Regres ubezpieczeniowy – kiedy możesz zapłacić odszkodowanie z własnej kieszeni?

Kupiłeś polisę OC pojazdu i jesteś przekonany, że ubezpieczyciel chroni Cię od odpowiedzialności w każdej sytuacji! Jeżeli tak myślisz jesteś w błędzie. Czy wiesz, że w niektórych przypadkach będziesz musiał wypłacić odszkodowanie z własnej kieszeni? Regres ubezpieczeniowy – kiedy i w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może zarządzać od Ciebie pieniędzy?

Ideą ubezpieczenia OC, jest ochrona przed konsekwencjami następstw wyrządzonych przez Ciebie szkód, które powstały w wyniku nieszczęśliwego wypadku oraz szkód niezamierzonych. Są jednak sytuacje, w których ubezpieczyciel może wystąpić do Ciebie z regresem. Wyjaśnię Ci czym jest regres ubezpieczeniowy i kiedy ubezpieczyciel może zażądać od Ciebie zwrotu wypłaconego odszkodowania.

Co to jest regres ubezpieczeniowy?

Regres ubezpieczeniowy jest to roszczenie zwrotu wypłaconego odszkodowania, przysługujące zakładowi ubezpieczeń wobec sprawcy szkody. O regresie mówimy, gdy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu i wystąpi do sprawcy z wezwaniem zwrotu wypłaconych pieniędzy.

Kiedy ubezpieczyciel może wystąpić o zwrot pieniędzy?

Roszczenie regresowe jest stosowane w przypadku, gdy spowodowana szkoda powstała z wyniku przestępstwa, czyli powstała w wyniku złamania przez Ciebie prawa.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

W jakich sytuacjach będziesz musiał zapłacić odszkodowanie z własnych pieniędzy?

Ubezpieczenie OC chroni Cię od następstw szkód wynikających z Twojej winy, a nawet wynikających z Twojego zaniedbania. Są jednak sytuacje, dla których nie ma usprawiedliwienia i ubezpieczyciel po wypłaceniu odszkodowania będzie chciał odzyskać pieniądze od sprawcy, czyli od Ciebie.
Kiedy zakład ubezpieczeń może wystąpić z regresem?:

  • ucieczka z miejsca wypadku – jeśli byłeś sprawcą wypadku i uciekniesz z miejsca zdarzenia, możesz być pewny, że dostaniesz wezwanie do spłaty regresu,
  • spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub narkotyków – prowadząc pojazd na podwójnym gazie musisz się liczyć, że poza mandatem, odebraniem prawa jazdy i konsekwencjami karnymi możesz ponieść konsekwencje finansowe. Przy szkodach osobowych konsekwencje mogą okazać się dotkliwe,
  • wypadek kradzionym pojazdem,
  • szkody wyrządzonej celowo,
  • brak ważnego ubezpieczenia OC – w tym wypadku odszkodowanie zostanie wypłacone poszkodowanemu przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który tak jak zakłady ubezpieczeń ma prawo do wystąpienia z regresem do sprawcy wypadku,
  • brak uprawnień do prowadzenia pojazdu – w tym wypadku nie ma taryfy ulgowej, jeśli nie masz prawa jazdy, spowodowanie szkody wiąże się z regresem.

Rekordowe regresy

Podstawą prawną do roszczenia zwrotnego wobec sprawcy jest zapis art. 43 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Prawo do regresu przysługuje zarówno zakładom ubezpieczeń jak i Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Najczęstszymi i najgłośniejszymi regresami są szkody spowodowane po pijaku. Najwyższe kwoty regresów dotyczą wypadków w których ucierpieli bądź zginęli ludzie. W takiej sytuacji kwoty zobowiązania sprawcy są bardzo wysokie. Dotychczas rekordowy regres przekroczył kwotę 1,3 miliona złotych i dotyczył wypadku spowodowanego pod wpływem alkoholu przez pijanego nastolatka prowadzącego motocykl. Pasażer, który również był pod wpływem alkoholu – wskutek wypadku doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu i porusza się na wózku inwalidzkim.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć