Karta EKUZ w Bułgarii to za mało!

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Bułgaria ma praktycznie wszystkie atrybuty, którymi powinien cechować się idealny kraj turystyczny. Wybrzeże Morza Czarnego oraz słynne Złote Piaski tworzą perfekcyjne warunki dla miłośników plażowego wypoczynku. Z kolei Sofia i Warna to miejscowości godne polecenia wszystkim amatorom zwiedzania. Każdy znajdzie więc tutaj coś dla siebie. Aby jednak podróż do Bułgarii była źródłem wyłącznie pozytywnych wspomnień, wszyscy turyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pomóc w tym może karta EKUZ w Bułgarii lub prywatne ubezpieczenie dla podróżnych.

Jak działa EKUZ w Bułgarii?

W 2007 roku Bułgaria oficjalnie wstąpiła do Unii Europejskiej. Od tego momentu na terytorium kraju zaczęły obowiązywać wszystkie unijne regulacje. Tym samym Polacy mogą tutaj korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ karta EKUZ Bułgaria gwarantuje turystom możliwość skorzystania z usług miejscowej służby zdrowia. Dotyczy to zarówno hospitalizacji, jak i wszelkich porad lekarskich. Rzecz jasna taka możliwość dotyczy jedynie nagłych przypadków. Jeżeli turysta nagle zacznie mieć problemy zdrowotne lub ulegnie wypadkowi, karta EKUZ Bułgaria zapewni mu częściową refundację kosztów leczenia.

Co obejmuje EKUZ w Bułgarii?

Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

 1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
 2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
 3. Karta EKUZ w Bułgarii zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Bułgarska służba zdrowia – o czym powinni wiedzieć turyści?

Bułgaria nie należy do grona bogatych krajów, przez co standardy miejscowej służby zdrowia są dość niskie. Co prawda, turyści nie powinni mieć problemu z uzyskaniem pomocy w razie mniej groźnych dolegliwości. Natomiast poważniejsze schorzenia mogą już wymagać zorganizowania transportu medycznego do kraju. Niestety, karta EKUZ nie zapewni refundacji jego kosztów.

Trzeba również pamiętać, że usługi medyczne w Bułgarii są częściowo płatne. Miejscowe kasy chorych pokrywają większość kosztów, ale pacjenci wciąż muszą z własnej kieszeni opłacić część należności. Dotyczy to zarówno rodowitych Bułgarów, jak i wszystkich turystów. Na szczęście koszty leczenia w Bułgarii są stosunkowo niskie. Jeżeli pacjent nie wymaga specjalistycznego leczenia, większość zabiegów medycznych wyniesie kilka lewów*.

Turyści mogą jednak zetknąć się z innym problemem. Jest nim niska dostępność publicznych placówek w kurortach turystycznych. W takich miejscach działają głównie prywatne ambulatoria i kliniki. Jednakże leczenie w prywatnych placówkach nie podlega refundacji. Karta EKUZ Bułgaria zapewnia zwrot kosztów tylko wtedy, gdy turysta skorzysta z publicznej służby zdrowia. Tym samym wydatki za leczenie mogą być wówczas zdecydowanie wyższe.

Na zakończenie warto wspomnieć jeszcze o kwestii turystyki trekkingowej. W Bułgarii mieści się kilka pasm górskich, takich jak: Riła, Pirin oraz Stara Płanina. Są to ciekawe miejsca dla wszystkich fanów wędrówek. Niemniej ratownictwo górskie w Bułgarii jest w 100% odpłatne. Jeśli turysta będzie potrzebować takiej pomocy, zapłaci za nią z własnej kieszeni.

*1 lew (BGN) stanowi równowartość około 2,20-2,40 złotych.

Czy karta EKUZ Bułgaria jest przydatna w czasie wakacji?

Powyższe informacje dobitnie pokazują, że zakres karty EKUZ jest niepełny. Wiele świadczeń medycznych nie podlega refundacji, a inne są refundowane tylko częściowo. Jednak mimo wszystko karta EKUZ Bułgaria jest potrzebna turystom.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Posiadacze tego ubezpieczenia mogą liczyć na zwrot większości poniesionych kosztów, co stanowi zaletę karty EKUZ. Natomiast koronnym argumentem będzie tutaj fakt, że wyrobienie EKUZ nic nie kosztuje. Wystarczy tylko złożyć stosowny wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia o wydanie takiej karty. Jest więc to darmowa ochrona dla turystów i dlatego warto z niej korzystać.

Ubezpieczenie turystyczne Bułgaria – rozwiązanie dla wymagających

Ze względu na ewidentne braki w zakresie karty EKUZ niektórzy turyści szukają bardziej kompleksowej alternatywy. W przypadku takich osób najlepszym rozwiązaniem będzie zakup ubezpieczenia dla podróżnych.

Polisy turystyczne działają na zupełnie innych zasadach niż karta EKUZ. Podstawową różnicą jest to, że za obsługę takich świadczeń odpowiadają prywatne firmy, a nie NFZ. Tym samym towarzystwa ubezpieczeniowe nie muszą stosować się do wielu reguł obowiązujących w przypadku państwowej służby zdrowia.

Na co wpływa taka zależność? Oto główne atuty ubezpieczeń turystycznych:

 1. Polisy tego typu gwarantują pełną refundację kosztów leczenia do określonej kwoty. Nie ma więc znaczenia, z jakiej placówki skorzysta turysta. Jeżeli suma wydatków nie przekroczy wyznaczonego limitu, posiadacz polisy będzie mógł uzyskać całkowitą refundację.
 2. Ubezpieczenie turystyczne obejmuje usługi, których nie ma w zakresie karty EKUZ. Osoby objęte taką ochroną mogą więc liczyć na darmowe: ratownictwo górskie, leczenie stomatologiczne oraz transport medyczny.
 3. Bardziej rozbudowane polisy zawierają dodatkową usługę medycznego assistance. Dzięki niej turysta może zadzwonić na specjalną infolinię i uzyskać pomoc w zakresie organizacji leczenia.

Polisa turystyczna i jej zasady

Jeżeli chodzi o minusy ubezpieczeń turystycznych, warto wspomnieć o tzw. wyłączeniach odpowiedzialności. Są to zapisy widniejące w dosłownie każdej polisie. Dotyczą one ściśle określonych sytuacji, gdy asekurator może odmówić refundacji leczenia.

Kiedy pojawia się takie ryzyko? Większość ubezpieczycieli podejmuje taką decyzję w momencie, gdy:

 • turysta zgłasza się do szpitala pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych;
 • odniesiony uszczerbek na zdrowiu powstał w wyniku złamania prawa (np. wejścia na niedozwolony teren);
 • turysta umyślnie doprowadził do wypadku (np. wszczynając bójkę).

Takich wyłączeń jest znacznie więcej, dlatego przed zakupem polisy należy zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). W treści tego dokumentu można znaleźć wykaz wszystkich sytuacji uprawniających asekuratora do odmowy refundacji leczenia.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć? Jeżeli turysta cierpi na chorobę przewlekłą, musi wykupić dodatkową ochronę. Pokrywa ona koszty ewentualnego leczenia w momencie, gdy objawy choroby ulegną zaostrzeniu. Podobne rozszerzenie warto polecić osobom starszym, które mogą częściej potrzebować pomocy.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Bułgarii?

Porównanie obydwu opisanych świadczeń wypada na korzyść prywatnych ubezpieczeń. Prywatne polisy obejmują szerszy zakres ochrony, a co za tym idzie – zapewniają turystom wyższy poziom bezpieczeństwa. Natomiast główną zaletą karty EKUZ jest to, że można ją uzyskać za darmo. Ostateczna decyzja zawsze należy jednak do turystów.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia