Jak wyrobić kartę EKUZ w Zabrzu

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Posiadanie ważnej polisy o międzynarodowym zasięgu to niezwykle ważna kwestia dla każdego turysty. Tylko takie ubezpieczenie zdrowotne może bowiem zapewnić pomoc w razie nagłej choroby, wypadku lub innego zdarzenia podczas zagranicznego pobytu. W przypadku polskich turystów rolę podstawowego zabezpieczenia najczęściej odgrywa karta EKUZ, czyli dokument wydawany bezpłatnie przez NFZ. Co dokładnie można uzyskać dzięki posiadaniu karty EKUZ? Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Zabrzu?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Zabrzu?

Wysoki poziom gęstości zaludnienia na Śląsku sprawia, że Śląski Oddział Wojewódzki NFZ jest jednostką silnie zdecentralizowaną. Co prawda, główna siedziba miejscowego NFZ-u znajduje się w Katowicach. Jednak praktycznie we wszystkich ościennych miastach można znaleźć oddziały terenowe lub delegatury NFZ. Zabrze nie jest wyjątkiem od tej reguły. Miejscowy oddział NFZ mieści się nieopodal Kopalni Guido, dzięki czemu mieszkańcy na pewno łatwo do niego trafią.

Karta EKUZ w Zabrzu – kontakt (e-mail i telefon)

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ – Sekcja Obsługi Ubezpieczonych w Zabrzu

adres: ulica Pawła Ślęczka 20, 41-800 Zabrze;

telefon: 800 190 590, (32) 735 16 00 (numer może być nieaktualny)

adres e-mail: ekuz@nfz.gov.pl

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Zabrzu

Delegatura NFZ w Zabrzu otwarta jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
 • wtorek: 8:00 – 16:00,
 • środa: 8:00 – 16:00,
 • czwartek: 8:00 – 16:00,
 • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ?

Nie bez powodu spora część turystów preferuje osobiste składanie wniosku w urzędzie. Wynika to z faktu, że przy samodzielnym składaniu dokumentacji urzędnicy niemal od razu rozpatrują podanie. Tym samym gotowa karta EKUZ jest z reguły wydawana jeszcze w czasie takiej wizyty. Trudno więc znaleźć lepszą opcję dla osób, którym zależy na szybkim uzyskaniu dokumentu.

Co jasne, względy logistyczne mogą przeszkodzić wielu osobom w osobistym złożeniu wniosku. Na szczęście wtedy do gry może wkroczyć platforma ePUAP. Stanowi ona ważną część rządowej infrastruktury online, która została stworzona w celu przyspieszenia realizacji spraw urzędowych. Jedną z funkcji platformy ePUAP jest właśnie możliwość złożenia wniosku o wydanie karty EKUZ. Petent musi tylko zalogować się do serwisu, wypełnić wzór dokumentu i przesłać go do placówki NFZ. Cała procedura nie powinna wówczas zająć więcej niż kilkanaście minut.

Osoby zainteresowane uzyskaniem karty EKUZ mogą również skorzystać z bardziej tradycyjnych metod, czyli poczty elektronicznej oraz tradycyjnej wysyłki listowej:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
 • korespondencję elektroniczną należy kierować na adres: ekuz@nfz.gov.pl;
 • wypełniony wniosek można wysłać listem na adres: ulica Pawła Ślęczka 20, 41-800 Zabrze.

Na jakich zasadach działa karta EKUZ?

Karty EKUZ są wydawane obywatelom wszystkich państw należących do Unii Europejskiej oraz EFTA. Ten dokument stanowi bowiem formę porozumienia, które zostało osiągnięte w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób podróżujących po terytorium wspólnoty. Karta EKUZ ma zapewnić turystom możliwość skorzystania z pomocy lekarskiej w przypadku poważnych problemów zdrowotnych. Co istotne, cała procedura zakłada poszanowanie odrębnych regulacji prawnych dotyczących zasad funkcjonowania opieki medycznej w danych krajach. To z kolei rodzi poważne rozbieżności.

W Polsce osoby mające ważne ubezpieczenie NFZ mogą za darmo korzystać z niemal wszystkich usług publicznej opieki zdrowotnej. Natomiast liczne państwa europejskie stosują zupełnie inną zasadę. Jest to reguła częściowej odpłatności, która zakłada, że pacjenci będą musieli zapłacić za udzielenie niektórych świadczeń medycznych. Co ważne, posiadacze karty EKUZ nie są zwolnieni z tego obowiązku.

Toteż karta EKUZ nie zawsze chroni przed koniecznością częściowej zapłaty za leczenie. Jednak z drugiej strony posiadacze tego dokumentu uzyskują refundację, która obejmuje większą część kosztów leczenia zagranicznego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy turysta korzysta z usług prywatnego szpitala lub poradni. Wtedy ponosi 100% odpłatności za leczenie. Mimo to kartę EKUZ wciąż warto mieć przy sobie.

UWAGA!

Refundacja gwarantowana przez kartę EKUZ na ogół nie obejmuje:

 • kosztów leczenia stomatologicznego (poza nielicznymi wyjątkami);
 • wydatków związanych ze zorganizowaniem akcji ratunkowej lub poszukiwawczej;
 • kosztów zorganizowania transportu medycznego do Polski w celu kontynuacji leczenia.

Karta EKUZ to za mało? Wybierz ubezpieczenie turystyczne!

Ze względu na darmowy charakter karty EKUZ każdy turysta powinien ją sobie wyrobić. To nic nie kosztuje, a sama karta może być naprawdę przydatna w czasie pobytu za granicą. Niemniej braki w zakresie tego dokumentu są ewidentne. Dlatego bardziej zapobiegliwi turyści mogą szukać sposobu na ich uzupełnienie.

Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego. Wystarczy tylko kupić odpowiednią polisę turystyczną na nadchodzący wyjazd. Podstawowym atutem takich ubezpieczeń jest brak ograniczeń typowych dla karty EKUZ. Jedyną ważną kwestię stanowi tutaj limit dotyczących kosztów leczenia. Natomiast przy odpowiednio wysokim limicie lub nielimitowanej polisie turysta uzyskuje pełną ochronę.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają swoim klientom wszystkie koszty związane z leczeniem zagranicznym. Co ważne, dotyczy to również wydatków na leczenie prywatne. Tym samym turyści nie będą musieli szukać placówek honorujących kartę EKUZ. Ponadto prywatne ubezpieczenia są uznawane na całym świecie!

Podsumowanie

Na ulicy Pawła Ślęczka w Zabrzu można znaleźć Sekcję Obsługi Ubezpieczonych należącą do Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W tym miejscu wszystkie zainteresowane osoby mogą uzyskać własną kartę EKUZ. Co jasne, wniosek o wydanie dokumentu można także złożyć za pośrednictwem serwisu ePUAP lub poczty elektronicznej. Choć karta EKUZ niewątpliwie przydaje się podczas podróży, jej zakres może być niewystarczający. Toteż przy dłuższych wyjazdach należy uzupełnić braki karty EKUZ za sprawą zakupu ubezpieczenia turystycznego. Dzięki temu turyści zyskają dodatkowe zabezpieczenie przed wieloma potencjalnymi problemami w czasie wyjazdu.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia