Węgry

Historyczne zażyłości łączące Polaków oraz Węgrów są widoczne nawet w dzisiejszych czasach. Najlepiej świadczy o tym fakt, że podróże do Węgier cieszą się sporą popularnością wśród tysięcy polskich turystów. Stosunkowo nieduża odległość pomiędzy Polską i Węgrami sprawia, iż niektórzy postanawiają wyruszyć na urlop własnym samochodem. Przy podejmowaniu takiej decyzji warto jednak pamiętać o zakupie węgierskiej winiety. W przeciwnym razie podróż samochodem do Węgier może skończyć się niemiłą niespodzianką. Ile kosztują winiety Węgry 2022 i gdzie można je kupić?

Czy na Węgrzech są wymagane winiety?

Od lat na niektórych węgierskich drogach obowiązuje wymóg posiadania specjalnych winiet. Na szczęście nawet wybrane odcinki autostrad są udostępniane kierowcom bez dodatkowych winiet. Dlatego zakup węgierskiej winiety z pewnością będzie przydatny, ale bardziej oszczędni kierowcy poradzą sobie również bez niej.

Węgierskie winiety zostały podzielone na kilka kategorii oznaczonych symbolami: D1, D2, B2 oraz U. Dla większości kierowców i motocyklistów obowiązującym świadczeniem będzie winieta D1. Kategoria D2 jest bowiem zarezerwowana np. dla minivanów i busików, a kategoria B2 dla autobusów. Natomiast winiety oznaczone symbolem U są przeznaczone dla przyczep podpiętych do pojazdów z kategorii D2 lub B2.

Jakie pojazdy wymagają winiet na Węgrzech?

Powyższe informacje pokazują, iż w zasadzie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego muszą kupić węgierską winietę, aby legalnie poruszać się po drogach objętych odpłatnością. Dlatego przed nadchodzącym wyjazdem warto sprawdzić, czy zaplanowana trasa podróży obejmuje także odcinki płatne. Jeżeli tak, kierowca powinien pamiętać o obowiązku zakupu węgierskiej winiety.

Co może grozić za brak winiety na Węgrzech? W przypadku takiego wykroczenia grzywna może wynieść od kilkunastu do kilku tysięcy forintów. W przeliczeniu na złotówki będzie więc to kwota rzędu 200-900 złotych. Na nieco niższą grzywnę narażają się również kierowcy, którzy kupią nieodpowiedni rodzaj winiety.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ na Węgrzech

Gdzie kupić winietę na wyjazd na Węgry?

Od pewnego czasu Węgrzy całkowicie zrezygnowali ze stosowania tradycyjnych naklejanych winiet. Ich rolę przejęły elektroniczne winiety, które obecnie są obowiązującymi dokumentami.

To z kolei oznacza, że zakup takich winiet jest możliwy wyłącznie za pośrednictwem internetu. W celu zakupu węgierskiej winiety należy skorzystać z serwisu toll-charge.hu. Po wejściu na stronę trzeba wybrać odpowiedni rodzaj winiety, wprowadzić do systemu dane pojazdu i opłacić zakup. Jeżeli wszystko przebiegnie poprawnie, elektroniczny dowód zakupu zostanie wysłany na podany adres e-mail. Takie potwierdzenie należy wydrukować lub zapisać w telefonie, aby móc je okazać w razie kontroli drogowej.

Ile kosztuje winieta Węgry 2022?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Ceny winiety Węgry są dość mocno zróżnicowane, ponieważ taka stawka zależy od rodzaju wybranej winiety. Warto więc przytoczyć aktualny cennik takich świadczeń:

 1. Winieta D1 – standardowa winieta dla samochodów i motocykli kosztuje odpowiednio:
 • 3820 forintów (około 47 złotych) w wersji 10-dniowej;
 • 5210 forintów (około 64 złote) w wariancie miesięcznym;
 • 46850 forintów (około 570 złotych) w wersji całorocznej.
 1. Winieta D2 – samochody wieloosobowe (powyżej 7 osób), kampery i busiki:
 • 7630 forintów (około 94 złote) na 10 dni;
 • 10420 forintów (około 128 złotych) na miesiąc;
 • 46850 forintów (około 570 złotych) na rok.
 1. Winieta B2 – autobusy i autokary:
 • 16890 forintów (około 208 złotych) na 10 dni;
 • 23950 forintów (około 295 złotych) na miesiąc;
 • 217950 forintów (około 2700 złotych) na rok.
 1. Winieta U – przyczepy są objęte identycznymi stawkami, co samochody osobowe i motocykle (obowiązuje cennik winiet D1).

Ciekawym rozwiązaniem dla kierowców mogą być także węgierskie winiety regionalne. W ich przypadku kierowca zyskuje prawo do poruszania się tylko po wybranych odcinkach płatnych. Jednak są one zdecydowanie tańsze niż zwykłe winiety krajowe. Dla porównania ich koszt wynosi odpowiednio:

 • 5450 forintów (około 66 złotych) za roczną winietę regionalną D1 i U;
 • 10900 forintów (około 132 złote za roczną winietę regionalną D2;
 • 21800 forintów (około 264 złote) za roczną winietę regionalną B2.

Oprócz winiety Węgry 2022, przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne na Węgry.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć