Nowy taryfikator mandatów 2022 – tabela i punkty karne

Coroczne statystyki dotyczące poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach już od lat prezentują się naprawdę źle. Takie dane pokazują, że polskie drogi mogą uchodzić za naprawdę niebezpieczne. Opisany problem wynika przede wszystkim z nieodpowiedzialnych zachowań wielu kierowców, którzy regularnie łamią przepisy i przekraczają prędkość. Ponadto wiele osób zwracało także uwagę na to, że problemem są niskie kary. Koniec końców mogą one zachęcać kierowców do popełniania wykroczeń. Dlatego to właśnie połączenie obydwu opisanych aspektów skłoniło ustawodawcę do wprowadzenia nowelizacji prawa. Jej efektem stał się nowy taryfikator mandatów 2022, który zaczął obowiązywać od początku obecnego roku. Jakie zmiany przyniósł nowy taryfikator? Kiedy kierowcy narażają się na szczególnie wysokie kary? Zobacz co zmieni się 17.09.2022! Zapraszamy do lektury!

Co zmieniło się w nowym taryfikatorze mandatów?

Nowy taryfikator mandatów 2022 przyniósł wiele istotnych zmian. Co jasne, symbolem nowelizacji stały się znacznie wyższe kary grzywny za najczęściej popełnianie wykroczenia drogowe. Dotyczy to przede wszystkim wysokości mandatów za przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy. Dokładny taryfikator dotyczący tego wykroczenia można znaleźć w następnym akapicie tego tekstu.

Wprowadzonych zmian nie należy jednak ograniczać tylko do wzrostu wysokości mandatów. Nowy taryfikator przewiduje także zmianę procedury postępowania w przypadku spraw trafiających do sądu. Do tej pory policjanci mogli skierować sprawę na drogę sądową, jeżeli np. kierowca odmówił przyjęcia mandatu. Jednak teraz policjanci w pewnych sytuacjach są prawnie zobligowani do automatycznego przekazania sprawy do sądu. Dotyczy to np. prowadzenia samochodu bez wymaganych uprawnień.

Zmianie uległa również wysokość kar nakładanych na drodze sądowej. Jeszcze w 2021 roku sądy przy rozpatrywaniu spraw dotyczących wykroczeń drogowych mogły nakładać kary wynoszące maksymalnie 5000 złotych. Teraz maksymalna wysokość kar sądowych wzrosła aż 6-krotnie! To oznacza, że od 2022 roku górna granica kary wynosi aż 30 tysięcy złotych!

Kolejna ważna zmiana najprawdopodobniej wejdzie w życie już 17 września 2022 roku. Według zapowiedzi ma ona wprowadzić prawne pojęcie „recydywisty drogowego”, czyli kierowcy,który więcej niż raz popełnił dane wykroczenie. W takiej sytuacji policja zyska możliwość nałożenia grzywny o 2-krotnie większej wysokości w stosunku do bazowego taryfikatora. Jeżeli zatem kara za dane wykroczenie wynosi np. 500 złotych, kierowca „recydywista” otrzyma mandat w wysokości 1000 złotych!

O ile wzrosły mandaty za przekroczenie prędkości?

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy to jedno z najczęściej popełnianych wykroczeń drogowych. Właśnie dlatego w wielu państwach europejskich kary przewidziane za to wykroczenie są naprawdę wysokie. Jednak w Polsce przez długie lata kierowcy mogli liczyć na dość łagodną karę w przypadku takiego wykroczenia. Zmianę tej sytuacji przyniósł dopiero nowy taryfikator mandatów 2022.

Aby lepiej zobrazować wprowadzone zmiany, należy je porównać z tymi obowiązującymi przed nowelizacją.

Taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości obowiązujący do 2022 roku:

Wysokość mandatu za przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy o:

 • 0-10 km/h – maksymalnie 50 złotych grzywny;
 • 11-20 km/h – 50-100 złotych grzywny i 2 punkty karne;
 • 21-30 km/h – 100-200 złotych grzywny i 4 punkty;
 • 31-40 km/h – 200-300 złotych grzywny i 6 punktów;
 • 41-50 km/h – 300-400 złotych grzywny i 8 punktów;
 • powyżej 50 km/h – 400-500 złotych grzywny, 10 punktów karnych i zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące (za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym).
Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Taryfikator mandatów obowiązujący od 2022 roku:

Wysokość mandatu za przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy o:

 • 0-10 km/h – 50 złotych grzywny;
 • 11-15 km/h – 100 złotych grzywny i 2 punkty;
 • 16-20 km/h – 200 złotych grzywny i 2 punkty;
 • 21-25 km/h – 300 złotych grzywny i 4 punkty;
 • 26-30 km/h – 400 złotych grzywny i 4 punkty;
 • 31-40 km/h – 800 złotych grzywny i 6 punktów;
 • 41-50 km/h – 1000 złotych grzywny i 8 punktów;
 • 51-60 km/h – 1500 złotych grzywny, 10 punktów i zatrzymanie uprawnień;
 • 61-70 km/h – 2000 złotych grzywny, 10 punktów i zatrzymanie uprawnień;
 • powyżej 70 km/h – 2500 złotych grzywny, 10 punktów i zatrzymanie uprawnień.

Na podstawie tych danych widać, że wysokość takich mandatów wzrosła kilkukrotnie. Jeśli przy tym weźmiemy pod uwagę także planowaną nowelizację o „recydywistach drogowych”, wysokość mandatów wzrośnie jeszcze bardziej!

Taryfikator mandatów punkty karne – tabela

Tutaj warto również dodać, że planowana wrześniowa nowelizacja przepisów zakłada także wzrost liczby nakładanych punktów karnych. Z tego względu popełnianie wykroczeń na drodze może szybciej doprowadzić do utraty prawa jazdy!

Jeżeli chodzi o aktualny taryfikator mandatów w zakresie punktów karnych, wygląda on w sposób następujący*:

Liczba punktów karnych:Rodzaj przykładowego wykroczenia:
2 punkty karneUtrudnianie ruchu poprzez błędne sygnalizowanie/niesygnalizowanie manewru; Naruszenie zakazu cofania w tunelach, na mostach i wiaduktach; Jazda bez włączonych świateł mijania podczas dnia; Niezatrzymanie pojazdu pomimo znaku B-20 – STOP.
4 punkty karneBrak zapiętych pasów bezpieczeństwa u kierowcy i przewożonych pasażerów; Jazda bez włączonych świateł mijania w nocy oraz podczas jazdy w tunelu; Nieustąpienia pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z przeciwka pomimo znaku B-31.
6 punktów karnychWjechanie na przejazd kolejowy mimo uruchomionych czerwonych świateł ostrzegawczych; Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym; Przewożenie dziecka w foteliku w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem (np. tyłem do kierunku jazdy); Brak wymaganego fotelika podczas przewożenia dziecka.
10 punktów karnychWyprzedzanie samochodu na przejściu dla pieszych lub w pobliżu tego przejście; Omijanie pojazdu, którego kierowca ustępuje pierwszeństwa pieszemu; Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście lub będącemu już na przejściu dla pieszych; Nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu osobie niepełnosprawnej.

*W powyższej tabelce nie zostały uwzględnione punkty karne nakładane za przekroczeniem dopuszczalnej prędkości jazdy. Taki taryfikator można bowiem znaleźć w poprzednim akapicie.

Na ten moment maksymalna kara w postaci punktów karnych wynosi 10 takich punktów. Jeżeli jednak pogłoski się potwierdzą, wrześniowa nowelizacja może zwiększyć taki limit. Wtedy górna granica kary zwiększy się aż do 15 punktów karnych. W praktyce będzie to oznaczać, że kierowca może stracić prawo jazdy już za 2 popełnione wykroczenia!

Podsumowanie

Nowy taryfikator mandatów 2022 wprowadził liczne zmiany dla kierowców. Najbardziej widoczny stał się wzrost wysokości wystawianych mandatów. W przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości jazdy jest to aż kilkukrotny wzrost w stosunku do wcześniejszej wysokości kar. Ponadto w ogromnym stopniu wzrosła także wysokość kar nakładanych na drodze postępowania sądowego. Obecnie górna granica takiej grzywny wynosi aż 30 tysięcy złotych! Jakby tego było mało, już we wrześniu ma wejść w życie kolejna nowelizacja prawa. Ona z kolei wprowadzi w życie pojęcie „recydywisty drogowego”. To z kolei finalnie będzie oznaczać jeszcze wyższe kary dla kierowców. Co więcej, wrześniowa nowelizacja przewiduje wprowadzenie surowszych zasad w zakresie liczby nakładanych punktów karnych. Z tego względu kierowcy już teraz powinni mieć się na baczności. Jeżeli ktoś do tej pory miał problemy z respektowaniem przepisów, powinien od razu rozpocząć pracę nad zmianą swoich drogowych nawyków!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć