Słowacja

Położenie Słowacji sprawia, że jest to państwo chętnie odwiedzane przez Polaków, a zwłaszcza przez mieszkańców południowej Polski. Malownicza słowacka część Tatr stanowi prawdziwą mekkę dla wszystkich amatorów górskich podróży. Poza tym przejazd przez Słowację to najlepsza alternatywa dla osób, które chcą dostać się na Węgry. Nic więc dziwnego, iż na słowackich drogach często można spotkać samochody z polskimi tablicami rejestracyjnymi. Natomiast wszyscy Polacy powinni pamiętać o tym, że na Słowacji obowiązuje system winiet. W jaki sposób on działa? Ile kosztują winiety Słowacja 2022 i gdzie można je kupić?

Czy na Słowacji są wymagane winiety?

Na Słowacji oraz w wielu innych europejskich krajach obowiązuje system winiet. Jednak dobra wiadomość jest taka, że u naszych południowych sąsiadów system ten jest mocno ograniczony. Winiety w praktyce obowiązują tylko na autostradach. Dzięki temu kierowcy mogą bez większych przeszkód znaleźć alternatywne drogi, które nie wymagają dodatkowych opłat.

Co więcej, praktycznie wszystkie drogi zlokalizowane w pobliżu popularnych górskich szlaków pozostają darmowe. Dlatego też słowackie winiety przydadzą się głównie tym kierowcom, którzy planują przejazd przez Słowację lub podróż po całym kraju. Wówczas rzeczywiście warto zadbać o możliwość korzystania ze wszystkich słowackich autostrad.

Jakie pojazdy wymagają winiet na Słowacji?

Równie dobrze wyglądają obecne przepisy w zakresie obowiązkowego zakupu słowackich winiet. Na Słowacji winiety są obowiązkowe dla osób kierujących pojazdami o masie do 3,5 tony oraz przyczepami o masie powyżej 3,5 tony. Motocykliści są całkowicie zwolnieni z obowiązku zakupu winiet. Są więc to dość korzystne reguły, gdyż w wielu europejskich państwach motocykle także podlegają opłatom drogowym.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ na Słowacji

Gdzie kupić winietę na wyjazd na Słowację?

Słowacy od dłuższego czasu korzystają z elektronicznego systemu winiet. To oznacza, że dane wszystkich posiadaczy winiet znajdują się w dedykowanej bazie. Dzięki temu służby mogą szybko sprawdzić, czy zatrzymany kierowca posiada ważną winietę autostradową.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Elektroniczna forma winiet ma jeszcze jeden atut. Otóż wszyscy kierowcy mogą wygodnie kupić winietę online. W tym celu warto skorzystać z oficjalnej strony należącej do słowackiego organu drogowego – eznamka.sk. Co istotne, strona ta jest dostępna w języku polskim, dzięki czemu zakup winiety nie będzie stanowić problemu. Po opłaceniu zamówionej winiety należy wprowadzić do systemu numery rejestracyjne posiadanego samochodu. Dzięki temu system zaktualizuje dane informacje i wyświetli potwierdzenie zakupu.

Co ważne, słowackie stacje benzynowe w większości umożliwiają również stacjonarny zakup winiet. Wówczas to pracownik stacji wprowadza do wspomnianego systemu numery rejestracyjne auta. Tym samym zakup słowackiej winiety na stacji benzynowej może być świetną alternatywą dla części kierowców.

Ile kosztują winiety Słowacja 2022?

Wszystkie najważniejsze informacje na temat słowackich winiet zostały już przekazane. Dlatego teraz można przejść do ostatniej istotnej kwestii, czyli aktualnych cen winiet. Na jaki wydatek muszą przygotować się kierowcy z Polski?

To już zależy od wybranego rodzaju winiety. Na Słowacji można bowiem kupić 3 różne warianty winiet. W ich przypadku różnice tkwią w okresie ważności, który siłą rzeczy wpływa także na cenę. Kierowca może więc kupić winietę:

  • 10-dniową – 10 euro (około 47 złotych);
  • 30-dniową – 14 euro (około 65 złotych);
  • roczną – 50 euro (około 234 złote).

Co jasne, dla większości kierowców winieta 10-dniowa będzie wystarczającym zakupem. Nie jest ona dużym wydatkiem, ponieważ można ją zakupić za niecałe 50 złotych.

Jeśli ktoś chciałby jeździć po słowackich autostradach przyczepą o masie przekraczającej 3,5 tony, musi kupić inny rodzaj winiety. Na szczęście jej ceny pozostają na identycznym poziomie. To sprawia, że winiety Słowacja zapewnia dogodne warunki kierowcom, którzy zdecydują się na jazdę po miejscowych autostradach.

Oprócz winiet, przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne na Słowację.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć