Jak wyrobić kartę EKUZ w Nowym Targu

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Nowy Targ to miejscowość położona tuż obok powiatu tatrzańskiego, czyli jednego z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy tego regionu muszą spędzać każdy urlop w górach. Niektórzy mogą przecież preferować wypoczynek poza granicami kraju. Takim osobom bez wątpienia przyda się karta EKUZ, która zapewnia dostęp do opieki lekarskiej na terenie UE/EFTA. Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Nowym Targu?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Nowym Targu?

Według obowiązujących przepisów kartę EKUZ może otrzymać każda osoba mająca ważne ubezpieczenie zdrowotne NFZ. Do tej grupy należy więc zaliczyć praktycznie wszystkich: uczniów, studentów, pracowników, przedsiębiorców, emerytów i rencistów. Warto jednak wiedzieć, że karta EKUZ jest wydawana tylko na wniosek osoby zainteresowanej. Aby zatem uzyskać opisywany dokument, należy wypełnić stosowny wniosek i złożyć go w pobliskim oddziale NFZ.

Karta EKUZ w Nowym Targu – kontakt (e-mail i telefon)

Delegatura Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Nowym Targu

adres: ulica Jana Kazimierza 22, 34-400 Nowy Targ;

telefon: (18) 264 63 06, (18) 264 63 07, (18) 264 95 82;

adres e-mail: nowytarg@nfz-krakow.pl

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Nowym Targu

Delegatura NFZ w Nowym Targu otwarta jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
  • wtorek: 8:00 – 16:00,
  • środa: 8:00 – 16:00,
  • czwartek: 8:00 – 16:00,
  • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ?

Podane wyżej godziny otwarcia będą szczególnie istotne dla osób, które zamierzają samodzielnie złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ w ten sposób można uzyskać kartę niemalże od ręki. Ponadto w terenowych oddziałach NFZ rzadko kiedy zdarzają się długie kolejki. Wobec tego osobiste złożenie wniosku stanowi naprawdę korzystną alternatywę.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Jeżeli jednak ktoś nie może sobie na to pozwolić, pozostaje mu złożenie dokumentu online lub wysyłka wniosku listem. Warto pamiętać o tym, że w tych przypadkach czas wyrobienia karty EKUZ będzie nieco dłuższy. Wypełniony i podpisany wniosek należy przesłać:

  • przy pomocy poczty elektronicznej na adres: nowytarg@nfz-krakow.pl;
  • listem na adres: ulica Jana Kazimierza 22, 34-400 Nowy Targ.

Wniosek o wydanie karty EKUZ można także złożyć za pomocą systemu ePUAP. Przy składaniu wniosku na odległość należy także wybrać metodę odbioru gotowego dokumentu. Kartę EKUZ można odebrać osobiście w wybranym oddziale NFZ lub poprosić o wysłanie jej listem na wskazany adres.

Warunki i zakres karty EKUZ

Niektórzy turyści określają kartę EKUZ mianem darmowego ubezpieczenia. Rzeczywiście samo wyrobienie karty nie pociąga za sobą żadnych opłat. Jednak z drugiej strony ten dokument ma zupełnie inny zakres niż komercyjne ubezpieczenia. Tym samym posiadacze karty EKUZ muszą koniecznie pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Po pierwsze, karta EKUZ jest ważna tylko na terytorium państw członkowskich UE i EFTA. We wszystkich pozostałych krajach ten dokument nie będzie honorowany. Po drugie, kartą EKUZ można posługiwać się jedynie w placówkach mających ważną umowę z państwowym systemem opieki zdrowotnej. To oznacza, że wizyta w prywatnej poradni lub szpitalu będzie skutkować koniecznością samodzielnego opłacenia wszystkich rachunków. Po trzecie, karta EKUZ zapewnia pomoc jedynie w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.

Jednak najważniejszą kwestią jest to, że karta EKUZ nie chroni przed wymogiem częściowej zapłaty za leczenie zagraniczne. Dlaczego? Ponieważ turysta korzystający z pomocy lekarskiej poza granicami Polski musi stosować się do miejscowych regulacji prawnych. Tymczasem konieczność płacenia za niektóre usługi medyczne jest powszechnym zjawiskiem w wielu europejskich krajach. Jeżeli takie opłaty wynikają z odgórnych regulacji, NFZ nie zwraca ich turystom. Wobec tego należy mieć na uwadze fakt, że karta EKUZ wcale nie musi gwarantować darmowego leczenia zagranicznego.

Dlaczego polisa turystyczna może być lepszą alternatywą niż EKUZ?

Przy dokładnym zapoznaniu się z warunkami karty EKUZ można od razu zauważyć braki tego dokumentu. Ich obecność sprawia, że przy dłuższych wyjazdach warto postawić na nieco bardziej kompleksową formę zabezpieczenia. W przypadku podróży będzie nią prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Polisy tego typu mają zdecydowanie szerszy zakres ochrony niż karty EKUZ. Tak naprawdę jedyne ograniczenie w ubezpieczeniach dotyczy limitu kosztów leczenia zagranicznego. Wystarczy jednak kupić polisę z wyższą sumą odszkodowania lub postawić na wariant bez limitu, aby uzyskać pełną ochronę!

Oprócz tego prywatne ubezpieczenie zapewnia refundację tych wydatków, których nie pokrywa karta EKUZ. Są to między innymi koszty związane z: prowadzeniem akcji ratunkowej, transportem medycznym do kraju oraz leczeniem w prywatnych placówkach.

Podsumowanie

Delegatura Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Nowym Targu pozwala mieszkańcom na szybkie wyrobienie karty EKUZ. Wniosek o wydanie tego dokumentu można złożyć osobiście i szybko odebrać gotową kartę. Alternatywnym rozwiązaniem będzie wysłanie wniosku listem, drogą elektroniczną lub za pośrednictwem platformy ePUAP. Warto jednak pamiętać, że karta EKUZ nie gwarantuje refundacji wszystkich usług medycznych. Jeżeli komuś zależy na uzyskaniu szerszej ochrony, poza kartą EKUZ powinien również zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne. Prywatna polisa może bowiem uzupełnić wszelkie braki państwowego dokumentu.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia