AC w wariancie kosztorysowym czy serwisowym – która polisa jest lepsza?

Pomimo tego, iż obecny rynek ubezpieczeń cechuje się ogromną dostępnością różnych polis, trudno byłoby znaleźć dwa identyczne świadczenia. Tak naprawdę każda polisa ma nieco inne warunki i tym samym zakres ochrony. Jednak czasami wspomniane różnice są na tyle duże, że asekuratorzy postanawiają wyodrębnić kilka wariantów danego ubezpieczenia. Wystarczy spojrzeć choćby na polisy autocasco, czyli popularne AC. Dzisiaj ubezpieczyciele zapewniają możliwość zakupu AC w wariancie kosztorysowym i serwisowym. Czym różnią się te polisy? Która z nich będzie lepszym rozwiązaniem – AC w wariancie kosztorysowym czy serwisowym?

AC w wariancie kosztorysowym czy serwisowym – kluczowe różnice

Nazwa przedstawionych wariantów AC nie jest przypadkowa. Tak naprawdę już po samej nazwie można wywnioskować, czym różnią się te ubezpieczenia. Kluczową kwestią jestw tym przypadku metoda likwidacji powstałej szkody.

Wariant kosztorysowy AC zakłada, że ubezpieczyciel sporządzi własny kosztorys napraw. Taki dokument pozwala na oszacowanie kwoty, która będzie niezbędna do sfinansowania całej naprawy pojazdu. Co istotne, przygotowaniem kosztorysu powinien zająć się rzeczoznawca samochodowy. Dzięki temu posiadacz polisy zyskuje pewność, że taka ekspertyza będzie rzetelna. Po sporządzeniu kosztorysu asekurator przekazuje ubezpieczonemu kwotę, która ma pozwolić na opłacenie kosztów dokonania napraw. Przekazanie tych środków kończy całą procedurę odszkodowawczą.

Natomiast wariant serwisowy AC dotyczy bezpośredniej metody likwidacji szkody. Posiadacze tego świadczenia nie muszą bowiem czekać na otrzymanie wspomnianej ekspertyzy. Zamiast tego uszkodzony pojazd od razu trafi do warsztatu, gdzie zostaną dokonane niezbędne naprawy. Co ważne, jego właściciel nie musi przejmować się kosztami, albowiem po naprawieniu pojazdu to asekurator rozliczy się z warsztatem. Tym samym przekazanie gotówki nie będzie wymagać obecności właściciela pojazdu.

AC w wariancie kosztorysowym – zalety i wady

Obydwa opisane warianty AC gwarantują poszkodowanemu środki na naprawę pojazdu. Jednakże odmienny przebieg procedur związanych z likwidacją szkody ma w tym przypadku duże znaczenie. Od niego zależy bowiem wybór świadczenia, które będzie bardziej opłacalne dla danego kierowcy.

Jeżeli chodzi o wariant kosztorysowy AC, ma on dwie istotne zalety.Po pierwsze, jest on znacznie tańszy niż wariant serwisowy. Nie można o tym zapominać, ponieważ fakty są takie, że dla wielu osób cena polisy wciąż ma kluczowe znaczenie. Tym samym zakup wariantu kosztorysowego AC nie wymaga dużych nakładów finansowych. Po drugie, właściciel pojazdu nie musi przeznaczyć uzyskanego odszkodowania na naprawę samochodu. Tak naprawdę ma on pełną dowolność pod względem dysponowania takimi pieniędzmi. Jest więc to ciekawa alternatywa dla osób, które nie są przekonane co do opłacalności naprawy swojego pojazdu.

Naturalnie wariant kosztorysowy AC ma także swoje wady. Jedną z nich są bardziej uciążliwe formalności przy naprawie pojazdu. Wszakże właściciel samochodu musi wówczas samodzielnie znaleźć warsztat, który podejmie się dokonania niezbędnych napraw. Na tym jednak nie kończą się problemy. Przy wypłacie rekompensaty według wariantu kosztorysowego AC ubezpieczyciel korzysta z własnych wyliczeń. Niestety, takie szacunki nie zawsze pokrywają się z faktycznymi kosztami naprawy. Tym samym właściciel pojazdu nieraz musi dopłacić do naprawy z własnej kieszeni.

Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że spora część asekuratorów przygotowuje kosztorys uwzględniający naprawę pojazdu przy użyciu zamienników. Naturalnie cena takich części jest zdecydowanie niższa od ceny oryginalnych elementów. Dzięki temu asekurator może wypłacić mniejsze odszkodowanie, które nie pozwoli na naprawę pojazdu przy użyciu oryginalnych części. Jeżeli więc właściciel chciałby naprawić pojazd w ASO, prawdopodobnie nie uniknie dopłaty. Zapis dotyczący przygotowania kosztorysu z uwzględnieniem zamienników zazwyczaj widnieje w treści OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia). Dlatego tak ważne jest to, aby dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

AC w wariancie serwisowym – zalety i wady

W przypadku wariantu serwisowego AC należy zwrócić uwagę na inne kwestie. Najważniejszym atutem tego ubezpieczenia jest gwarancja kompleksowej naprawy pojazdu. Ubezpieczyciel musi bowiem pokryć wszystkie koszty naprawy poprzez bezpośrednie rozliczenie się z warsztatem. Jest więc to bardzo korzystna alternatywa z punktu widzenia właściciela pojazdu. W tym miejscu warto również wspomnieć o wygodzie takiego rozwiązania. Kierowca nie musi się o nic martwić, ponieważ za realizację całej procedury odpowiada ubezpieczyciel i mechanicy.

Pozostaje więc odpowiedzieć na pytanie, jakie wady ma wariant serwisowy AC? Przy porównaniu tego świadczenia z wariantem kosztorysowym AC można byłoby wspomnieć o braku możliwości dysponowania uzyskanym odszkodowaniem. Takie pieniądze w ogóle nie trafiają do posiadacza polisy, gdyż asekurator przekazuje je bezpośrednio warsztatowi odpowiedzialnemu za naprawę. To oznacza, iż właściciel samochodu nie może zrezygnować z naprawy swojego pojazdu. Nie należy także zapominać o aspekcie cenowym. Wariant serwisowy AC jest droższy, ponieważ odpowiedzialność asekuratora jest w tym przypadku większa.

Wariant serwisowy czy kosztorysowy AC – jaką polisę wybrać?

Wbrew pozorom wariant serwisowy AC dość znacząco różni się od wariantu kosztorysowego. Z tej przyczyny wybór odpowiednio dobranego świadczenia będzie istotny dla każdego kierowcy. Która polisa zasługuje więc na polecenie?

To już zależy od oczekiwań właściciela auta. Wszystkie osoby zainteresowane zakupem polisy AC muszą się zastanowić nad tym, co będzie dla nich najistotniejsze. Jeśli np. będzie to niska cena ubezpieczenia, oczywistym wyborem wydaje się wariant kosztorysowy. Jeżeli zaś ktoś stawia na wygodę i minimum formalności, powinien wybrać wariant serwisowy.

Ważną wskazówką dotyczącą wyboru wariantu OC może być wiek i przybliżona wartość auta. Dlaczego? Ponieważ to od tych czynników często zależy opłacalność naprawy pojazdu. Jeżeli koszty naprawy mają zrównać się z wartością samochodu, bardziej opłacalnym rozwiązaniem może być sprzedaż lub zezłomowanie. Niemniej w obydwu tych przypadkach właściciel auta nie mógłby uzyskać rekompensaty finansowej z wariantu serwisowego AC. Toteż posiadaczom starszych oraz nieco tańszych samochód zazwyczaj zaleca się zakup AC w wariancie kosztorysowym. Dzięki temu w razie powstania szkody właściciel będzie mógł zdecydować, czy naprawi on swój pojazd.

Inaczej postępują jednak właściciele fabrycznie nowych samochodów. Takim osobom zazwyczaj zależy na pełnej naprawie swojego pojazdu. Dlatego w ich przypadku to wariant serwisowy AC wydaje się lepszym rozwiązaniem. Taka polisa zagwarantuje im pełną naprawę pojazdu, a także minimum formalności przy likwidacji szkody.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego wariantu AC zależy w głównej mierze od dwóch czynników. Pierwszym są oczekiwania właściciela samochodu, a drugim stan techniczny i wartość rynkowa samego auta. Jeśli ktoś chciałby kompleksowo zabezpieczyć swój pojazd, taką możliwość zapewni mu serwisowy wariant AC. Z drugiej strony zakup tej polisy oznacza, iż odszkodowanie zostanie wypłacone tylko w razie naprawy pojazdu. Właściciel uszkodzonego samochodu nie będzie więc mieć wyboru. Taki wybór gwarantuje natomiast wariant kosztorysowy AC, ponieważ wtedy asekurator po prostu przekazuje kierowcy odszkodowanie. Jednak minusem tego rozwiązania jest zazwyczaj wysokość samej rekompensaty, która może nie wystarczyć do pokrycia wszystkich kosztów. Toteż wszyscy kierowcy muszą sami określić, na czym najbardziej im zależy.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć