Ubezpieczenie przedszkolne
Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie przedszkolne – czy warto mieć ubezpieczenie dziecka w przedszkolu?

Pierwsza wizyta dziecka w przedszkolu to dzień, który na lata zapadnie w pamięci wielu rodziców. Oto bowiem nadszedł długo wyczekiwany moment, kiedy malec formalnie rozpoczyna edukację. Rzecz jasna każdy rodzic chciałby mieć pewność, że jego dziecko będzie bezpieczne w przedszkolu. Jak można ją uzyskać? Na pewno dużą rolę pod tym względem odgrywa wybór odpowiedniej placówki. Jednak stały nadzór jest w tym przypadku niemożliwy, dlatego rodzice powinni zastanowić się nad innym zabezpieczeniem. Skuteczną ochronę może zapewnić między innymi ubezpieczenie przedszkolne. Ubezpieczenie dziecka w przedszkolu niesie ze sobą liczne korzyści. Dlaczego ten rodzaj polisy ma aż tak duże znaczenie?

Jakie zdarzenia są objęte ochroną w ramach ubezpieczenia dziecka w przedszkolu?

Podstawowym świadczeniem zawartym w polisie dla przedszkolaka jest ochrona NNW. Zapis dotyczący następstw nieszczęśliwych wypadków charakteryzuje się dość szerokim zakresem. Jeżeli dziecko ulegnie wypadkowi podczas pobytu w przedszkolu, taki fakt powinien zostać zgłoszony ubezpieczycielowi. Szybkie wypełnienie formalności przyspieszy procedurę wypłaty odszkodowania.

Oczywiście każda polisa w inny sposób definiuje zakres ochrony przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie przedszkolne powinno gwarantować szczególnie wysoki poziom bezpieczeństwa. Dlaczego jest to tak istotne? Wiadomo bowiem, że dzieci w trakcie zabawy mogą łatwo doznać mniej lub bardziej poważnego urazu. Z tego powodu ubezpieczenie musi zapewniać uniwersalną ochronę przed szeroko pojętym uszczerbkiem na zdrowiu.

Jeżeli chodzi o wysokość odszkodowania, ona może zależeć od dwóch kwestii. Pierwszą z nich jest rodzaj uszczerbku zdrowotnego oraz skala doznanych obrażeń. Im poważniejszy będzie uraz dziecka, tym wyższe odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel. Natomiast drugą ważną kwestią jest w tym przypadku suma ubezpieczenia, czyli maksymalna wysokość odszkodowania w ramach polisy. Tutaj często ma miejsce stała zależność, gdyż droższe polisy zazwyczaj gwarantują wyższe odszkodowanie.

Polisa do kupienia w przedszkolu – czy to się opłaca?

Aby dziecko mogło rozpocząć naukę w przedszkolu, rodzice muszą dostarczyć do placówki określone dokumenty. To właśnie podczas rejestracji zazwyczaj pojawia się propozycja dokonania zakupu opisywanej polisy. Ubezpieczenie dziecka w przedszkolu może więc zostać zakupione bezpośrednio w placówce. Co prawda, takie rozwiązanie jest na pewno wygodne, ale czy jest opłacalne?

Wszystko zależy od tego, jakie warunki obowiązują w przypadku danej polisy. Dostępność ubezpieczeń w przedszkolu najczęściej stanowi wynik współpracy placówki z jednym z ubezpieczycieli. Na ogół wysokość składki w przypadku takich polis jest zachęcająco niska. Niestety, problemem okazuje się ich zakres ochrony. Wynika to z kilku możliwych powodów. Po pierwsze, odszkodowanie gwarantowane z tytułu polisy może być wyjątkowo niskie. Drugą prawdopodobną przyczyną są liczne przypadki wyłączenia odpowiedzialności. Czasami pojawia się również problem związany z długim okresem karencji.

To wszystko powoduje, że trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, czy zakup ubezpieczenia w przedszkolu to dobry pomysł. Na pewno można podkreślić jedną kwestię. Jeżeli rodzic wyrazi chęć zakupu takiej polisy, najpierw powinien dokładnie przeczytać podpisywaną umowę. Uważna lektura umożliwi sprawdzenie zakresu ochrony oraz warunków ubezpieczenia. Dopiero na tej podstawie należy podejmować decyzję o ewentualnym zakupie świadczenia.

Czy ubezpieczenie przedszkolne jest obowiązkowe?

Niejednokrotnie rodzice stykają się ze zdaniami głoszącymi, iż ubezpieczenie przedszkolne to konieczność. Nie jest to jednak prawda. Naturalnie zakup takiego świadczenia to zazwyczaj rozsądna decyzja i warto mieć to na uwadze. Jednak obecnie rodzice nie mają prawnego obowiązku ubezpieczania dziecka, które rozpoczyna naukę w przedszkolu.

Analogiczna zasada dotyczy wyboru ubezpieczenia. Jeżeli nawet pracownik przedszkola namawia do zakupu proponowanej polisy, rodzic ma pełną dowolność w dokonaniu wyboru. Ważne jest to, aby nie podejmować pochopnej decyzji o zakupie. Dlaczego? Z prostego powodu. Na rynku znajdują się dziesiątki polis przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym. W związku z tym istnieje szansa, że rodzice znajdą korzystniejszą ofertę niż ubezpieczenie dostępne w placówce.

Sprawdzenie warunków innych polis jest istotne z jeszcze jednego powodu. Otóż kupowana polisa ma przede wszystkim zapewnić maksymalne bezpieczeństwo świeżo upieczonemu przedszkolakowi. Dlatego rodzice po prostu muszą mieć pewność, że wybierają najkorzystniejszą dostępną alternatywę.

Najważniejsze informacje:

  • Ubezpieczenie dziecka w przedszkolu nie jest obowiązkowe, ale z pewnością warto je zakupić. Taka polisa będzie bowiem doskonałym zabezpieczeniem w razie nagłego wypadku lub sytuacji, w której dziecko dozna urazu.
  • Przy wyborze ubezpieczenia trzeba zwrócić szczególną uwagę na warunki przedstawione w umowie. Dobra polisa powinna chronić przed wszystkimi najważniejszymi ryzykami i jednocześnie zapewniać wysokie odszkodowanie.
  • Rodzice nigdy nie są zobowiązani do zakupu takiego ubezpieczenia bezpośrednio w przedszkolu. Polisa dla przedszkolaków ma bowiem status dobrowolnej i z tego względu rodzicom przysługuje pełne prawo wyboru.
  • Paradoksalnie w wielu przypadkach to właśnie samodzielny zakup polisy dla dziecka okazuje się najkorzystniejszy. Wynika to z faktu, że na rynku można znaleźć mnóstwo różnych polis i tym samym łatwiej wybrać wtedy najlepszą alternatywę.
  • Zakup polisy online jest bardzo łatwy i nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy tylko skorzystać z wyszukiwarki Polisoteki, aby w kilka minut znaleźć odpowiednie ubezpieczenie dla przedszkolaka.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy ubezpieczenie dla przedszkolaka trzeba kupić w przedszkolu?
Absolutnie nie. Rodzice czasami mogą usłyszeć, że zakup polisy dla dziecka jest wymagany bezpośrednio w placówce. Jednak warto wiedzieć, iż taki obowiązek nie wynika z przepisów prawa, a więc nie może być egzekwowany.
Czy ubezpieczenie dla przedszkolaka jest obowiązkowe?
Nie. Polisa NNW dla dzieci w wieku przedszkolnym nie znajduje się na wykazie ubezpieczeń obowiązkowych. Tym samym nie ma formalnego obowiązku jej zakupu, choć nie zmienia to faktu, że taka polisa będzie naprawdę cennym zabezpieczeniem dla malucha.
Jak kupić najlepsze ubezpieczenie dla przedszkolaka?
Najlepszą opcją będzie samodzielne znalezienie takiej polisy i zakup jej przez internet. Wtedy rodzice mogą liczyć na najszerszy wybór i minimum formalności związanych z zakupem ubezpieczenia. Aby jeszcze bardziej uprościć całą procedurę, warto skorzystać z serwisu Polisoteka.