Ubezpieczenie NNW w szkole
Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW w szkole – obowiązkowe czy tylko zalecane?

Zebranie z rodzicami uczniów to stały punkt w programie rozpoczęcia nowego roku szkolnego. W trakcie takich zebrań wychowawcy i nauczyciele mogą przekazać rodzicom wszystkie najważniejsze informacje. Na pewno wielu rodziców przekonało się już o tym, że w trakcie takich zebrań często pojawia się wątek ubezpieczenia. Nauczyciele zazwyczaj informują o tym, że rodzice mogą wykupić ubezpieczenie NNW w szkole dla swojego dziecka. Taka polisa jest na ogół dostępna bezpośrednio w sekretariacie. Jednak niektórzy nauczyciele wprost zachęcają do zakupu takiej polisy, a czasami sugerują nawet, że jest to konieczne. Jak jednak to wygląda w rzeczywistości. Czy ubezpieczenie NNW w szkole jest obowiązkowe, a może jest to tylko rekomendowana polisa?

Ubezpieczenie NNW w szkole a przepisy prawa

Już na samym początku trzeba wyjaśnić jedną kluczową kwestię. W Polsce zakup ubezpieczenia rzeczywiście może być obowiązkowy. Wówczas brak wymaganej prawnie polisy będzie zagrożony karą grzywny. Tutaj dochodzimy jednak do najważniejszego aspektu.

Aby dana polisa została uznana za obowiązkową, musi znaleźć się w wykazie ubezpieczeń obowiązkowych. Innymi słowy, obowiązek jej zakupu musi wprost wynikać z przepisów prawa. Aktualnie w Polsce taki status mają jedynie 3 rodzaje ubezpieczeń. Są to:

  1. Ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC kierowcy);
  2. Ubezpieczenie OC dla rolników i osób prowadzących działalność rolną;
  3. Ubezpieczenie budynków gospodarstwa rolnego.

Dodatkowo do zakupu niektórych ubezpieczeń mogą być także zobowiązani przedstawiciele określonych zawodów.

W powyższym wykazie nie ma więc ubezpieczenia NNW szkolnego. Z takiego faktu płynie prosty wniosek. Ubezpieczenie NNW szkolne nie jest polisą obowiązkową, ponieważ przepisy prawa nie nakazują jej zakupu.

Skąd wzięło się przekonanie o obowiązkowym charakterze NNW w szkole?

Co więcej, ubezpieczenie NNW w szkole nigdy nie miało statusu obowiązkowego. Tym samym niektórzy mogą zastanawiać się nad tym, skąd w ogóle wzięło się przekonanie o jego obowiązkowym charakterze? Tutaj można wskazać na kilka czynników.

Po pierwsze, niektórzy zawsze z automatu kupowali takie ubezpieczenie i dlatego mogli uważać to za wymóg. Po drugie, czasami w błąd mogą wprowadzać sami nauczyciele poprzez sugerowanie, że polisę TRZEBA zakupić. Co jasne, nie zawsze jest to efekt złej woli, bo czasem nauczyciele robią to nieumyślnie. Jednak trzeba również przyznać, że w nielicznych przypadkach mogą oni rzeczywiście naciskać na zakup polisy.

Dlaczego? Ponieważ szkoła ma możliwość zakupu polisy grupowej tylko pod warunkiem, że chęć zakupu zgłosi wystarczająca liczba rodziców. W przeciwnym razie firma ubezpieczeniowa może odmówić otwarcia ubezpieczenia grupowego w danej placówce. Dlatego dyrekcji czasami faktycznie zależy na tym, aby skłonić rodziców do zakupu polisy. Nie zmienia to jednak faktu, że ubezpieczenie NNW w szkole nie było i nie jest obowiązkowe.

Czy kupić ubezpieczenie NNW w szkole?

Jeżeli dyrekcji placówki uda się porozumieć z towarzystwem ubezpieczeniowym, polisa zostanie zaoferowana rodzicom. W takim przypadku na pewno warto przynajmniej zapoznać się z zakresem dostępnego ubezpieczenia. Koniec końców rodzice mogą po prostu potrzebować dodatkowej ochrony dla swojego dziecka. Pod tym względem polisa NNW w szkole może być całkiem niezłą opcją. Na pewno jej plusem powinna być niższa cena, która wynika z rabatu dotyczącego ubezpieczeń grupowych. Jeśli dodatkowo atrakcyjna cena idzie w parze z całkiem szerokim zakresem, zakup może być opłacalny.

Jednak rzeczywistość często wygląda inaczej. Owszem, cena NNW szkolnego jest zazwyczaj dość atrakcyjna. Natomiast problemem może okazać się zakres takich świadczeń, gdyż najczęściej ma on dość wąski charakter. Powodów jest kilka. Z jednej strony ograniczony zakres polisy pozwala na obniżenie jej ceny. To z kolei ma zachęcić rodziców do zakupu świadczenia. Z drugiej strony nie wszyscy chcą decydować się na rozbudowane ubezpieczenie z wieloma dodatkowymi zapisami.

Dlatego zasada jest prosta. Jeżeli rodzice zapoznają się z warunkami polisy i uznają je za odpowiednie, można rozważyć zakup. Niemniej warto wcześniej porównać taką ofertę z innymi ubezpieczeniami szkolnymi.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie NNW online?

Obecnie branża ubezpieczeniowa jest już obecna głównie w internecie. Trudno się jednak temu dziwić. Zakup ubezpieczeń online stał się niezwykle wygodną, a przy tym łatwą i szybką opcją. Dlatego coraz więcej osób zamawia polisy właśnie w ten sposób. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zamówić także ubezpieczenie NNW szkolne online.

Zakup polisy przez internet to nie tylko wygoda, ale także opłacalność. Nie wszyscy wiedzą bowiem o tym, że polisy dostępne online są często tańsze. Wszystko dzięki maksymalnemu uproszczeniu procedur i możliwości samodzielnego wprowadzenia danych do systemu. W efekcie asekurator może zaoferować niższą cenę takiej polisy.

Jednak najważniejszym aspektem jest to, że tylko indywidualny zakup polisy daje możliwość dostosowania zakresu jej ochrony. Jeśli ktoś chce dołączyć do ubezpieczenia grupowego, czyli np. polisy NNW w szkole, musi zaakceptować narzucone warunki. Tutaj jednak to nabywca może w dużej mierze wpływać na finalny zakres ochrony. Dzięki temu ubezpieczenie można dodatkowo rozszerzyć o np. ochronę w czasie uprawiania sportu.

Najważniejsze informacje:

  • Na temat ubezpieczenia szkolnego narosło kilka mitów i przekłamań. Jednak największym problemem jest to, że taka polisa często zostaje uznana za świadczenie obowiązkowe.
  • Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie szkolne nie widnieje w wykazie ubezpieczeń obowiązkowych. Dlatego rodzice w ogóle nie muszą decydować się na jego zakup i nie grożą im za to żadne konsekwencje.
  • Niezależnie od tego, czy nauczyciele podczas zebrania naciskają na zakup polisy, nigdy nie ma takiego obowiązku. Jeżeli nawet ktoś będzie chciał kupić takie ubezpieczenie, równie dobrze może to zrobić samodzielnie przez internet.
  • Jeżeli już ktoś chce zdecydować się na zakup ubezpieczenia w szkole, powinien dobrze poznać zakres i warunki takiej polisy. Wtedy często bowiem okazuje się, że warunki ubezpieczenia grupowego nie są one szczególnie korzystne.
  • Tymczasem przy zakupie ubezpieczenia online można samodzielnie ustalić jego zakres oraz dokupić świadczenia dodatkowe. Ponadto wyszukiwanie polis jest obecnie bardzo łatwe, bo w tym celu można np. skorzystać z serwisu Polisoteka.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy ubezpieczenie NNW szkolne jest obowiązkowe?
Nie jest i nigdy nie było. Nauczyciele mogą przekonywać rodziców do zakupu takiej polisy, ale nie zmienia to faktu, że nie jest ona obowiązkowa. Decyzja dotycząca zakupu należy więc w pełni do rodziców.
Kiedy warto kupić NNW w szkole?
Zakup takiej polisy może być opłacalny, jeśli jej cena jest atrakcyjna i idzie ona w parze ze stosunkowo szerokim zakresem ochrony. Jeśli jednak ktoś chciałby kupić kompleksowe ubezpieczenie, raczej nie znajdzie go w szkolnym sekretariacie.
Dlaczego zakup szkolnego NNW w internecie jest opłacalny?
Ponieważ zakup polisy online zapewnia dużo większy wybór, a przy tym oszczędność czasu i pieniędzy. Z tego względu dla wielu osób będzie to po prostu najlepsze dostępne rozwiązanie.