Samochód zastępczy – masz prawo do auta zastępczego!
Do niedawna samochód zastępczy po szkodzie z ubezpieczenia OC, uznawany był za fanaberię i wymysł poszkodowanego. Czasy się zmieniają i całe szczęście wraz z nimi standardy w likwidacji szkód. Nawet drobna stłuczka może Cię pozbawić auta na kilka dni! Czy musisz się przesiąść do komunikacji miejskiej? Niekoniecznie – coraz więcej poszkodowanych wynajmuje samochody zastępcze, a kosztami obciąża ubezpieczyciela sprawcy!
Nie dostaniesz pieniędzy „NA” samochód zastępczy, ale dostaniesz zwrot kasy
Pomyślałeś, co to za różnica i niby dlaczego masz wykładać pieniądze z własnej kieszeni? Już tłumaczę… Utrata możliwość korzystania ze swojego pojazdu nie jest szkodą majątkową, dlatego nie możesz otrzymać pieniędzy. Jeśli wynajmiesz samochód zastępczy za własne pieniądze, ubezpieczyciel zwróci Ci poniesione koszty. Pamiętaj, że poniesione koszty na wynajem muszą być „celowe i ekonomicznie uzasadnione”. Co to oznacza?
Wyjaśnię na przykładzie: Jeżeli po szkodzie, w okresie naprawy zostałeś pozbawiony możliwości korzystania ze swojego wysłużonego fiata, to możesz wynająć pojazd tej samej klasy, na okres niezbędny do naprawienia pojazdu (o ile nie posiadasz innego sprawnego pojazdu, którym mógłbyś jeździć). Jeżeli wynająłbyś Mercedesa klasy A, wydatek zostałby uznany za nieuzasadniony i nie dostałbyś zwrotu pieniędzy.
Ubezpieczyciel sugeruje, że mogłeś jeździć autobusem – czy może odmówić zwrotu poniesionych kosztów?
Odpowiedź brzmi – Nie. Jedynym przypadkiem, gdy możesz spotkać się z odmową od ubezpieczyciela jest sytuacja, gdy masz jeszcze inny pojazd, który podczas naprawy mógłby spełniać funkcję pojazdu zastępczego. W obecnych czasach samochód stał się standardem, dlatego nie wchodzi w grę komunikacja publiczna, chyba że to Ty podjąłeś taką decyzję. Jeśli spotkałeś się z odmową, odwołaj się od decyzji ubezpieczyciela. Kiedyś towarzystwa ubezpieczeniowe uzasadniały odmowę – powołując się na argument, że osoby zamieszkujące w miastach lub posiadające możliwość dojazdu do pracy środkami komunikacji nie muszą korzystać z auta zastępczego. Dziś ten numer już nie przejdzie – to poszkodowany decyduje, a nie ubezpieczyciel.
Ubezpieczyciel pyta, czy wykorzystuje pojazd w działalności gospodarczej
Nie ma to żadnego związku ze sprawą. Osoby fizyczne również mogą otrzymać zwrot kosztów najmu auta zastępczego z polisy OC sprawcy. Zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego, ubezpieczyciele muszą w sposób indywidualny rozpatrzyć każde roszczenie o zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego.
Z wypożyczalni, warsztatu, czy od ubezpieczyciela – co wybrać?
No stało się, trudno – samochód trzeba naprawić i zostajesz bez swoich ukochanych czterech kółek na kilka dni… Jak się zabrać do tematu?
Masz trzy możliwości – do Ciebie należy decyzja, którą opcję wybierzesz:
- Wypożyczalnia – jeżeli zdecydujesz się na samodzielne wypożyczenie samochodu warto sprawdzić kilka ofert, gdyż ubezpieczyciel może nie zwrócić wszystkich kosztów jeżeli wybierzesz drogą wypożyczalnię. Kwestia stawek honorowanych przez ubezpieczycieli jest dość sporna, dlatego warto rozważyć inne rozwiązania.
- Samochód od warsztatu naprawczego – niektóre warsztaty oferują wynajem pojazdu zastępczego na czas naprawy na preferencyjnych warunkach. Warto rozważyć taką ofertę i porównać z cenami wypożyczalni.
- Pojazd zastępczy od ubezpieczyciela -jest to nowa praktyka na rynku, ale zaczyna być coraz bardziej popularna, ponieważ pojawiają się cwaniacy, którzy widzą w tym szansę zarobku (niekoniecznie uczciwego). W chwili zgłaszania szkody, możesz otrzymać propozycję skorzystania z wypożyczalni współpracującej z towarzystwem ubezpieczeniowym lub korzystaniem z samochodu należącego do floty ubezpieczyciela. Warto rozważyć tę opcję, ponieważ obywa się to bezgotówkowo i nie będziesz musiał wykładać swoich pieniędzy.
Na ile możesz wynająć pojazd zastępczy?
Kwestia czasu najmu pojazdu zastępczego jest dużym problemem i częstym tematem sporów pomiędzy poszkodowanymi a ubezpieczycielami. Musisz pamiętać, że poza dostarczeniem faktury za wynajem (być może) będziesz musiał udowodnić, że wydłużający się czas likwidacji szkody, nie był Twoja winą. Co to oznacza? Jeżeli dostarczyłeś wszystkie żądane dokumenty, a proces likwidacji szkody wydłużał się z powodu opieszałości i powolnej pracy likwidatora, który akceptował kosztorys naprawy, będziesz musiał udowodnić w sporze z ubezpieczycielem, że opóźnienie nie wynika z Twojej winy. Zachowaj korespondencje, zanotuj kiedy rozmawiałeś z likwidatorem. Te informacje mogą Ci się przydać w przypadku sporu z ubezpieczycielem i pomogą Ci argumentować odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.