Co obejmuje ubezpieczenie szkolne – 5 mitów o ubezpieczeniu dziecka w szkole

Początek nowego roku szkolnego to ważny moment zarówno dla każdego dziecka, jak i jego rodziców. Zanim jednak zabrzmi pierwszy dzwonek, uczniowie muszą odpowiednio przygotować się do nadchodzących zajęć. Sporo pracy mają również rodzice, którzy muszą zadbać o kupno najpotrzebniejszych rzeczy i akcesoriów. Jednym z elementów przygotowań do nowego roku szkolnego może być także zakup specjalnej polisy. Ubezpieczenie szkolne cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ zapewnia dzieciom ochronę w trakcie i po zakończeniu nauki. Niestety, popularność takiej polisy ma również swoje minusy. Pierwszym z nich jest fakt, że ubezpieczenia oferowane w poszczególnych szkołach mogą się znacząco różnić. Co gorsza, na temat ubezpieczenia szkolnego można usłyszeć wiele nieprawdziwych informacji. Dlatego nadchodzący rok szkolny będzie idealną okazją do tego, aby lepiej poznać się z tym ubezpieczeniem. Oto kilka najważniejszych faktów dotyczących polisy szkolnej. Sprawdź co obejmuje ubezpieczenie szkolne!

Ochrona tylko podczas zajęć? W żadnym wypadku!

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie NNW szkolne kojarzy się przede wszystkim ze szkołą. Toteż niektórzy mogą uznać, że ochrona gwarantowana w ramach polisy działa tylko w trakcie zajęć. Tymczasem w wielu przypadkach jest zupełnie inaczej. Ubezpieczenie szkolne najczęściej obowiązuje przez dwanaście miesięcy. To oznacza, że ochrona jest ważna także podczas dwóch miesięcy wakacji. Naturalnie od tej reguły mogą zdarzać się wyjątki, choć większość ubezpieczeń ma charakter całoroczny. To siłą rzeczy sprawia, iż polisa chroni dziecko również po zakończeniu zajęć. W związku z tym nie należy obawiać się problemów wynikających np. z wypadku poza terenem szkoły. Ubezpieczenie NNW również w takiej sytuacji powinno zapewnić odszkodowanie.

Kompleksowa ochrona zdrowia? Niestety nie!

Stosunkowo niewielka część rodziców decyduje się na to, aby przeczytać warunki zawieranego ubezpieczenia. Brak czasu oraz skomplikowany prawniczy język z pewnością nie ułatwiają lektury umów. Niemniej to właśnie nieznajomość zapisów ubezpieczeń powoduje, że trudno jest zrozumieć ich zakres ochrony. Dlaczego taka zależność może być bardzo niebezpieczna? Ponieważ to właśnie warunki polisy określają, czy w danej sytuacji może zostać przyznane odszkodowanie. W takim razie, co obejmuje ubezpieczenie szkolne? Jeśli chodzi o ubezpieczenie szkolne, najczęściej nie zapewnia ono kompleksowej ochrony zdrowia. Wynika to z faktu, że fundamentem tej polisy jest ochrona przed następstwami nieszczęśliwych wypadków (NNW). Takie świadczenie dotyczy więc sytuacji, w której uszczerbek na zdrowiu powstał na skutek pechowego zdarzenia. Dlatego dziecko nie otrzyma odszkodowania, gdy np. zachoruje lub zostanie zarażone przez swojego rówieśnika.

Czy ubezpieczenie dziecka jest dobrowolne? Zdecydowanie tak!

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka w szkole
Najlepsza ochrona w rozsądnej cenie!

Pora na omówienie najważniejszego problemu dotyczącego polis szkolnych. Trudno bowiem zliczyć przypadki, w których rodzic słyszy o tym, że zakup ubezpieczenia jest obowiązkowy. Niektóre szkoły powołują się na swój własny regulamin lub inne regulacje. Innym razem pracownicy placówki przekonują, że takie ubezpieczenia są oferowane w każdym miejscu. Nie ma to jednak znaczenia, ponieważ ubezpieczenie szkolne nie było i nie jest aktualnie obowiązkowe. Każdy rodzic zapisujący dziecko do szkoły powinien zapamiętać tę zasadę. Co więcej, wszyscy mają pełną dowolność pod względem wyboru polisy dla dziecka. To oznacza, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać korzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

Czy polisa pokryje wszelkie koszty leczenia i rehabilitacji? To zależy…

Jedną z kluczowych zalet ubezpieczenia szkolnego jest gwarancja odszkodowania, jeżeli dziecko ulegnie wypadkowi. Niestety, czasami rodzice są wprowadzani w błąd poprzez stwierdzenie, że taka polisa zapewnia pełną refundację leczenia. Co prawda, zazwyczaj rzeczywiście jest to możliwe. Wszystko zależy od tego, jak wysokie okażą się koszty leczenia. Jeśli maksymalna suma odszkodowania będzie niższa niż łączny koszt usług medycznych, ubezpieczenie nie pokryje wszystkich wydatków. Z tego powodu warto w miarę możliwości wybierać polisy, które zapewniają wysoką kwotę odszkodowania.

Co obejmuje ubezpieczenie szkolne?

Ubezpieczenie szkolne to potoczne określenie polisy NNW, którą mogą zostać objęte wszystkie osoby kontynuujące naukę. Nie ma więc znaczenia, czy jest to dziecko uczęszczające do szkoły podstawowej, czy dorosły student. Jedyna różnica polega na tym, że osoby pełnoletnie mogą samodzielnie zakupić takie ubezpieczenie. Jak widać, polisa szkolna jest bardzo uniwersalna.

Powyższe zagadnienia stanowią najlepszy dowód na to, iż zakup polisy może sprawiać pewne problemy. Na szczęście, wystarczy pamiętać o kilku aspektach, aby lepiej zrozumieć warunki poszczególnych ubezpieczeń. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci, ubezpieczenie szkolne będzie z pewnością przydatne. Nie można jednak zapominać o dokładnym sprawdzeniu warunków i zasad obowiązujących w przypadku danej polisy.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć