Rumunia

Rumunia sama w sobie jest ciekawą propozycją na spędzenie letniego wypoczynku. Jest to państwo o naprawdę dużym zróżnicowaniu, dzięki czemu turyści mogą postawić na zabytkowe miasto albo typowy nadmorski kurort. Ponadto Rumunia jest praktycznie niezbędnym przystankiem na drodze do Bułgarii. Jeśli zatem ktoś będzie chciał dotrzeć do Bułgarii własnym samochodem, nie uniknie przejazdu przez Rumunię. Z tego względu kierowcy powinni zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę na temat zasad obowiązujących na miejscowych drogach. Ile kosztują winiety Rumunia 2022 i gdzie można je kupić? Kiedy taka winieta będzie potrzebna kierowcy?

Czy w Rumunii są wymagane winiety?

Już od wielu lat system drogowych winiet obowiązuje w licznych europejskich państwach. Dzięki niemu kierowcy mogą zakupić jedną uniwersalną winietę, która zapewni im dostęp do wszystkich autostrad i innych odcinków płatnych. Niemniej trzeba przyznać, że w większości krajów winiety obowiązują tylko na autostradach.

Pod tym względem Rumunia jest absolutnym wyjątkiem, ponieważ w tym kraju drogowe winiety obowiązują praktycznie na wszystkich drogach. To oznacza, że kierowcy muszą zadbać o zakup takiej winiety jeszcze przed wjazdem na terytorium Rumunii. W przeciwnym wypadku narażają się oni na mandat. Wysokość kary za brak ważnej winiety może wynieść średnio kilkaset lejów, czyli kilkaset złotych. Dlatego nie warto narażać się na takie konsekwencje.

Jakie pojazdy wymagają winiet w Rumunii?

W Rumunii zakup winiet drogowych jest obowiązkiem wszystkich kierowców samochodów. Typ pojazdu ma tutaj znaczenie wyłącznie w kontekście wysokości naliczonej opłaty. Warto jednak dodać, że w Rumunii motocykliści są jedyną grupą zwolnioną z opisanego obowiązku. Dzięki temu posiadacze jednośladów mogą swobodnie poruszać się po rumuńskich drogach bez konieczności zakupu winiety.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Rumunii

Gdzie kupić winietę na wyjazd do Rumunii?

Zasadniczo rumuńską winietę drogową można bez większego problemu kupić na lokalnych stacjach benzynowych oraz punktach sprzedaży. Niestety, stacjonarny zakup winiety w Rumunii ma jedną podstawową wadę. Mianowicie kierowca już w chwili przekraczania granicy jest zobowiązany do posiadania ważnej winiety. Tym samym wystarczy odrobina pecha, aby policjanci skontrolowali samochód od razu po przekroczeniu granicy. W takiej sytuacji kierowca zapewne nie zdąży kupić winiety, co naraża go na możliwość otrzymania mandatu!

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Dlatego zdecydowanie lepszą alternatywą będzie zakup rumuńskiej winiety online. Można to zrobić choćby za pomocą rumuńskiego serwisu roviniete.ro. Ta platforma jest dostępna również w języku angielskim, dzięki czemu większość turystów bez trudu zdoła zamówić winietę. Co więcej, winietę można także zamówić poprzez jeden z ogólnych serwisów internetowych poświęconych sprzedaży europejskich winiet. W obydwu przypadkach za winietę należy zapłacić online, a gotowy dokument zostanie wysłany na podany adres e-mail.

Ile kosztują winiety Rumunia 2022?

Ze względu na powszechny obowiązek posiadania rumuńskich winiet wszyscy kierowcy muszą zadbać o dokonanie takiego zakupu. Na jaki wydatek należy się więc przygotować? To już zależy od rodzaju pojazdu, którym zamierza podróżować kierowca. Samochody osobowe zostały objęte najniższymi opłatami. Nieco więcej będą musiały zapłacić osoby kierujące kamperami, busami lub ciężarówkami.

Drugim ważnym aspektem jest okres ważności winiety. Rumuńskie winiety są dostępne aż w 4 różnych wariantach:

  • 7-dniowym;
  • 30-dniowym;
  • 90-dniowym;
  • rocznym.

Ceny takich winiet w przypadku samochodów osobowych wyglądają następująco:

  • 7-dniowa – niecałe 15 lejów (około 3 euro lub 14 złotych);
  • 30-dniowa – niespełna 35 lejów (około 7 euro lub 33 złote);
  • 90-dniowa – nieco ponad 64 leje (około 13 euro lub 61 złotych);
  • roczna – niespełna 139 lejów (około 28 euro lub 130 złotych).

Na podstawie powyższego cennika widać więc, iż rumuńskie winiety drogowe są stosunkowo tanie. Dlatego ich zakup nie nadszarpnie zanadto posiadanego budżetu. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że ceny winiet dla aut dostawczych lub autobusów będą wyższe. Na szczęście nawet przy zwiększonych opłatach nie będą to zbyt wielkie koszty.

Oprócz winiet, przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Rumunii.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć