Jak wyrobić kartę EKUZ w Koszalinie?

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Karta EKUZ jest często określana mianem podstawowego dokumentu dla turystów. Faktycznie ma ona duże znaczenie w przypadku podróży poza granice Polski. Dlaczego? Ponieważ okazanie karty EKUZ uprawnia do uzyskania darmowej pomocy medycznej w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Jest więc to podstawowe ubezpieczenie dla osób podróżujących. W jaki sposób otrzymać kartę EKUZ w Koszalinie?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Koszalinie?

Przynależność Polski do Unii Europejskiej sprawia, że nasze państwowe ubezpieczenie zdrowotne jest ważne także w innych krajach wspólnoty. Dzięki karcie EKUZ Narodowy Fundusz Zdrowia może zrefundować koszty zagranicznego leczenia obywatela Polski. Co więcej, to właśnie NFZ odpowiada za wydawanie takich kart.

Zazwyczaj wyrabianie kart EKUZ należy do kompetencji Wojewódzkich Oddziałów NFZ. Jednak w przypadku województwa zachodniopomorskiego taka placówka mieści się w Szczecinie. Na szczęście mieszkańcy Koszalina mogą skorzystać z usług miejscowej Delegatury NFZ.

Karta EKUZ w Koszalinie – kontakt (e-mail i telefon)

 • adres: ul. Konstytucji Trzeciego Maja 7, 75-820 Koszalin;
 • godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00;
 • numer telefonu: (94) 346 52 27 lub 800 190 590;
 • adres e-mail: koszalin@nfz-szczecin.pl lub ekuz@nfz.gov.pl.

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Koszalinie

Oddział NFZ w Koszalinie otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
 • wtorek: 8:00 – 16:00,
 • środa: 8:00 – 16:00,
 • czwartek: 8:00 – 16:00,
 • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Wydawanie kart EKUZ obywa się na podstawie składanych wniosków. Jeżeli ktoś chciałby uzyskać taki dokument, musi najpierw złożyć stosowne podanie. Dokument trzeba dostarczyć do urzędu osobiście lub przesłać go w inny sposób.

W przypadku zdalnej wysyłki dokumentu warto skorzystać z platformy ePUAP. Dzięki niej zarówno wypełnianie wniosku, jak i jego wysyłka przebiegnie naprawdę szybko.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Wniosek można również wydrukować i wypełnić, a następnie wysłać go pocztą tradycyjną lub elektroniczną (poprzez wysyłkę skanu). Wszystkie niezbędne dane kontaktowe znajdują się w powyższej zakładce.

Najważniejsze informacje o karcie EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest darmowym świadczeniem, z którego może skorzystać każda ubezpieczona osoba. Zazwyczaj sam proces wydawania karty EKUZ trwa kilka lub kilkanaście dni. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy petent osobiście składa wniosek w urzędzie. Wówczas karta EKUZ może zostać wydana od ręki.

Podstawowe zadanie karty EKUZ polega na zapewnieniu turyście bezpłatnego dostępu do opieki medycznej w nagłych przypadkach. NFZ pokrywa wtedy wszystkie koszty związane z hospitalizacją i leczeniem obywatela. Refundacja ma jednak pewne warunki. Przede wszystkim zwrot kosztów opieki medycznej dotyczy tylko publicznych placówek. Tym samym turysta nie może skorzystać z prywatnych poradni ani szpitali.

Sama nazwa ubezpieczenia świadczy o tym, że jest ono ważne tylko na terytorium Unii Europejskiej. Karta EKUZ zapewni pomoc również na terytorium państw należących do EFTA: Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii. Wyjątkiem od tej zasady są: Grenlandia, Wyspy Owcze, Wyspy Normandzkie i Wyspa Man. Tam karta EKUZ nie zapewni ochrony.

Czy ubezpieczenie turystyczne może zastąpić kartę EKUZ?

Poza kartą EKUZ każdy turysta może zdecydować się na zakup prywatnej polisy dla podróżnych. Takie świadczenia widnieją w ofertach profesjonalnych towarzystw ubezpieczeniowych, które zajmują się ich obsługą. Co istotne, prywatna polisa turystyczna pod wieloma względami przewyższa kartę EKUZ.

Pierwszym istotnym aspektem są nieporównywalnie mniejsze ograniczenia. Z karty EKUZ można korzystać tylko wtedy, gdy istnieje realne zagrożenie życia lub zdrowia. Tymczasem ubezpieczenie turystyczne zapewnia dostęp do pomocy lekarskiej w przypadku jakichkolwiek dolegliwości. Ponadto polisa może zrefundować np. koszty transportu medycznego do kraju lub wydatki związane z ratownictwem medycznym.

Trzeba również pamiętać o zakresie terytorialnym. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy, które są ważne na całym świecie. Natomiast osoby korzystające z karty EKUZ mogą liczyć na pomoc jedynie w Europie.

Ponadto przy zakupie polisy dla podróżnych turysta może otrzymać liczne świadczenia dodatkowe. Tutaj warto wspomnieć choćby o: ubezpieczeniu bagażu, NNW oraz OC.

Podsumowanie

W Koszalinie mieści się Delegatura NFZ podlegająca pod Zachodniopomorski Wojewódzki Oddział NFZ w Szczecinie. Jej obecność sprawia, że mieszkańcy Koszalina mogą wyrobić i odebrać kartę EKUZ bez konieczności opuszczania miasta. Co do samej karty EKUZ, obejmuje ona bardzo ograniczoną ochronę. Znacznie większe bezpieczeństwo zapewniają płatne ubezpieczenia turystyczne, które dodatkowo zachowują ważność na całym świecie.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia