Ubezpieczenie dzieci na koloniach. Jak wybrać, gdzie kupić polisę

Wyjazdy kolonijne dla dzieci cieszą się niezmiennym zainteresowaniem już od wielu lat. Oferta turnusów staje się coraz większa, dzięki czemu rodzice mogą wybrać wyjazd odpowiadający wymaganiom ich pociech. Organizowane wyjazdy mają zarówno charakter rekreacyjny, jak i tematyczny (np. obozy sportowe, językowe). Wyjazd na kolonię to duża frajda dla dzieci, które mają możliwość poznania nowych kolegów i koleżanek. Dobra zabawa to jedno, natomiast dla rodziców równie ważne jest bezpieczeństwo ich dzieci. Opiekę nad grupą zazwyczaj sprawują doświadczeni wychowawcy, jednak nawet oni nie mogą przewidzieć wszystkiego. Dlatego rodzice powinni przekazać dziecku podstawową wiedzę na temat bezpieczeństwa oraz wakacyjnych środków ostrożności. Nie bez znaczenia jest także ubezpieczenie dzieci na koloniach. Polisa pełni w tym przypadku rolę dodatkowego zabezpieczenia. Jeśli dziecko dozna urazu podczas wyjazdu, rodzice otrzymają określone odszkodowanie. Jakie ubezpieczenie dzieci na koloniach sprawdzi się najlepiej?

Czy polisa szkolna wystarczy, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas kolonii?

Praktycznie każda szkoła umożliwia rodzicom zakup ubezpieczenia NNW dla dzieci, które rozpoczynają naukę. Najczęściej takie polisy gwarantują ochronę przez 12 miesięcy, a zatem ich zakres obejmuje również wakacje letnie. Dzięki temu rodzice mają pewność, że dziecko będzie chronione w trakcie kolonii. Teoretycznie jest to dobre rozwiązanie, choć nie można zapominać o kilku ważnych informacjach. Ubezpieczenie szkolne to z reguły podstawowa polisa NNW. W związku z tym zakres jej ochrony dotyczy tylko wypadków powstałych na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Niestety, zwykłe polisy NNW najczęściej nie gwarantują ochrony przed kontuzjami lub wypadkami podczas uprawiania sportu. Dlatego takie ubezpieczenie dzieci na koloniach nie jest najlepszym wyborem.

Jakie świadczenia zapewnia polisa oferowana przez organizatora kolonii?

Alternatywnym rozwiązaniem dla ubezpieczenia szkolnego jest polisa, którą zapewnia biuro podróży będące organizatorem kolonii. W tym przypadku umowa zostaje zawarta jedynie na czas trwania wyjazdu. Oczywiście zakres takiego ubezpieczenia powinien być dostosowany do specyfiki danego obozu. Jednak tutaj również podstawową rolę odgrywa ochrona NNW. Na ogół takie świadczenie zapewnia wystarczającą ochronę. Wyjątek stanowią obozy sportowe, podczas których aktywność fizyczna ma pierwszorzędne znaczenie. Z tego powodu odpowiednie ubezpieczenie powinno przypominać polisę dla sportowców. Ochrona NNW musi w takich sytuacjach obejmować ryzyko związane z wysoką aktywnością fizyczną. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie turystyczne.

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka w szkole
Najlepsza ochrona w rozsądnej cenie!

Co zrobić w sytuacji, gdy ubezpieczenie dzieci na koloniach ma zbyt niski zakres?

Ten problem dotyczy zarówno ubezpieczeń szkolnych, jak i polis oferowanych przez biura podróży. Zbyt niski zakres ochrony wynika przede wszystkim z faktu, że takie ubezpieczenie jest znacznie tańsze. To siłą rzeczy wymaga ograniczenia części świadczeń. Co więc mogą zrobić rodzice, którzy chcą kupić odpowiednie ubezpieczenie dzieci na koloniach?

Najważniejszą zasadą jest to, aby kierować się przede wszystkim zakresem polisy i sumą ubezpieczenia. Obydwa czynniki odgrywają kluczową rolę w przypadku wszystkich polis dostępnych na rynku.

Polisy z wyższą składką przeważnie posiadają szerszy zakres ochrony i wyższe sumy poszczególnych odszkodowań. Aby więc ubezpieczenie dzieci na koloniach było bardziej kompleksowe, warto zastanowić się nad zakupem droższej polisy. Czasami taką możliwość zapewniają organizatorzy wycieczki, którzy oferują ubezpieczenia w kilku wariantach. Wybór droższej polisy zwiększy koszt całego wyjazdu, ale przełoży się na poprawę bezpieczeństwa. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy ubezpieczenie dzieci na koloniach zostało już zakupione? W takim przypadku pozostaje kilka możliwości. Pierwszą z nich jest opcja rozszerzenia podstawowego zakresu ochrony. Jeżeli to okaże się niemożliwe, alternatywnym rozwiązaniem będzie zakup polisy uzupełniającej (np. ubezpieczenia bagażu). Takie ubezpieczenie powinno zawierać wszystkie świadczenia, których nie posiada zakupiona wcześniej polisa. Dzięki temu łączny zakres ochrony stanie się znacznie szerszy.

Ubezpieczenie dzieci na koloniach nie musi być poważnym dylematem dla rodziców. Na rynku można znaleźć naprawdę kompleksowe polisy, które zapewnią bezpieczeństwo pociechom wyjeżdżającym na kolonię lub obóz. Nie należy jednak kupować pierwszego lepszego ubezpieczenia, ponieważ warunki niektórych polis mogą być niewystarczające. Dużo lepiej jest poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z ofertami kilku różnych ubezpieczycieli. W ten sposób każdy rodzic uzyska wiele przydatnych informacji, dzięki czemu łatwiej dokona wyboru właściwej polisy. Nikt nie ma bowiem wątpliwości, że bezpieczeństwo dziecka jest zdecydowanie najważniejszym aspektem związanym z zakupem ubezpieczenia. Dlatego to właśnie o nie należy zadbać w pierwszej kolejności.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć