Ubezpieczenie nnw grupowe – wady i zalety ubezpieczenia w pracy i w szkole

Jeżeli klient udaje się do ubezpieczyciela i kupuje u niego polisę, zazwyczaj jest to ubezpieczenie indywidualne. Przez długi czas był to jedyny sposób na uzyskanie jakiejkolwiek ochrony. Obecnie jednak coraz większą popularność zyskują polisy przeznaczone dla większej liczby osób. Ubezpieczenia grupowe pojawiają się między innymi w szkołach, zakładach pracy i urzędach. Takie polisy są zazwyczaj rekomendowane wszystkim uczniom lub pracownikom danej placówki. Przez to wiele osób kupuje oferowane ubezpieczenie bez większego zastanowienia. Jak więc wygląda opłacalność owych polis? Czy ubezpieczenie NNW grupowe może okazać się korzystniejsze niż polisa indywidualna?

Dlaczego polisy przeznaczone dla grupy osób stały się tak popularne?

Ostatnie lata przyniosły prawdziwy rozkwit idei ubezpieczeń grupowych. Polisy tego rodzaju zaczęły pojawiać się w wielu firmach oraz korporacjach. Z czasem dotarły również do placówek edukacyjnych oraz urzędów. Procedura zakupu takich polis wygląda niemal identycznie. Nowy pracownik lub uczeń danej placówki otrzymuje możliwość nabycia ubezpieczenia przy okazji rejestracji i składania dokumentów. Upoważniona osoba informuje wówczas o warunkach polisy oraz wysokości składki, a następnie zachęca do zakupu.

Ubezpieczenie NNW grupowe cieszy się dużym zainteresowaniem z kilku względów. Przede wszystkim sprzedaż polis w takiej formie jest niezwykle wygodna dla ludzi kupujących ubezpieczenia. Wszyscy zainteresowani mogą bowiem natychmiast opłacić składkę i otrzymać określoną ochronę. Tymczasem standardowa procedura wymaga dokonania zakupu online lub u agenta, a także wypełnienia wszelkich niezbędnych formalności. Ponadto ubezpieczenie grupowe w wielu przypadkach okazuje się tańsze niż polisa dla jednej osoby.

Powyższe korzyści są niezwykle ważne dla osób, które zamierzają kupić polisę grupową. Jednakże warto zauważyć, iż takie ubezpieczenia są równie opłacalne dla dyrekcji danego zakładu lub instytucji. Zastosowanie polis grupowych sprawia, że wszyscy pracownicy lub osoby korzystające z placówki mogą uzyskać ochronę. Pod względem organizacyjnym jest to dużo łatwiejsze niż zakup kilkudziesięciu lub kilkuset ubezpieczeń indywidualnych.

Ubezpieczenie NNW grupowe – o czym trzeba pamiętać?

Jak widać, ogólna zasada polis grupowych wydaje się bardzo korzystna. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a konkretniej w warunkach ubezpieczenia. Oczywiście każda polisa może być regulowana w inny sposób, dlatego do wszystkich ubezpieczeń warto podejść indywidualnie. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest samodzielne sprawdzenie, czy ochrona udzielana w ramach ubezpieczenia ma odpowiedni zakres. Szczegółowe informacje na temat zakresu polisy można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka w szkole
Najlepsza ochrona w rozsądnej cenie!

Zdecydowanie najważniejszym problemem związanym z ubezpieczeniami grupowymi jest brak wiedzy na temat warunków i zakresu ochrony. Wynika to z faktu, że większość osób kupuje polisę bez wcześniejszego zastanowienia. Zazwyczaj ludzie opłacają składkę, podpisują dokumenty i wiedzą, że weszli w posiadanie ubezpieczenia. Niestety, często nie znajdują czasu na przeczytanie umowy i zapoznanie się z warunkami polisy. Jest to duży błąd, który może okazać się dotkliwy w skutkach. Z tego powodu nigdy nie należy pochopnie podejmować decyzji o nabyciu ubezpieczenia.

Czy każde ubezpieczenie NNW grupowe będzie złym wyborem? Z pewnością nie. Liczne polisy mogą zapewniać odpowiednią ochronę i wysoką sumę poszczególnych świadczeń. Kluczowe znaczenie ma zakres polisy i to na tej podstawie należy decydować się na jej zakup.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia oferowane w miejscu pracy, warto zwrócić uwagę na wysokość składki. Niska składka może być efektem rabatu lub promocji. Niestety, zazwyczaj jest ona wynikiem znacznego ograniczenia zakresu ochrony w polisie. W takiej sytuacji ubezpieczenie NNW grupowe zapewni jedynie częściowe bezpieczeństwo. Jeżeli zakres polisy okaże się zbyt niski, dużo lepiej jest postawić na ubezpieczenie indywidualne.

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat polis grupowych

Aby móc samodzielnie ocenić opłacalność zakupu ubezpieczenia grupowego, należy dokładnie przeanalizować warunki danej oferty. Często bowiem polisy przeznaczone dla większej grupy ludzi są mniej kompleksowe niż jednoosobowe ubezpieczenie nnw. Oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły. Dlatego też w przypadku polis grupowych nie należy stosować zbiorowych reguł lub schematów. Każde ubezpieczenie jest inne i wymaga oddzielnego potraktowania.

Wyjątkowo dużą ostrożność trzeba zachować w momencie, gdy ktoś nachalnie przekonuje do zakupu polisy. Pracownicy placówek oferujących ubezpieczenia mogą otrzymać polecenie, aby maksymalnie zwiększyć sprzedaż. To z kolei prowadzi do wielu nieuczciwych praktyk. Jedna z nich polega na przekonaniu danej osoby, że zakup ubezpieczenia jest obowiązkowy. W rzeczywistości każdy ma pełną dowolność w kwestii wyboru polisy. Podjęcie pracy lub rozpoczęcie nauki w danej placówce nie wiążę się z koniecznością nabycia ubezpieczenia grupowego.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć