potencjalne czynniki ryzyka.

Polisa do kupienia w przedszkolu – czy to się opłaca?

Aby dziecko mogło rozpocząć naukę w przedszkolu, rodzice muszą dostarczyć do placówki określone dokumenty. To właśnie podczas rejestracji pojawia się propozycja dokonania zakupu specjalnej polisy. Ubezpieczenie dziecka w przedszkolu może więc zostać zakupione bezpośrednio w placówce. Co prawda, takie rozwiązanie jest na pewno wygodne, ale czy jest opłacalne?

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka w szkole
Najlepsza ochrona w rozsądnej cenie!

Wszystko zależy od tego, jakie warunki obowiązują w przypadku danej polisy. Dostępność ubezpieczeń w przedszkolu najczęściej stanowi wynik współpracy placówki z jednym z ubezpieczycieli. Na ogół wysokość składki w przypadku takich polis jest zachęcająco niska. Niestety, problemem okazuje się ich zakres ochrony. Wynika to z kilku możliwych powodów. Po pierwsze, odszkodowanie gwarantowane z tytułu polisy może być wyjątkowo niskie. Drugą prawdopodobną przyczyną są liczne przypadki wyłączenia odpowiedzialności. Czasami pojawia się również problem związany z wyjątkowo długim okresem karencji.

To wszystko powoduje, że trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, czy zakup ubezpieczenia w przedszkolu to dobry pomysł. Jeżeli rodzic wyrazi chęć zakupu takiej polisy, najpierw powinien dokładnie przeczytać podpisywaną umowę. Uważna lektura umożliwi sprawdzenie zakresu ochrony oraz warunków ubezpieczenia. Dopiero na tej podstawie należy podejmować decyzję o ewentualnym zakupie.

Czy ubezpieczenie dziecka w przedszkolu jest obowiązkowe?

Rodzice czasami mogą usłyszeć stwierdzenie, iż zakup polisy dla dziecka to konieczność. Nie jest to jednak prawda. Naturalnie polisa dla przedszkolaka to bardzo rozsądna decyzja i warto zastanowić się nad takim zakupem. Jednakże obecnie rodzice nie mają prawnego obowiązku ubezpieczania dziecka, które rozpoczyna naukę w przedszkolu.

Analogiczna zasada dotyczy wyboru ubezpieczenia. Jeżeli nawet pracownik przedszkola namawia do zakupu proponowanej polisy, rodzic ma pełną dowolność w dokonaniu wyboru. Ważne jest to, aby nie podejmować pochopnej decyzji o zakupie. Dlaczego? Z prostego powodu. Na rynku znajdują się dziesiątki, a nawet setki polis przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym. W związku z tym istnieje szansa, że rodzice znajdą korzystniejszą ofertę niż ubezpieczenie dostępne w placówce. Sprawdzenie warunków innych polis jest na ogół bardzo opłacalne, dzięki czemu wybór staje się znacznie łatwiejszy. Warto bowiem pamiętać, że ubezpieczenie dziecka w przedszkolu ma zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo. Dlatego rodzice muszą upewnić się, że wybierają najkorzystniejszą dostępną alternatywę.

Reasumując. Ubezpieczenie dziecka w przedszkolu nie jest obowiązkowe, ale z pewnością warto je zakupić. Polisa będzie doskonałym zabezpieczeniem w razie nagłego wypadku lub sytuacji, w której dziecko dozna urazu. Przy wyborze ubezpieczenia trzeba zwrócić szczególną uwagę na warunki przedstawione w umowie. W wielu sytuacjach okazuje się, że polisy dostępne bezpośrednio w placówkach są po prostu niewystarczające. Tymczasem dodatkowa ochrona jest naprawdę istotna w przypadku dzieci. Z tego względu warto stawiać na kompleksowe ubezpieczenia, które zagwarantują bezpieczeństwo każdemu przedszkolakowi.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć