winiety bułgaria 2023
Winiety 2024

Bułgaria

Słoneczna Bułgaria jest dla wielu Polaków krajem będącym synonimem letniego wypoczynku. Już od wielu lat turnusy do Bułgarii cieszą się ogromną popularnością wśród polskich turystów. Do tej grupy należy także doliczyć osoby, które podróżują do Bułgarii swoimi własnymi samochodami. Wyjazd na wakacje własnym samochodem rzeczywiście zapewnia kilka korzyści. Z drugiej strony należy wtedy zadbać również o pewne aspekty formalne. Można do nich zaliczyć między innymi zakup winiety drogowej. Ile kosztują winiety Bułgaria 2024 i gdzie można je kupić?

Winiety Bułgaria – czy są obowiązkowe?

Obecnie na terytorium Bułgarii obowiązuje system drogowych winiet. Opłaty pobierane z tego tytułu mają być przeznaczane na remonty miejscowych dróg, co w wielu przypadkach jest bardzo potrzebne.

Jednak pod względem systemu winiet Bułgaria jest bardzo specyficznym przypadkiem. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj drogowe winiety są obowiązkowe tylko dla tych kierowców, którzy chcą poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych. Natomiast w Bułgarii obowiązują kompletnie inne regulacje.

Na jakich drogach obowiązują winiety Bułgaria?

Winiety Bułgaria są wymagane na wszystkich drogach, które znajdują się poza obszarami zabudowanymi. To w praktyce oznacza, że należy je mieć właściwie wszędzie. Z tego względu winiety Bułgaria będą niezbędne do swobodnego podróżowania po kraju.

Jakie pojazdy wymagają winiet w Bułgarii?

Powyższa zasada dotyczy wszystkich samochodów oraz pojazdów z czterema kołami. To zaś oznacza, że z obowiązku posiadanie bułgarskiej winiety są zwolnieni tylko motocykliści. Oni mogą bez dodatkowych opłat korzystać ze wszystkich bułgarskich dróg.

Jeśli chodzi o sposób naliczania opłat, bułgarskie winiety opierają się na standardowych zasadach. Tym samym kierowcy samochodów osobowych zapłacą najmniej przy zakupie winiety. Na większe opłaty muszą z kolei przygotować się zawodowi kierowcy, czyli osoby kierujące autobusami albo ciężarówkami.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Bułgarii

Gdzie kupić winietę na wyjazd do Bułgarii?

Zasadniczo istnieją dwa sposoby na zakup bułgarskich winiet drogowych. Pierwszą z nich jest zakup stacjonarny. Obecne raporty wskazują, że na terytorium Bułgarii znajduje się kilka tysięcy punktów uprawnionych do sprzedaży winiet drogowych. Są to między innymi: stacje benzynowe, placówki graniczne oraz same punkty sprzedaży winiet. Tym samym kierowcy nie powinni mieć problemu ze stacjonarnym zakupem winiety. Warto jednak pamiętać o tym, aby winietę kupić od razu po przekroczeniu granicy. W przeciwnym razie nagła kontrola policji może skończyć się wysokim mandatem. Kierowcy samochodów osobowych mogą bowiem zostać ukarani grzywną w wysokości kilkuset lewów. Jest więc to dość wysoka grzywna, ponieważ 1 lew ma obecnie wartość ponad 2 złotych!

Czy winiety Bułgaria można kupić przez internet?

Lepszą metodą zakupu winiet wydaje się jednak zamówienie winiety online. Dzięki temu kierowca już w momencie przekroczenia granicy kraju będzie dysponować wymaganym pozwoleniem. Bułgarskie winiety można kupić dzięki krajowej platformie BGTOLL. Strona ta jest dostępna w języku angielskim, co ułatwia procedurę zakupu. Po opłaceniu winiety gotowy dokument powinien zostać wysłany na podany adres e-mail. Warto mieć przy sobie elektroniczne potwierdzenie zakupu winiety na wypadek ewentualnej kontroli.

Ile kosztują winiety Bułgaria 2024?

Winiety Bułgaria zaskakują tym, że można je zakupić aż w 5 różnych wariantach czasowych. Jest to duża niespodzianka, ponieważ w większości krajów winiety są dostępne tylko w 2-3 wersjach. Natomiast w Bułgarii można zakupić winiety na:

  • weekend;
  • 7 dni;
  • 30 dni;
  • 90 dni;
  • cały rok.

To właśnie od wybranego okresu ważności zależy cena winiety. Drugim parametrem jest z kolei typ pojazdu. Na szczęściewłaściciele samochodów osobowych płacą najmniej przy zakupie winiety.

Co ciekawe, Bułgaria jest jedynym europejskim krajem, który w 2023 roku obniżył ceny winiet. Są więc one tańsze niż przed rokiem. Ich aktualne ceny wyglądają następująco:

Kategoria pojazdu:Weekend7 dni30 dni90 dniRok
K3 (samochody osobowe i auta z przyczepkami)9 lewów (ok. 21 złotych)13 lewów (ok. 31 złotych)27 lewów (ok. 64 złote)48 lewów (ok. 115 złotych)87 lewów (ok. 208 złotych)
K2 (małe pojazdy dostawcze, busy)Nie dostępna.
Winieta 1-dniowa to koszt 23 lewów (ok. 55 złotych)
53 lub 40* lewów (ok. 126 lub 95 złotych)
*ulga za normy EURO III, IV i wyższe
105 lub 80* lewów (ok. 250 lub 190 złotych)Nie dostępnaNie dostępna
K1 (ciężarówki z ładunkiem)Nie dostępna
Winieta 1-dniowa to koszt 23 lewów
87 lub 67* lewów (ok. 207 lub 160 złotych)174 lub 134* lewy (ok. 414 lub 320 złotych)Nie dostępnaNie dostępna

Ważna uwaga dla kierowców zawodowych

Niektóre odcinki drogowe w Bułgarii są całkowicie zamknięte dla ruchu samochodów ciężarowych. Dlatego też zawodowi kierowcy zawsze powinni sprawdzać, czy zaplanowana trasa przejazdu nie obejmuje takich dróg. Jeśli tak, należy poszukać objazdu.

Oprócz Winiety Bułgaria, przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii.

Najważniejsze informacje:

  • W Bułgarii obowiązuje bardzo rygorystyczny system winiet drogowych. Kierowcy muszą dysponować ważną winietą, jeśli będą poruszać się samochodem poza obszarem zabudowanym.
  • Taki zapis sprawia, że winiety Bułgaria są absolutnie niezbędne dla osób, które chcą podróżować po kraju. Jedynie motocykliści zostali zwolnieni z obowiązku zakupu winiet.
  • Bułgarskie winiety są dostępne w kilku różnych wariantach czasowych. Jest to jeden z nielicznych krajów, gdzie można kupić nawet winietę na weekend. Poza nią w sprzedaży dostępne są także winiety: tygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne.
  • Co ciekawe, od 2023 roku ceny bułgarskich winiet zostały zmniejszone. Tym samym można je kupić taniej niż przed rokiem.
  • Teraz tygodniowa winieta dla aut osobowych kosztuje 13 lewów, czyli około 31 złotych. Trzeba więc przyznać, że bułgarskie winiety są stosunkowo tanie i ich zakup nie obciąży posiadanego budżetu.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy w Bułgarii obowiązują winiety?
Tak i to na wszystkich drogach położonych poza obszarami zabudowanymi. Jeżeli więc kierowca chciałby swobodnie poruszać się samochodem po tym kraju, zakup winiety będzie konieczny.
Gdzie kupić winiety w Bułgarii?
W Bułgarii już od pewnego czasu obowiązują elektroniczne winiety. Dlatego można je zakupić za pomocą strony internetowej BG-TOLL. Z drugiej strony do dzisiaj w Bułgarii działają także punkty stacjonarnej sprzedaży takich winiet.
Ile kosztują winiety do Bułgarii?
W 2023 roku ceny takich winiet zostały zmniejszone. Teraz za winietę tygodniową trzeba zapłacić 13 lewów, czyli około 31 złotych. Na krótkie wyjazdy dobrą alternatywą może być też weekendowa winieta, która kosztuje 9 lewów (około 21 złotych).