Szwajcaria

Szwajcarskie kurorty zlokalizowane w wysokich Alpach gwarantują możliwość wypoczynku przez cały rok. Zimą są one prawdziwym rajem dla narciarzy oraz snowboardzistów. Z kolei latem odwiedzają je głównie miłośnicy górskich trekkingów. W obydwu przypadkach turyści dość często wybierają się do Szwajcarii własnymi samochodami. Co prawda, taka trasa zajmuje mniej więcej kilkanaście godzin, ale z drugiej strony zapewnia dużą swobodę. Jeśli jednak turysta zdecyduje się na podróż własnym samochodem, powinien pamiętać o zakupie miejscowej winiety. Ile kosztują winiety Szwajcaria 2022 i gdzie można je zakupić?

Czy w Szwajcarii są wymagane winiety?

Jazda samochodem przez malownicze alpejskie drogi potrafi nieraz zapierać dech w piersiach. Mimo to kierowcy powinni wówczas pamiętać o bardziej przyziemnych kwestiach. Jedną z nich jest jazda zgodnie z przepisami, która okazuje się bardzo ważna z powodu wysokich mandatów. Co więcej, na szwajcarskich autostradach i drogach szybkiego ruchu obowiązują winiety. Toteż kierowcy planujący przejazd takimi autostradami muszą wcześniej dokonać zakupu winiety.

Niestety, reguła wysokich szwajcarskich mandatów dotyczy również obowiązku posiadania winiety. Obecnie kary za brak winiety mogą sięgać nawet 200 franków szwajcarskich, czyli niespełna 900 złotych. Do tego policjanci doliczą także koszt samej winiety, co jeszcze bardziej zwiększy wymiar kary. Dlatego kierowcy nie powinni o tym zapominać!

Jakie pojazdy wymagają winiet w Szwajcarii?

Regulacje obowiązujące w przypadku szwajcarskich winiet drogowych są dość unikalne. Dlaczego? Przede wszystkim obowiązek zakupu takich winiet spoczywa jedynie na osobach kierujących pojazdami silnikowymi o masie poniżej 3,5 tony. Taka reguła prowadzi więc do dwóch istotnych wniosków.

Po pierwsze, praktycznie wszystkie pojazdy silnikowe muszą mieć ważną winietę, aby legalnie poruszać się po szwajcarskich autostradach. Toteż np. motocykliści nie mogą w tym przypadku liczyć na taryfę ulgową. Po drugie, specyfika szwajcarskich winiet polega na tym, że nie są one dostępne dla samochodów ciężarowych. Osoby kierujące pojazdami o masie powyżej 3,5 tony muszą uiścić specjalną opłatę za przejazd szwajcarskimi drogami. Jest ona niezależna od samych winiet.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Szwajcarii

Gdzie kupić winietę na wyjazd na Szwajcarii?

Natomiast trzecią specyficzną cechą jest to, że szwajcarskie winiety wciąż są dostępne tylko w formie naklejki. Tymczasem zdecydowana większość europejskich państw wprowadziła już swoje e-winiety, które można zamówić elektronicznie. Taka winieta stanowi bardzo wygodne rozwiązanie dla kierowców, ale w Szwajcarii obowiązują inne reguły. Jak więc można nabyć lokalną winietę?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Co prawda, tutaj również w grę wchodzi zakup winiety online. Jednakże sama procedura wygląda w tym przypadku nieco inaczej. Zamiast elektronicznej winiety kierowca zamawia po prostu samą naklejkę na szybę. Dlatego warto upewnić się, iż ten zakup został zrealizowany poprzez oficjalny kanał sprzedaży. Warto więc skorzystać np. z platformy – https://switzerlandtravelcentre.com/en/.

Z drugiej strony tradycyjny charakter winiety sprawia, że równie dobrze można nabyć ją na stacjach benzynowych lub punktach sprzedaży. Ten sposób nie jest aż tak wygodny, ale za to gwarantuje możliwość natychmiastowego odbioru winiety. Dzięki temu można ją od razu przykleić na szybę.

Uwaga!

Ostatnimi czasy w szwajcarskiej prasie pojawiły się liczne doniesienia o długo wyczekiwanym wprowadzeniu elektronicznych winiet. Planowo ma to nastąpić w 2023 roku. Do tego czasu tylko naklejana winieta będzie uznawana w czasie kontroli drogowych. Winiety Szwajcaria należy nakleić na przednią szybę pojazdu lub inny niewymienny element, aby była ona widoczna dla służb.

Ile kosztuje winieta Szwajcaria 2022?

Kierowcy jeżdżący po europejskich autostradach są przyzwyczajeni do tego, że winiety drogowe można nabyć w kilku wariantach. Głównym kryterium w takich przypadkach jest długość okresu ochrony oraz typ pojazdu. Jednak nawet pod tym względem winiety Szwajcaria wyróżniają się na tle innych winiet. Dlaczego?

Ponieważ Szwajcarzy postawili na jeden uniwersalny rodzaj całorocznej winiety. To oznacza, że w sprzedaży nie ma innych wariantów winiety. Dlatego jedynym wyborem będzie zakup całorocznej winiety, która jest przeznaczona dla pojazdów o masie do 3,5 tony.

Ustalona cena takiej winiety wynosi 40 franków (około 178 złotych). Taka winieta jest ważna aż do końca kalendarzowego roku, w którym została kupiona. Z tego powodu najlepiej byłoby kupić ją w styczniu, gdyż wtedy zachowa ważność przez kolejne 11 miesięcy.

Oprócz winiet, przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć