winiety szwajcaria 2023
Winiety 2024

Szwajcaria

Szwajcarskie kurorty zlokalizowane w wysokich Alpach gwarantują możliwość wypoczynku przez cały rok. Zimą są one prawdziwym rajem dla narciarzy oraz snowboardzistów. Z kolei latem odwiedzają je głównie miłośnicy górskich trekkingów. W obydwu przypadkach turyści dość często wybierają się do Szwajcarii własnymi samochodami. Co prawda, taka trasa zajmuje mniej więcej kilkanaście godzin, ale z drugiej strony zapewnia dużą swobodę. Jeśli jednak turysta zdecyduje się na podróż własnym samochodem, powinien pamiętać o zakupie miejscowej winiety. Ile kosztują winiety Szwajcaria 2024 i gdzie można je zakupić? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury naszego tekstu.

Czy winiety Szwajcaria są obowiązkowe?

Jazda samochodem przez malownicze alpejskie drogi potrafi nieraz zapierać dech w piersiach. Mimo to kierowcy powinni wówczas pamiętać o bardziej przyziemnych kwestiach. Jedną z nich jest jazda zgodnie z przepisami, która okazuje się bardzo ważna z powodu wysokich mandatów. Co więcej, na szwajcarskich autostradach i drogach szybkiego ruchu obowiązują winiety. Toteż kierowcy planujący przejazd takimi autostradami muszą wcześniej dokonać zakupu winiety Szwajcaria.

Niestety, reguła wysokich szwajcarskich mandatów dotyczy również obowiązku posiadania winiety. Obecnie kary za brak winiety mogą sięgać nawet 200 franków szwajcarskich, czyli niespełna 900 złotych. Do tego policjanci doliczą także koszt samej winiety, co jeszcze bardziej zwiększy wymiar kary. Dlatego kierowcy nie powinni o tym zapominać!

Jakie pojazdy wymagają winiet w Szwajcarii?

Regulacje obowiązujące w przypadku szwajcarskich winiet drogowych są dość unikalne. Dlaczego? Przede wszystkim obowiązek zakupu takich winiet spoczywa jedynie na osobach kierujących pojazdami silnikowymi o masie poniżej 3,5 tony. Taka reguła prowadzi więc do dwóch istotnych wniosków.

Po pierwsze, praktycznie wszystkie pojazdy silnikowe muszą mieć ważną winietę, aby legalnie poruszać się po szwajcarskich autostradach. Toteż np. motocykliści nie mogą w tym przypadku liczyć na taryfę ulgową. Po drugie, specyfika szwajcarskich winiet polega na tym, że nie są one dostępne dla samochodów ciężarowych. Osoby kierujące pojazdami o masie powyżej 3,5 tony muszą uiścić specjalną opłatę za przejazd szwajcarskimi drogami. Jest ona niezależna od samych winiet.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Szwajcarii

Gdzie kupić winietę na wyjazd na Szwajcarii?

Natomiast trzecią specyficzną cechą jest to, że szwajcarskie winiety wciąż są dostępne tylko w formie naklejki. Tymczasem zdecydowana większość europejskich państw wprowadziła już swoje e-winiety, które można zamówić elektronicznie. Taka winieta stanowi bardzo wygodne rozwiązanie dla kierowców, ale w Szwajcarii obowiązują inne reguły. Tym samym e-winieta Szwajcaria po prostu nie jest dostępna. Jak zatem można nabyć lokalną winietę?

Co prawda, tutaj również w grę wchodzi zakup winiety online. Jednakże sama procedura wygląda w tym przypadku nieco inaczej. Zamiast elektronicznej winiety kierowca zamawia po prostu samą naklejkę na szybę. Dlatego warto upewnić się, iż ten zakup został zrealizowany poprzez oficjalny kanał sprzedaży. Warto więc skorzystać np. z platformy – https://switzerlandtravelcentre.com/en/.

Z drugiej strony tradycyjny charakter winiety sprawia, że równie dobrze można nabyć ją na stacjach benzynowych lub punktach sprzedaży. Ten sposób nie jest aż tak wygodny, ale za to gwarantuje możliwość natychmiastowego odbioru winiety. Dzięki temu można ją od razu przykleić na szybę.

Czy w Szwajcarii pojawią się winiety elektroniczne?

Ostatnimi czasy w szwajcarskiej prasie pojawiły się liczne doniesienia o długo wyczekiwanym wprowadzeniu elektronicznych winiet. Planowo ma to nastąpić w 2023 roku. Do tego czasu tylko naklejana winieta będzie uznawana w czasie kontroli drogowych. Winiety Szwajcaria należy nakleić na przednią szybę pojazdu lub inny niewymienny element, aby była ona widoczna dla służb.

Ile kosztuje winieta Szwajcaria 2024?

Kierowcy jeżdżący po europejskich autostradach są przyzwyczajeni do tego, że winiety drogowe można nabyć w kilku wariantach. Głównym kryterium w takich przypadkach jest długość okresu ochrony oraz typ pojazdu. Jednak nawet pod tym względem winiety Szwajcaria wyróżniają się na tle innych winiet. Dlaczego?

Ponieważ Szwajcarzy postawili na jeden uniwersalny rodzaj całorocznej winiety. To oznacza, że w sprzedaży nie ma innych wariantów winiety. Dlatego jedynym wyborem będzie zakup całorocznej winiety, która jest przeznaczona dla pojazdów o masie do 3,5 tony.

Ustalona cena takiej winiety wynosi 40 franków (około 190 złotych). Tym samym nie uległa ona zmianie w porównaniu do 2022 roku.

Co ciekawe, zakupiona winieta jest ważna od momentu zakupu do końca stycznia kolejnego roku. Z tego powodu najlepiej byłoby kupić ją pod koniec grudnia, kiedy to ma miejsca emisja winiet na nadchodzący. Wtedy zachowa ona ważność nawet przez kolejne 13-14 miesięcy.

Oprócz winiet przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii.

Najważniejsze informacje:

  • Szwajcaria to kraj, w którym panują bardzo specyficzne zasady dotyczące zakupu winiet. Dlatego trzeba poznać je jeszcze przed wyjazdem do tego kraju.
  • W Szwajcarii do zakupu winiet zobowiązane są wszystkie osoby kierujące pojazdami o masie poniżej 3,5 tony. Są to zarówno motocykliści, jak i kierowcy aut osobowych. Natomiast zawodowi kierowcy nie muszą mieć winiety, ale za to powinni uiścić określoną opłatę drogową.
  • Kolejnym unikalnym faktem jest to, że Szwajcaria do dzisiaj nie wprowadziła winiet elektronicznych. W kraju tym nadal obowiązują tradycyjne winiety, które trzeba nakleić na szybę pojazdu. Na szczęście takie winiety można kupić przez internet z opcją wysyłki.
  • Szwajcarska winieta jest ważna od dnia zakupu do końca stycznia następnego roku. Jeżeli więc ktoś kupi taką winietę w styczniu, jej ważność wyniesie aż 13 miesięcy. Co więcej, obecnie w sprzedaży nie ma winiet krótkoterminowych.
  • Aktualna cena szwajcarskiej winiety to 40 franków, czyli około 190 złotych. Trzeba więc przyznać, że w przeliczeniu na miesiące jest to kwota stosunkowo niewielka. Jednak minusem jest wspomniany już brak możliwości zakupu krótszej i tańszej winiety.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy w Szwajcarii są potrzebne winiety?
Tak. Szwajcarskie winiety autostradowe mają status obowiązkowych dla wszystkich osób kierujących pojazdami o masie poniżej 3,5 tony. Toteż winietę muszą kupić zarówno motocykliści, jak i kierowcy aut osobowych.
Gdzie przykleić winietę Szwajcaria?
Szwajcaria jest jednym z nielicznych krajów, gdzie winiety wciąż są sprzedawane w tradycyjnej formie papierowej. Taką winietę należy więc nakleić na przednią szybę pojazdu w taki sposób, aby była ona widoczna. Dzięki temu ewentualna kontrola ze strony organów drogowych przebiegnie znacznie sprawniej.
Gdzie kupić winietę na autostradę w Szwajcarii?
Szwajcarską winietę można kupić w miejscowych punktach sprzedaży stacjonarnej. Warto jednak dodać, że pomimo papierowej formy taką winietę można również zamówić przez internet. Wtedy zakupiona winieta po prostu zostanie wysłana na wskazany adres.