Autocasco – nieobowiązkowe, ale bardzo przydatne ubezpieczenie

Choć jedynym ubezpieczeniem obowiązkowym dla kierowców jest OC, nie oznacza to, że z innych można spokojnie zrezygnować. Skuteczną formą zabezpieczenia się w razie nieprzewidzianych zdarzeń jest autocasco, z którego jednak kierowcy nie korzystają powszechnie. A szkoda, bo warto.

Ubezpieczenie Autocasco jest zabezpieczeniem właściciela pojazdu w razie kradzieży auta, aktów wandalizmu, pożaru, powodzi czy innych zdarzeń losowych. Choć powszechnie panuje pogląd, że AC opłaca się jedynie właścicielom drogich, luksusowych marek, w rzeczywistości przyda się każdemu. Kradzież czy uszkodzenie auta jest przecież problemem dla każdego właściciela samochodu, bez względu na jego wartość. Bardzo często właściciele pojazdów dopiero po fakcie, czyli po kradzieży czy pożarze samochodu plują sobie w brodę, że nie zadbali wcześniej o ubezpieczenie pojazdu właśnie od takich zdarzeń. Lepiej jest więc dmuchać na zimne i wykupić polisę AC. A opłacaną składkę potraktować jako inwestycję w spokojny sen i pewność, że w razie niekorzystnego zdarzenia nie trzeba będzie pokrywać kosztów z własnej kieszeni.

Polisa uszyta na miarę

Przed wyborem oferty należy zapoznać się ze szczegółami oferty i zapoznać się z zapisami Ogólnych Warunków Ubezpoeczeń. Co ważne, nie należy patrzeć wyłącznie na cenę, ale przede wszystkim na to, co polisa oferuje oraz jaki jest zakres jej ochrony. Każdy właściciel pojazdu przed wykupieniem polisy powinien również ustalić własne potrzeby i oczekiwania wobec tej formy ubezpieczenia.

Na rynku ubezpieczeniowym dostępne są różne wersje polis. Jedne są tańsze i dosyć okrojone pod kątem zakresu ochrony. Te najbardziej podstawowe zabezpieczają w razie kradzieży lub wypadku spowodowanego z winy kierowcy auta. Te bardziej rozbudowane, a co za tym idzie – droższe, zawierają wiele dodatkowych udogodnień, między innymi dedykowaną ścieżkę likwidacji szkód, naprawę auta w autoryzowanym serwisie, a nawet ochronę znajdującego się w samochodzie bagażu. Kierowcy, którzy decydują się na polisy w standardowym zakresie, bez tych komfortowych udogodnień, powinni wybierać tak zwaną polisę „all risk”. Dzięki temu mogą mieć pewność, że ich auto chronione jest od wszystkich zdarzeń losowych, które z umowy nie zostały wyłączone.

Od czego zależy wysokość składki Autocasco?

Składki autocasco są bardzo zróżnicowane i zawsze ustalane indywidualnie. Brana jest pod uwagę marka i wiek auta (a co za tym idzie – jego wartość), jego aktualny stan, bezszkodowa jazda właściciela, a także suma odszkodowania, jaka go interesuje. Wysokość składki zależy również od udziału własnego w szkodzie – można go regulować w zależności od indywidualnych potrzeb. Zasada jest w tym przypadku prosta – im wyższy udział własny właściciela pojazdu, tym niższa składka do opłacenia. I na odwrót – niższy udział własny spowoduje wzrost składki.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Kiedy odszkodowanie się nie należy?

Przed podpisaniem polisy warto bardzo dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i sprawdzić, kiedy ubezpieczenie nie będzie się należało. W katalogu wyłączeń odpowiedzialności najczęściej znajdują się te sytuacje, które mają miejsce z winy właściciela pojazdu. Nie są bowiem zdarzeniami losowymi, a wynikiem nieodpowiedzialności czy zaniedbania. Odszkodowanie nie będzie się więc należało w przypadku kradzieży pojazdu w sytuacji, gdy właściciel przez roztargnienie zostawił kluczyki w stacyjce. Odszkodowania nie dostanie również kierowca, który spowoduje wypadek jadąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Pożar auta wynikający ze złego stanu technicznego samochodu również będzie wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Oprócz takich oczywistych sytuacji, każda firma ubezpieczeniowa ma swój własny katalog wyłączeń odpowiedzialności, warto zapoznać się z nim już na wstępie i – jeśli jest taka możliwość – negocjować warunki umowy w tym zakresie. Być może w niewiele wyższej cenie uda się mieć o wiele szersze ubezpieczenie.

Pakiet OC plus AC – czy to się opłaca?

Podobno w pakiecie zawsze jest taniej. Tak przynajmniej można usłyszeć w reklamach czołowych firm ubezpieczeniowych, które oferują pakiety OC i AC, a także NNW. Zanim jednak skusimy się na pozornie atrakcyjny pakiet cenowy, warto dokładnie przejrzeć warunki ubezpieczenia i sprawdzić, co znajduje się w zakresie ochrony AC. Może się bowiem okazać – i często tak właśnie się dzieje – że w wersji indywidualnej w porównywalnej cenie znajdziemy o wiele bardziej korzystną ofertę.

Szybko i wygodnie – kup ubezpieczenie w Polisotece

Jeśli potrzebujesz ubezpieczenie AC skontaktuj się z nami i napisz maila na adres barbara.opoka@polisoteka.pl. Skontaktujemy się z Tobą i przedstawimy najlepszą ofertę.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć