winiety słowacja 2023
Winiety 2024

Słowacja

Położenie Słowacji sprawia, że jest to państwo chętnie odwiedzane przez Polaków, a zwłaszcza przez mieszkańców południowej Polski. Malownicza słowacka część Tatr stanowi prawdziwą mekkę dla wszystkich amatorów górskich podróży. Poza tym przejazd przez Słowację to najlepsza alternatywa dla osób, które chcą dostać się na Węgry. Nic więc dziwnego, iż na słowackich drogach często można spotkać samochody z polskimi tablicami rejestracyjnymi. Wszyscy Polacy powinni jednak pamiętać o tym, że na Słowacji obowiązuje system winiet. W jaki sposób on działa? Ile kosztują winiety Słowacja 2024 i gdzie można je kupić?

Czy winiety Słowacja są obowiązkowe?

Na Słowacji oraz w wielu innych europejskich krajach obowiązuje system winiet. Jednak dobra wiadomość jest taka, że u naszych południowych sąsiadów system ten jest mocno ograniczony. Winiety Słowacja w praktyce obowiązują tylko na autostradach. Dzięki temu kierowcy mogą bez większych przeszkód znaleźć alternatywne drogi, które nie wymagają uiszczania dodatkowych opłat za przejazd.

Co więcej, praktycznie wszystkie drogi zlokalizowane w pobliżu popularnych górskich szlaków pozostają darmowe. Dlatego też dojazd na stoki narciarskie lub wybrane szlaki nie będzie stanowić problemu. Z drugiej strony winiety Słowacja przydadzą się głównie tym kierowcom, którzy planują przejazd tranzytowy lub podróż do dalszej części kraju. Wówczas rzeczywiście warto zadbać o możliwość korzystania ze wszystkich słowackich autostrad. Mimo to finalna decyzja o zakupie winiety Słowacja należy do samych kierowców.

Jakie pojazdy wymagają winiet na Słowacji?

Przy opisywaniu wspomnianych przepisów w zakresie zakupu winiet warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Mianowicie na Słowacji winiety są obowiązkowe dla osób kierujących pojazdami o masie do 3,5 tony oraz przyczepami o masie powyżej 3,5 tony. Motocykliści są całkowicie zwolnieni z obowiązku zakupu winiet. Są więc to dość korzystne reguły, gdyż w wielu europejskich państwach motocykle także podlegają opłatom drogowym.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ na Słowacji

Jakie winiety obowiązują na Słowacji?

Początkowo na Słowacji, podobnie jak w innych europejskich krajach, obowiązywały standardowe winiety w postaci naklejek na szybę. Z czasem jednak tradycyjne rozwiązanie zostało zastąpione nowocześniejszą alternatywą. Słowacy od dłuższego czasu korzystają bowiem z elektronicznego systemu winiet. To oznacza, że dane wszystkich posiadaczy winiet znajdują się w dedykowanej bazie. Dzięki temu służby mogą szybko sprawdzić, czy zatrzymany kierowca faktycznie dokonał zakupu e-winiety Słowacja.

Gdzie można kupić słowacką winietę?

Elektroniczna forma winiet ma jeszcze jeden atut. Otóż wszyscy kierowcy mogą wygodnie kupić winietę online. W tym celu warto skorzystać z oficjalnej strony należącej do słowackiego organu drogowego – eznamka.sk. Co istotne, strona ta jest dostępna w języku polskim, dzięki czemu zakup winiety nie będzie stanowić problemu. Po opłaceniu zamówionej winiety należy wprowadzić do systemu numery rejestracyjne posiadanego samochodu. Dzięki temu system zaktualizuje dane informacje i wyświetli potwierdzenie zakupu.

Czy słowacką winietę można kupić stacjonarnie?

Co ważne, słowackie stacje benzynowe w większości umożliwiają również stacjonarny zakup winiet. Wówczas to pracownik stacji wprowadza do wspomnianego systemu numery rejestracyjne auta. Tym samym zakup słowackiej winiety na stacji benzynowej może być świetną alternatywą dla części kierowców.

Ile kosztują winiety Słowacja 2024?

Wszystkie najważniejsze informacje na temat słowackich winiet zostały już przekazane. Dlatego teraz można przejść do ostatniej istotnej kwestii, czyli aktualnych cen winiet. Na jaki wydatek muszą przygotować się kierowcy z Polski?

To już zależy od wybranego rodzaju winiety. Na Słowacji można bowiem kupić 3 różne warianty winiet. W ich przypadku różnice tkwią w okresie ważności, który siłą rzeczy wpływa także na cenę. Kierowca może więc kupić winietę:

  • 10-dniową – 12 euro (około 56 złotych);
  • 30-dniową – 17 euro (około 80 złotych);
  • roczną – 60 euro (około 282 złote).

Co jasne, dla większości kierowców winieta 10-dniowa będzie wystarczającym zakupem. Nie jest ona dużym wydatkiem, ponieważ można ją zakupić za niecałe 60 złotych.

Jeśli ktoś chciałby jeździć po słowackich autostradach przyczepą o masie przekraczającej 3,5 tony, musi kupić inny rodzaj winiety. Na szczęście jej ceny pozostają na identycznym poziomie. To sprawia, że Słowacja zapewnia dogodne warunki kierowcom, którzy zdecydują się na jazdę po miejscowych autostradach.

Oprócz winiet przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne na Słowację.

Najważniejsze informacje:

  • Słowacja należy do grona europejskich krajów, w których działa system winiet autostradowych. Na szczęście takie winiety nie są bardzo drogie.
  • Winiety Słowacja są dostępne w wersji: 10-dniowej, miesięcznej oraz rocznej. Ich ceny zależą więc w głównej mierze od wybranego okresu ważności.
  • W 2024 roku najtańsza winieta 10-dniowa kosztuje 12 euro. Za winietę miesięczną trzeba zapłacić 17 euro. Natomiast koszt winiety rocznej to obecnie 60 euro.
  • Winieta Słowacja 2024 przyda się głównie w czasie podróży tranzytowej lub wyjazdu w głąb kraju. Przygraniczne drogi nie są bowiem objęte odpłatnością, dlatego winieta nie będzie na nich potrzebna.
  • Na Słowacji z obowiązku zakupu winiety zwolnieni są motocykliści. Warto również pamiętać, że sama winieta ma formę elektroniczną. Dlatego można ją zakupić przez internet lub stacjonarnie.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy na Słowacji obowiązują e-winiety?
Tak, obecnie w sprzedaży dostępne są tylko winiety elektroniczne, które można kupić np. poprzez portal Enzamka SK. Nie jest to jednak jedyna alternatywa dla kierowców, ponieważ winiety można także kupić np. na słowackich stacjach benzynowych. Wtedy kierowca po prostu płaci za winietę, a pracownik stacji wprowadza dane jego pojazdu do systemu.
Ile kosztują słowackie winiety w 2024 roku?
Obecny rok przyniósł nieznaczne podwyżki cen winiet. Dlatego winieta 10-dniowa kosztuje obecnie 12 euro (ok. 56 złotych). Z kolei winieta miesięczna kosztuje 17 euro (ok. 80 złotych), a za winietę roczną trzeba zapłacić 60 euro (około 280 złotych).
Kto jest na Słowacji zwolniony z obowiązku zakupu winiet?
Słowackie winiety są obowiązkowe zarówno dla kierowców zawodowych, jak i dla osób kierujących autami osobowymi. Istnieje jednak pewien wyjątek od konieczności zakupu winiet. Mianowicie motocykliści zostali zwolnieni z obowiązku posiadania ważnej winiety.