Gdzie i w jaki sposób można sprawdzić ważność ubezpieczenia zdrowotnego?
Ubezpieczenie zdrowotne

Gdzie i w jaki sposób można sprawdzić ważność ubezpieczenia zdrowotnego?

Składka zdrowotna to obowiązkowy podatek pobierany od wszystkich osób pracujących na etacie oraz przedsiębiorców. W przypadku pracowników etatowych taką składkę w ich imieniu odprowadza pracodawca. Natomiast przedsiębiorcy muszą płacić ją samodzielnie. Nie zmienia to jednak faktu, że regularne płacenie składki zdrowotnej zapewnia jedną istotną korzyści. Jest nią dostęp z publicznej opieki lekarskiej finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Jeżeli ktoś nie płaci takiej składki i nie posiada innego ubezpieczenia, nie może bezpłatnie korzystać z usług NFZ. Dlatego osoby zatrudnione w poradniach zawsze weryfikują, czy dany pacjent posiada ważne ubezpieczenie. Na szczęście można to również sprawdzić samodzielnie! Co więc należy zrobić, aby uzyskać taką informację?

Ubezpieczenie NFZ – jaki jest jego zakres i komu przysługuje?

Polisa NFZ to potoczne określenie państwowego ubezpieczenia zdrowotnego, które w teorii przysługuje wszystkim obywatelom Polski. Podstawą do uzyskania tego świadczenia jest opłacanie wymaganej składki zdrowotnej. Ma ona charakter obowiązkowy, co oznacza, że żaden pracownik ani przedsiębiorca nie może dobrowolnie zrezygnować z jej płacenia.

Tym samym ubezpieczenie państwowe przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę lub zlecenie, a także przedsiębiorcom. Jednak nawet osoby niepracujące mogą uzyskać dostęp do państwowego ubezpieczenia. W tym celu wystarczy choćby zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Z kolei osoby niepełnoletnie odgórnie korzystają z ubezpieczenia swoich rodziców lub innych członków rodziny.

Jeżeli chodzi o zakres ubezpieczenia, obejmuje on wszystkie usługi refundowane przez NFZ. Są więc to między innymi: konsultacje z lekarzami pierwszego kontaktu, wizyty specjalistyczne, badania, leczenie dentystyczne oraz szpitalne. NFZ zapewnia również refundację kosztu zakupu niektórych lekarstw i produktów medycznych.

Gdzie można sprawdzić ważność ubezpieczenie zdrowotnego?

Kontrola ważności ubezpieczenia zdrowotnego to podstawowa czynność wykonywana w czasie rejestracji każdego pacjenta. Tym samym ważność polisy można sprawdzić we wszystkich placówkach posiadających ważną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeżeli NFZ refunduje usługi w danej poradni, jej pracownicy muszą mieć dostęp do bazy osób ubezpieczonych. Dlatego przy następnej wizycie w przychodni wystarczy tylko poprosić recepcjonistę o sprawdzenie ważności ubezpieczenia. Jeżeli recepcjonista z różnych przyczyn nie może tego zrobić, polisę powinien sprawdzić sam lekarz. Wszyscy lekarze współpracujący z NFZ także mają dostęp do wspomnianej bazy.

Wielu pacjentów prosi o sprawdzenie ważności ubezpieczenia w momencie, gdy stracą oni pracę. Na szczęście nie trzeba się tym od razu martwić. W takiej sytuacji państwowe ubezpieczenie zachowuje bowiem ważność przez 30 dni od chwili zaprzestania pracy. Przez cały ten czas zwolniony pracownik wciąż może bezpłatnie korzystać z usług NFZ. Jeśli komuś nie uda się znaleźć pracy w ciągu miesiąca, dostęp do ubezpieczenia można uzyskać poprzez urząd pracy.

W jaki sposób można samodzielnie sprawdzić ważność ubezpieczenia?

Przez ostatnie lata NFZ w coraz większym stopniu stawia na modernizację swoich usług. Dotyczy to również wszystkich formalności związanych z obsługą pacjentów. Lekarze oraz pracownicy poradni mogą łatwo zweryfikować to, czy pacjent posiada ważne ubezpieczenie. Wszystko za sprawą opisanej wyżej bazy danych. Na szczęście sami pacjenci również mogą uzyskać do niej dostęp!

W tym celu należy zapoznać się z systemem eWUŚ (elektroniczny system weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców). Jego algorytm został bowiem powiązany z CWU, czyli Centralnym Wykazem Ubezpieczonych. Oznacza to, że za pośrednictwem systemu eWUŚ można uzyskać dostęp do informacji na temat ważności ubezpieczeń.

Aby skorzystać z takiego systemu, należy najpierw założyć konto ZIP – Zintegrowany Informator Pacjenta. Procedura rejestracji jest całkowicie darmowa i naprawdę łatwa. Utworzenie konta ZIP umożliwi szybkie uzyskanie dostępu do systemu eWUŚ.

Po zalogowaniu się na konto wystarczy tylko wejść w zakładkę poświęconą sprawdzaniu ważności ubezpieczenia. Następnie trzeba wpisać swój numer PESEL do wskazanej rubryki. PESEL pełni funkcję identyfikatora pacjenta we wszystkich strukturach NFZ. Po wpisaniu numeru system eWUŚ może wyświetlić dwa komunikaty:

  • adnotacja w kolorze zielonym potwierdza ważność ubezpieczenia zdrowotnego;
  • informacja w kolorze czerwonym oznacza brak ważnego ubezpieczenia.

Brak ważnego ubezpieczenia – co zrobić w takiej sytuacji?

Jeżeli system eWUŚ wyświetli czerwoną adnotację, oznacza to, że pacjent nie posiada ważnego ubezpieczenia. Co istotne, informacje zawarte w systemie są aktualizowane każdego dnia. Ponadto cały algorytm eWUŚ jest zintegrowany z bazami danych należącymi do ZUS-u. Toteż informacja o np. nowym zatrudnieniu powinna szybko znaleźć się w systemie. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy taka informacja się nie wyświetla?

Przede wszystkim warto udać się do pracodawcy i poprosić o sprawdzenie tego problemu. Być może błąd leży po stronie kadr, które nie opłaciły w terminie wymaganej składki. Jeżeli jednak firma twierdzi, że wszystko jest w porządku, należy skontaktować się z pracownikiem ZUS-u lub NFZ-u. Przy takim zgłoszeniu trzeba dokładnie opisać problem, a także okazać dokumenty potwierdzające prawo do korzystania ze świadczeń. Takim potwierdzeniem może być np. ważna umowa o pracę.

Co jasne, system eWUŚ będzie wyświetlać czerwony komunikat w przypadku wszystkich bezrobotnych, którzy nie zarejestrowali się w urzędzie pracy. Takim osobom pozostaje tylko dobrowolne zgłoszenie się do ubezpieczenia NFZ lub zakup prywatnej polisy zdrowotnej. Obecnie miesięczny wymiar dobrowolnej składki NFZ wynosi około 500 złotych. Z kolei prywatne polisy są zdecydowanie tańsze, ale w ich przypadku problemem może okazać się wąski zakres ochrony. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego świadczenia warto dokładnie przemyśleć swój wybór.

Podsumowanie

Ważność państwowego ubezpieczenia zdrowotnego można sprawdzić przy pomocy systemu eWUŚ. Dostęp do niego mają zarówno osoby odpowiadające za rejestrowanie pacjentów, jak i lekarze. System eWUŚ pozwala na szybkie sprawdzenie tego, czy pacjent posiada ważne ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego pacjenci mogą skontrolować status swojego ubezpieczenia w dowolnej placówce medycznej, która współpracuje z NFZ. Innym rozwiązaniem będzie samodzielne sprawdzenie ważności ubezpieczenia za pomocą systemu eWUŚ. Dostęp do tej usługi jest możliwy poprzez konto ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta). Po wpisaniu numeru PESEL system eWUŚ wyświetli komunikat informujący o statusie ubezpieczenia.