Słownik ubezpieczeniowy

Reprezentant ds. roszczeń

Reprezentant ds. roszczeń jest osobą, która pośredniczy między poszkodowanym a działającym za granicą towarzystwem ubezpieczeniowym. Zapewnia wsparcie w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych OC.

Polskie towarzystwa są zobowiązane do posiadania reprezentanta ds. roszczeń w każdym z krajów należących do Unii Europejskiej. Zagraniczni ubezpieczyciele muszą posiadać też własnych reprezentantów w Polsce.

Gdy osoba ubezpieczona dozna szkody za granicą, wtedy działający w danym kraju reprezentant może przyjąć zgłoszenie osoby poszkodowanej i pomóc jej w uzyskaniu odszkodowania.

Jak skorzystać z usług reprezentanta ds. roszczeń?

Witryna Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zawiera aktualny spis reprezentantów ds. roszczeń różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Znajduje się ona pod adresem: https://www.pbuk.pl/lista-reprezentantow.

Na stronie PBUK znajdują się również informacje o reprezentantach ds. roszczeń ustawionych przez zagraniczne towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce. Należy wejść na stronę: https://www.pbuk.pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zapytanie-o-ubezpieczyciela-sprawcy-szkody.