winiety węgry 2023
Winiety 2024

Węgry

Historyczne zażyłości łączące Polaków oraz Węgrów są widoczne nawet w dzisiejszych czasach. Najlepiej świadczy o tym fakt, że podróże do Węgier cieszą się sporą popularnością wśród tysięcy polskich turystów. Stosunkowo nieduża odległość pomiędzy Polską i Węgrami sprawia, iż niektórzy postanawiają wyruszyć na urlop własnym samochodem. Przy podejmowaniu takiej decyzji warto jednak pamiętać o zakupie winiety Węgry. W przeciwnym razie podróż samochodem do Węgier może skończyć się niemiłą niespodzianką. Ile kosztują winiety Węgry 2024 i gdzie można je kupić?

Czy winiety Węgry są obowiązkowe?

Od lat na niektórych węgierskich drogach obowiązuje wymóg posiadania specjalnych winiet. Jednak nie jest to wymóg bezwzględny. W praktyce zdarza się bowiem, że wybrane odcinki autostrad są udostępniane kierowcom bez dodatkowych opłat. Dlatego zakup winiety Węgry z pewnością będzie przydatny, ale bardziej oszczędni kierowcy poradzą sobie również bez niej. Ostateczna decyzja należy więc do samych kierowców.

Węgierskie winiety zostały podzielone na kilka kategorii oznaczonych symbolami: D1, D2, B2 oraz U. Dla większości kierowców i motocyklistów obowiązującym świadczeniem będzie winieta D1. Kategoria D2 jest bowiem zarezerwowana np. dla minivanów i busików, a kategoria B2 dla autobusów. Natomiast winiety oznaczone symbolem U są przeznaczone dla przyczep podpiętych do pojazdów z kategorii D2 lub B2.

Jakie pojazdy wymagają winiet na Węgrzech?

Powyższe informacje pokazują, iż w zasadzie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego muszą kupić węgierską winietę, aby legalnie poruszać się po drogach objętych odpłatnością. Dlatego przed nadchodzącym wyjazdem warto sprawdzić, czy zaplanowana trasa podróży obejmuje także odcinki płatne. Jeżeli tak, kierowca powinien pamiętać o obowiązku zakupu węgierskiej winiety.

Co może grozić za brak winiety na Węgrzech? W przypadku takiego wykroczenia grzywna może wynieść od kilkunastu do kilku tysięcy forintów. W przeliczeniu na złotówki będzie więc to kwota rzędu 200-900 złotych. Na nieco niższą grzywnę narażają się również kierowcy, którzy kupią nieodpowiedni rodzaj winiety.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ na Węgrzech

Gdzie kupić winietę na wyjazd na Węgry?

Od pewnego czasu Węgrzy całkowicie zrezygnowali ze stosowania tradycyjnych naklejanych winiet. Ich rolę przejęły e-winiety Węgry, które obecnie są jedynymi obowiązującymi dokumentami.

To z kolei oznacza, że zakup takich winiet jest możliwy wyłącznie za pośrednictwem internetu. W celu zakupu winiety Węgry należy skorzystać z oficjalnego serwisu toll-charge.hu. Sama procedura zakupu nie jest szczególnie trudna i dlatego każdy powinien sobie z nią poradzić. Po wejściu na stronę trzeba wybrać odpowiedni rodzaj winiety, wprowadzić do systemu dane pojazdu oraz opłacić zakup. Jeżeli wszystko przebiegnie poprawnie, elektroniczny dowód zakupu winiety Węgry zostanie wysłany na podany adres e-mail. Takie potwierdzenie należy wydrukować lub zapisać w telefonie, aby móc je okazać w razie kontroli drogowej.

Ile kosztują winiety Węgry 2024?

Ceny winiety Węgry są dość mocno zróżnicowane, ponieważ taka stawka zależy od rodzaju wybranej winiety. Niestety, ich ceny rosną również z powodów gospodarczych. W porównaniu do 2022 roku ceny winiet znacząco wzrosły. Co istotne, wzrost ten jest najbardziej widoczny w przypadku winiet z krótszym okresem ważności. Warto więc przytoczyć aktualny cennik takich świadczeń. Za ile można obecnie kupić winiety Węgry?

 1. Winieta D1 – standardowa winieta dla samochodów i motocykli kosztuje odpowiednio:
 • 5500 forintów (około 65 złotych) w wersji 10-dniowej;
 • 8900 forintów (około 105 złotych) w wariancie miesięcznym;
 • 49 190 forintów (około 585 złotych) w wersji całorocznej.
 1. Winieta D2 – samochody wieloosobowe (powyżej 7 osób), kampery i busiki:
 • 8000 forintów (około 95 złotych) na 10 dni;
 • 12 620 forintów (około 150 złotych) na miesiąc;
 • 69 830 forintów (około 830 złotych) na rok.
 1. Winieta B2 – autobusy i autokary:
 • 17 730 forintów (około 210 złotych) na 10 dni;
 • 25 170 forintów (około 299 złotych) na miesiąc;
 • 228 850 forintów (około 2715 złotych) na rok.
 1. Winieta U – przyczepy są objęte identycznymi stawkami, co samochody osobowe i motocykle (obowiązuje cennik winiet D1).

Ciekawym rozwiązaniem dla kierowców mogą być także węgierskie winiety regionalne. W ich przypadku kierowca zyskuje prawo do poruszania się tylko po wybranych odcinkach płatnych. Jednak w zamian za to są one zdecydowanie tańsze niż zwykłe winiety krajowe. To z kolei może mieć istotne znaczenie, szczególnie w kontekście wspomnianego wzrostu cen winiet krajowych. Kierowcy powinni zatem pamiętać o takiej alternatywie.

Oprócz winiety Węgry 2024 przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne na Węgry.

Najważniejsze informacje:

 • Węgry należą do szerokiej grupy krajów, w których obowiązują winiety drogowe. Jeżeli więc ktoś planuje przejazd własnym samochodem przez Węgry, musi zakupić taką winietę.
 • Niestety, obecne regulacje prawne na Węgrzech nie przewidują żadnych zwolnień w zakresie zakupu winiety. Oznacza to, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego muszą uiścić stosowną opłatę, aby legalnie poruszać się autostradami.
 • Dobra wiadomość jest taka, że winieta będzie konieczna tylko w przypadku poruszania się płatnymi odcinkami autostrad. Kierowcy mogą więc tak wyznaczyć trasę podróży, aby ominąć wspomniane odcinki. Dzięki temu nie będą musieli martwić się o zakup winiety.
 • W 2024 roku ceny węgierskich winiet znacząco wzrosły. Jednocześnie wzrost cen jest nieco mniej odczuwalny ze względu na spadek wartości węgierskiego forinta.
 • Obecnie na Węgrzech jedynym obowiązującym rozwiązaniem są e-winiety. Dlatego kierowcy muszą kupić winietę przez internet i mieć przy sobie elektroniczne potwierdzenie zakupu.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak opłacić autostradę na Węgrzech?
Liczne odcinki węgierskich autostrad mają status dróg płatnych. Aby więc zapłacić za taki przejazd, kierowca musi dokonać zakupu e-winiety. Można to zrobić za pomocą oficjalnej strony internetowej.
Czy można kupić winietę na Węgry na granicy?
Oczywiście przy węgierskiej granicy nadal znajdują się punkty sprzedaży winiet. Warto jednak pamiętać, że Węgrzy całkowicie zrezygnowali ze stosowania papierowych winiet. Teraz kierowcy muszą dysponować ważnymi e-winietami, a te z kolei można łatwo kupić za pośrednictwem internetu.
Ile kosztują winiety Węgry?
Ceny węgierskich winiet w 2024 roku znacząco wzrosły. Za najtańszą i najkrótszą (10-dniową) winietę dla aut osobowych trzeba zapłacić 5500 forintów (około 65 złotych). Dla porównania – winieta roczna to koszt 49 190 forintów (około 585 złotych).