Ubezpieczenie NNW dla nauczycieli
Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW dla nauczycieli

Praca nauczyciela, podobnie jak każdy inny zawód, ma swoje wady i zalety. Z jednej strony jest to wymagająca praca obarczona pewną odpowiedzialnością. Z drugiej strony faktem jest, że nikt nie zaliczy jej do grona niebezpiecznych zawodów. Mimo to nawet nauczyciele muszą liczyć się z pewnym ryzykiem. Koniec końców wypadki zdarzają się także w szkołach i innych placówkach oświaty. Z tego względu dobrym zabezpieczeniem dla pedagogów będzie dedykowana polisa NNW. Ubezpieczenie NNW dla nauczycieli zapewni określoną rekompensatę pieniężną za doznany uszczerbek na zdrowiu. Jakie jeszcze korzyści można zyskać dzięki takiej polisie? Zapraszamy do lektury naszego tekstu.

Co to jest ubezpieczenie NNW dla nauczycieli?

Ubezpieczenie NNW to polisa mająca zapewnić ochronę przed Następstwami Nieszczęśliwych Wypadków (NNW). Co jasne, takie wypadki mogą zdarzać się w wielu różnych miejscach. Z tego względu na rynku pojawiły się polisy NNW przystosowane do potrzeb określonych osób. Do tej kategorii można zaliczyć także ubezpieczenia NNW dla nauczycieli, które zapewniają ochronę osobom zatrudnionym na tym stanowisku.

Co istotne, kiedyś takie polisy gwarantowały ochronę jedynie w czasie pracy. Jednakże teraz standardem stała się ochrona ubezpieczeniowa działająca całorocznie przez 24 godziny na dobę. Tym samym posiadacze takich świadczeń będą mogli uzyskać pomoc nawet wtedy, gdy do wypadku dojdzie poza szkołą.

Czy ubezpieczenie NNW dla nauczyciela to obowiązkowa polisa?

Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa oświatowego nauczyciele nie muszą mieć wykupionego ubezpieczenia NNW, OC ani żadnej innej polisy. Z tego względu decyzja o zakupie takich świadczeń pozostaje w pełni indywidualna. Nauczyciele mogą więc sami stwierdzić, czy konkretna polisa im się przyda.

Jakie ubezpieczenie NNW dla nauczyciela na kolonii?

Stałym elementem życia uczniów oraz nauczycieli są tzw. zielone szkoły, czyli wyjazdy wakacyjne organizowane przez placówkę. Jeżeli więc pedagog uczestniczy w koloniach lub obozach dla dzieci, ubezpieczenie NNW będzie szczególnie przydatne.

Jak wybrać taką polisę? Tak naprawdę nawet standardowe ubezpieczenie NNW dla nauczycieli powinno zagwarantować wystarczającą ochronę. Należy jednak dokładnie sprawdzić, czy taka polisa zapewnia ochronę również w czasie sezonu wakacyjnego. Ponadto w przypadku takich świadczeń bardzo istotnym czynnikiem będzie szeroki zakres ochrony. Jeśli dana polisa spełnia obydwa wymienione warunki, na pewno sprawdzi się podczas kolonii.

Ile kosztuje ubezpieczenie NNW dla nauczyciela?

Średnia cena ubezpieczeń NNW nie przekracza z reguły kwoty kilkudziesięciu złotych rocznie. Dlatego w tej cenie bez problemu będzie można znaleźć także kompleksową polisę NNW dla osób zatrudnionych jako nauczyciele.

W tym miejscu warto jednak dodać, że ciekawą alternatywą może być także łączony pakiet NNW i OC nauczyciela. Dzięki niemu pedagodzy zyskają podwójną ochronę. Z jednej strony otrzymają wówczas odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu. Natomiast z drugiej strony asekurator zapewni im dodatkową pomoc w pokryciu szkód, które zostały wyrządzone innym osobom.

Jakie firmy oferują NNW dla nauczyciela?

Aktualnie opisywane świadczenia można znaleźć w ofertach kilku asekuratorów. Jednym z nich jest największy ubezpieczyciel na polskim rynku, czyli firma PZU. Oferuje ona dedykowane NNW dla nauczycieli i innych pracowników placówek oświaty. Co jasne, polisa ta zapewnia całodobową ochronę NNW o globalnym zasięgu. Warto jednak dodać, że polisa NNW PZU dla nauczycieli jest dostępna tylko u agentów oraz w placówkach ubezpieczyciela.

Co ciekawe, na rynku można znaleźć także inne polisy tego typu. Jednak w dość licznych przypadkach NNW dla nauczycieli ma status polisy grupowej. Z takich polis można skorzystać tylko pod warunkiem, że przystąpi do nich przynajmniej kilku pedagogów. Grupowe polisy tego typu oferują między innymi firmy UNIQA oraz Allianz.

Najważniejsze informacje:

  • Zawód nauczyciela nie jest obarczony wysokim ryzykiem zawodowym, ale warto pamiętać, że wypadki zdarzają się nawet w szkołach. Dlatego pedagodzy powinni zastanowić się nad zakupem polisy, która zapewni im dodatkową ochronę.
  • W tym przypadku dobrym rozwiązaniem może być dedykowane NNW dla nauczycieli. Jest to praktyczna polisa, która zapewnia odszkodowanie w razie doznania szkody na skutek nieszczęśliwego wypadku.
  • Na rynku można znaleźć zarówno polisy NNW dedykowane nauczycielom, jak i ogólne polisy NNW dla dorosłych. Przy zakupie obydwu świadczeń warto wziąć pod uwagę: zakres ochrony, dodatkowe świadczenia oraz cenę polisy.
  • Co istotne, NNW dla nauczycieli może mieć formę polisy indywidualnej oraz grupowej. Warto więc pamiętać, że zakup grupowego ubezpieczenia będzie możliwy tylko wtedy, gdy przystąpi do nieco przynajmniej część grona pedagogicznego.
  • Ubezpieczenie NNW dla nauczycieli nie jest drogim świadczeniem. Cena tej polisy nie powinna przekraczać kwoty kilkudziesięciu złotych za rok ochrony. Co jasne, grupowa polisa będzie jeszcze tańsza.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy istnieje NNW dla nauczycieli?
Jak najbardziej. Dedykowane polisy tego typu można znaleźć w ofertach przynajmniej kilku firm. Warto jednak dodać, że czasami są to typowe polisy indywidualne, ale zdarzają się również ubezpieczenia grupowe.
Jak kupić NNW dla nauczycieli?
To już zależy od wspomnianej wyżej kwestii, czyli rodzaju ubezpieczenia. W przypadku polisy indywidualnej nauczyciel może sam zadbać o swoją ochronę. Natomiast zakup polisy grupowej jest możliwy tylko pod warunkiem, że dołączy do niej przynajmniej kilku pedagogów.
Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie NNW dla nauczycieli?
Taka polisa przede wszystkim zapewnia pomoc finansową w razie ulegnięcia nieszczęśliwemu wypadkowi. Zakres tej pomocy oraz wysokość świadczeń zależy od indywidualnych warunków ubezpieczenia.