ubezpieczenie grupowe nnw
Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie grupowe NNW – wady i zalety takiego rodzaju polisy

Ubezpieczenie NNW należy do grona tych świadczeń, które są dostępne w różnych wariantach. Jeden z podziałów dotyczy wyróżnienia ubezpieczeń indywidualnych oraz grupowych. Różnica jest w tym przypadku jasna. Polisę indywidualną może samodzielnie zakupić każda zainteresowana osoba. Natomiast ubezpieczenie grupowe NNW to świadczenie przeznaczone przynajmniej dla kilku osób, choć zazwyczaj obejmuje ono znacznie większe grupy. Takie polisy są często dostępne np. w miejscu pracy lub nauki. Zatem jakie są największe zalety oraz wady ubezpieczenia NNW grupowego? Kto może się zdecydować się zakup tej polisy, a kto powinien wybrać świadczenie indywidualne? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego ubezpieczenie grupowe NNW jest tak popularne?

Jeszcze do niedawna takie świadczenia były tylko jedną z wielu dostępnych opcji dla osób zainteresowanych dodatkową ochroną. Jednak ostatnie lata przyniosły prawdziwy rozkwit idei ubezpieczeń grupowych. Polisy tego rodzaju zaczęły pojawiać się w licznych firmach oraz korporacjach. Z czasem dotarły również do placówek edukacyjnych oraz urzędów.

Co więc stało się przyczyną takiej sytuacji? Na pewno ubezpieczenia NNW grupowe cieszą się dużym zainteresowaniem z kilku względów. Przede wszystkim sprzedaż polis w takiej formie jest niezwykle wygodna dla ludzi kupujących ubezpieczenia. Co więcej, procedura przystąpienia do takich polis zawsze wygląda identycznie. Nowy pracownik lub uczeń danej placówki otrzymuje możliwość nabycia ubezpieczenia przy okazji rejestracji i składania dokumentów. Upoważniona osoba informuje wówczas o warunkach polisy oraz wysokości składki. Jeśli ktoś zaakceptuje podane warunki, dokonuje płatności i tym samym zyskuje ochronę ubezpieczeniową.

Jednak wygodna forma zakupu to nie wszystko. Ubezpieczenia grupowe są także co do zasady tańsze niż polisy indywidualne. Wynika to z faktu, że sprzedaż takich świadczeń jest bardzo opłacalna dla ubezpieczycieli. Gwarancja przystąpienia określonej liczny osób do ubezpieczenia pozwala na obniżenie indywidualnej składki.

Warto również zauważyć, iż takie ubezpieczenia są opłacalne nawet dla dyrekcji danego zakładu lub instytucji. Dzięki grupowemu NNW wszyscy pracownicy lub uczniowie placówki mogą uzyskać odgórną ochronę. Pod względem organizacyjnym jest więc to dużo łatwiejsze niż zakup kilkudziesięciu lub kilkuset ubezpieczeń indywidualnych.

Ubezpieczenie NNW grupowe i jego wady – o czym trzeba wiedzieć?

Powyższy opis może naprawdę zachęcać do zakupu ubezpieczeń NNW grupowych. Faktycznie te polisy mają kilka istotnych zalet. Jednak w tym przypadku znów okazuje się, że diabeł tkwi w szczegółach, a konkretniej w warunkach ubezpieczenia.

Co jasne, od razu trzeba zaznaczyć, że każda polisa NNW może mieć inne warunki. Toteż do tego typu świadczeń zawsze należy podchodzić indywidualnie. Dlatego jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest samodzielne sprawdzenie, czy ochrona udzielana w ramach ubezpieczenia ma odpowiedni zakres. Szczegółowe informacje na temat zakresu polisy można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ wspomniana wyżej niska cena takich świadczeń często wynika z ograniczonego zakresu ochrony. Co gorsza, polisa grupowa nie daje poszczególnym pracownikom możliwości przystosowania takiego zakresu. Jeśli ktoś decyduje się przystąpić do takiego ubezpieczenia, musi zaakceptować narzucone odgórnie warunki. Nie jest więc to najlepsze rozwiązanie.

Czy ubezpieczenie NNW grupowe to korzystna opcja?

Jednym z głównych problemów związanych z ubezpieczeniami grupowymi jest brak znajomości ich warunków i zakresu ochrony. Wynika to z faktu, że większość osób kupuje polisę bez wcześniejszego zastanowienia. Zazwyczaj ludzie opłacają składkę, podpisują dokumenty i wiedzą, że weszli w posiadanie ubezpieczenia, które teoretycznie powinno zapewnić im szeroką ochronę. Niestety, nabywcy często nie znajdują czasu na przeczytanie umowy i zapoznanie się z warunkami polisy. Jest to duży błąd, który może okazać się dotkliwy w skutkach. Należy więc zapamiętać, że uważna lektura warunków ubezpieczenia to absolutna podstawa.

Czy każde ubezpieczenie NNW grupowe będzie złym wyborem? Z pewnością nie. Liczne polisy tego typu mogą zapewnić całkiem szeroką ochronę oraz wysoką sumę ubezpieczenia. Jednak to można stwierdzić dopiero przy ocenie warunków ubezpieczenia, a najlepiej przy porównaniu ich do warunków konkurencyjnych świadczeń. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku indywidualna ocena opłacalności. Jeśli polisa ma dobre warunki i jest w stanie zapewnić kompleksową ochronę, zakup będzie rzeczywiście opłacalny.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia oferowane w miejscu pracy, tutaj warto zwrócić uwagę na wysokość składki. Niska składka może być np. efektem rabatu albo dostępnej promocji. Jeżeli jednak niska składka stanowi efekt ograniczonego zakresu ochrony, takie ubezpieczenie NNW grupowe nie będzie dobrym wyborem. Wtedy dużo lepiej będzie zrezygnować z przystąpienia do takiej polisy i samodzielnie poszukać ubezpieczenia indywidualnego.

Polisa NNW grupowa i indywidualna – różnice

Nadszedł odpowiedni moment, aby krótko podsumować zebrane do tej pory informacje. Ubezpieczenia NNW grupowe mają zarówno istotne zalety, jak i poważne wady. Po stronie ich zalet można zapisać: dużą dostępność, łatwą procedurę zakupu i przystępne ceny. Natomiast po stronie wad trzeba uwzględnić: ograniczony zakres ochrony, odgórnie narzucone warunki i brak możliwości personalizacji ochrony.

Jak więc takie polisy wypadają na tle ubezpieczeń indywidualnych? Na pewno indywidualna polisa NNW będzie nieco droższa. Dodatkowo nabywca musi wtedy samodzielnie zadbać o jej zakup. Jednak dzięki internetowi jest to bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy tylko skorzystać z serwisu Polisoteki.

Polisa indywidualna będzie zdecydowanie lepszą opcją dla osób, które potrzebują szerszej ochrony. Jeżeli np. ktoś uprawia sport lub często podróżuje, jego potrzeby wyglądają zupełnie inaczej. Takie osoby powinny więc poszukać indywidualnej polisy NNW o warunkach odpowiadających ich potrzebom. W przypadku innych osób ubezpieczenie NNW grupowe może być wystarczającą opcją.

Niemniej zawsze należy samodzielnie ocenić opłacalność zakupu ubezpieczenia grupowego oraz dokładnie przeanalizować warunki danej oferty. Wszakże każde ubezpieczenie NNW jest nieco inne i dlatego wymaga oddzielnego potraktowania.

Należy także pamiętać o tym, że zakup polisy NNW w miejscu pracy lub nauki jest dobrowolny. Jeśli polisa jest obowiązkowa, powinien zapłacić za nią pracodawca lub zarząd placówki.

Najważniejsze informacje:

  • Ubezpieczenia NNW grupowe coraz częściej pojawiają się w wielu firmach oraz placówkach edukacyjnych. Tym samym wszyscy pracownicy lub uczniowie mogą dołączyć do takiej polisy, jeśli jest ona dostępna.
  • Grupowe polisy NNW mają swoje zalety. Wystarczy choćby wspomnieć o tym, że ich składka jest często bardzo atrakcyjna, a przy tym można je zakupić bezpośrednio w miejscu pracy/nauki.
  • Natomiast takie świadczenia mają również istotne wady. Podstawowym problemem jest tutaj odgórnie narzucony zakres ochrony i brak możliwości dopasowania go do indywidualnych potrzeb.
  • Dlatego przed dołączeniem do grupowego ubezpieczenia należy dokładnie przeanalizować jego zakres i warunki. Być może taka analiza wykaże, że bardziej opłacalny będzie zakup ubezpieczenia indywidualnego.
  • Samodzielny zakup polisy NNW jest obecnie możliwy za pośrednictwem internetu i serwisu Polisoteki. Warto więc sprawdzić, czy taka polisa nie będzie lepszą opcją niż oferowane ubezpieczenie grupowe.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czym jest ubezpieczenie NNW grupowe?
Ubezpieczenie NNW grupowe to polisa, którą może wykupić zarząd firmy lub placówki. Następnie pracownicy takiej firmy mogą dołączyć do ubezpieczenia za sprawą opłacenia składki. Taka polisa wszystkim ubezpieczonym osobom oferuje identyczny zakres i warunki ochrony.
Czy ubezpieczenie NNW grupowe jest korzystne?
Tak naprawdę specyfika tej polisy stanowi zarazem jej największą wadę i zaletę. Jeżeli komuś wystarczy podstawowa ochrona, przystąpienie do grupowego NNW może być dobrą decyzją. Natomiast bardziej wymagające osoby z reguły muszą postawić na polisę indywidualną, bo tylko ona zapewni im kompleksową ochronę.
Jak można kupić polisę NNW grupową?
Osoby prywatne zazwyczaj nie mają możliwości zakupu takiej polisy, ponieważ jest ona oferowana np. dyrekcji placówki. To oznacza, że najpierw dyrekcja musi ją zakupić, aby następnie zaoferować takie ubezpieczenie swoim pracownikom.