Ubezpieczenie szkolne czy inna polisa
Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie szkolne czy inna polisa – co wybrać dla dziecka?

W świadomości sporej grupy rodziców zakorzeniło się przekonanie o tym, że dziecko można objąć ochroną głównie poprzez zakup ubezpieczenia szkolnego. Po części jest to prawda, ponieważ taka polisa ma być ściśle dopasowana do potrzeb dzieci i młodzieży. Natomiast nie jest prawdą to, że takie ubezpieczenie stanowi jedyną dostępną opcję. Na rynku można bowiem znaleźć inne polisy, które równie dobrze sprawdzą się w roli zabezpieczenia. Co jasne, każda z takich polis ma inne wady i zalety. Dlatego warto poznać ich specyfikę, ponieważ to pomoże w dokonaniu właściwego wyboru. Zatem czy ubezpieczenie szkolne stanowi najlepszą opcję i kiedy warto postawić na inne świadczenie? Zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem.

Ubezpieczenie szkolne – coraz szerszy zakres dostępnej ochrony

Ubezpieczenie szkolne już od dawna uchodzi za najlepsze dostępne rozwiązanie pod kątem ochrony dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Trzeba jednak przyznać, że coraz więcej argumentów przemawia za słusznością tego założenia. W ostatnich latach ubezpieczyciele mocno rozszerzyli zakres takich świadczeń. Dzięki temu obecnie mogą one stanowić naprawdę kompleksowe rozwiązanie pod kątem wspomnianej ochrony.

Co jasne, fundamentem ubezpieczeń szkolnych wciąż jest ochrona NNW, czyli zapis gwarantujący pomoc w razie ulegnięcia nieszczęśliwemu wypadkowi. Jednak obecnie asekuratorzy często rozszerzają zakres tego zapisu albo wprowadzają dodatkowe usługi do takiego ubezpieczenia.

Dzięki temu obecne polisy szkolne mogą zapewnić kompleksową ochronę NNW i dostęp do świadczeń dodatkowych. Naturalnie ich wykaz będzie już zależeć od indywidualnej oferty asekuratora. Jednak najczęściej można w nim odnaleźć świadczenia, takie jak:

  • ochrona w czasie uprawiania sportu;
  • pomoc w pokryciu niektórych wydatków podczas leczenia;
  • dodatkowe wsparcie korepetytora lub psychologa.

Ubezpieczenie na życie i zdrowie – najbardziej kompleksowa opcja

Pod względem zakresu ochrony ubezpieczenie na życie i zdrowie zazwyczaj okazuje się najlepszą alternatywą. Nie inaczej jest w przypadku dzieci. Dlaczego to właśnie takie świadczenie może zapewnić najszerszy wymiar ochrony?

Odpowiedź kryje się w zakresie ubezpieczeń na życie i zdrowie. Jak sama nazwa wskazuje, takie ubezpieczenia obejmują dwie bardzo ważne płaszczyzny. Z jednej strony jest to polisa na życie, która zapewnia pomoc w tych najtrudniejszych życiowych sytuacjach. Tutaj zakres wsparcia może obejmować np. wypłatę odszkodowania w razie nagłej śmierci rodzica lub doznania uszczerbku zdrowotnego skutkującego inwalidztwem.

Dodatkowo zakres takiej pomocy jest uzupełniany za sprawą ubezpieczenia zdrowotnego. Taka polisa zapewnia wsparcie również w przypadku doznania mniej poważnych urazów lub czasowego rozstroju zdrowia.

To wszystko sprawia, że zakres ubezpieczeń na życie i zdrowie zazwyczaj wypada lepiej niż zakres polis szkolnych. Jednak w efekcie takie polisy często okazują się droższe. Wyższa składka stanowi w tym przypadku wynik rozszerzonego zakresu ochrony. Dlatego może to być bardzo dobra alternatywa dla rodziców, którzy stawiają na możliwie najszersze zabezpieczenie swoich pociech.

Ubezpieczenie dziecka i inne dostępne alternatywy

Jeżeli chodzi o kompleksowe ubezpieczenia, które zapewniają całoroczną ochronę, wybór sprowadza się w zasadzie do dwóch opisanych świadczeń. Jednak oprócz tego rodzice mogą zdecydować się również na zakup innych polis. Mogą to być np. ubezpieczenia dopasowane do specyfiki nadchodzących wydarzeń lub polisy przystosowane ściśle do potrzeb dziecka.

Przykładem może być polisa zdrowotna rozszerzona o ochronę przed skutkami chorób przewlekłych. Takie ubezpieczenie będzie naturalnie wskazane w przypadku dzieci, które cierpią na przewlekłe schorzenia, które mogą nagle się zaostrzyć. W takim przypadku posiadana polisa może zapewnić nie tylko pomoc finansową, ale także dostęp do lepszej opieki lekarskiej.

Innym przykładem jest ubezpieczenie NNW lub polisa zdrowotna rozszerzona o wyczynowe uprawianie sportu. Tutaj skorzystają z tego wszystkie dzieci, które trenują w klubach i startują w zawodach sportowych. Co prawda, uprawianie sportu coraz częściej wchodzi w zakres standardowych ubezpieczeń (np. polis szkolnych). Natomiast nie zawsze dotyczy to wyczynowego sportu, bo ten często wymaga dedykowanej ochrony. Dlatego rodzice mogą od razu postawić na świadczenie, które faktycznie zapewni taką ochronę.

Do tego dochodzą także rozmaite polisy turystyczne, które można kupić przy okazji wyjazdu dziecka. Jeżeli zaś chodzi o zabezpieczenie finansowe, ciekawą opcją będzie choćby ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Najważniejsze informacje:

  • Spora grupa rodziców może uważać, że zakup ubezpieczenia szkolnego stanowi jedyną opcję, która pozwala na zapewnienie dziecku ochrony. Jednak warto wiedzieć, że taką ochronę mogą zagwarantować również inne świadczenia.
  • Główną alternatywą jest w tym przypadku ubezpieczenie na życie i zdrowie, czyli polisa o bardzo szerokim zakresie. Dzięki temu może ona zapewnić znacznie większe wsparcie w przypadku trudnych życiowych sytuacji.
  • Z drugiej strony ubezpieczenie na życie i zdrowie często okazuje się droższym rozwiązaniem. Toteż zakup takiej polisy powinien być dobrze przemyślaną decyzją.
  • Rodzice mogą także zastanowić się nad zakupem inny polisy o konkretnym przeznaczeniu. Przykładem może być ubezpieczenie turystyczne na nadchodzący wyjazd lub ubezpieczenie sportowe dla najbardziej aktywnych dzieci.
  • Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie wymienione ubezpieczenia można wygodnie kupić online. W tym celu zachęcamy do skorzystania z możliwości, jakie zapewnia Polisoteka.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy ubezpieczenie szkolne to jedyna polisa dla dzieci?
W żadnym wypadku. Co prawda, stanowi ona najczęściej wybieraną alternatywę, ale nie jest to jedyna dostępna opcja. Rodzice mogą bez problemu zapewnić swoim dzieciom ochronę poprzez zakup innych świadczeń.
Jakie ubezpieczenie może być alternatywą dla polisy szkolnej?
Przede wszystkim alternatywą i to znacznie bardziej kompleksową może być ubezpieczenie na życie i zdrowie. Taka polisa zapewni wsparcie w razie choroby i innych problematycznych sytuacji. Oprócz tego rodzice mogą zakupić również inne świadczenia (np. indywidualną polisę NNW lub ubezpieczenie OC w życiu prywatnym).
Jak wybrać najlepszą polisę dla dziecka?
Złotą zasadą jest to, aby postarać się maksymalnie dopasować zakres ubezpieczenia do potrzeb dziecka. Przykładowo, jeśli dziecko jest wielkim miłośnikiem sportu, niezbędny będzie zakup polisy gwarantującej ochronę podczas aktywności fizycznej. Warto także weryfikować ogólne warunki ubezpieczenia dotyczące np. wysokości gwarantowanego odszkodowania.