Zalanie mieszkania – nie panikuj, tylko działaj!
Wśród wszystkich szkód występujących budynkach wielopoziomowych zalanie mieszkania jest sytuacją, która zdarza się najczęściej. Praktycznie nie ma osoby, która choć raz w życiu nie musiała borykać się z woda kapiącą z sufitu bądź ze wściekłym sąsiadem mieszkającym piętro niżej. Co zrobić, gdy przytrafi nam się zalanie mieszkania, oczywiście po natychmiastowym chwyceniu za szmatę i mopa?
Statystyki większości ubezpieczycieli jasno mówią, że zalanie mieszkania to szkoda, która zgłaszana jest w budynkach najczęściej. Pęknięta rura czy uszczelka, niesprawna pralka czy niedokręcony kran wystarczą, aby zrobić powódź nie tylko u siebie, ale również u sąsiadów mieszkających pod nami. Niestety, choć to tylko woda, może wyrządzić sporo szkód, narazić właściciela mieszkania na spore koszty oraz nerwy – nikt bowiem nie ma przecież ochoty na nieplanowany remont i związane z tym równie nieplanowane wydatki.
Zamiast panikować, poszukaj źródła przecieku
Gdy wracamy do domu i po otwarciu drzwi stajemy po kostki w wodzie, zwykle wpadamy w panikę. Po pierwszym szoku warto jednak opanować emocje i jak najszybciej zacząć działać. Najważniejsze, to jak najszybsze namierzenie źródła przecieku. Jeśli znajduje się ono w Twoim mieszkaniu, trzeba wyłączyć dopływ wody do wanny czy umywalki. Jeśli natomiast woda płynie po suficie, koniecznie trzeba biec do sąsiada piętro wyżej. Niestety, jak pokazuje życie, takie kryzysowe sytuacje zdarzają się akurat wtedy, gdy nikogo nie ma w domu. Wtedy konieczny jest telefon do administratora budynku lub spółdzielni mieszkaniowej. Dobrym pomysłem może być też wezwanie na własną rękę hydraulika, który wyłączy dopływ wody w całym pionie. Co prawda nie zlikwiduje w ten sposób usterki, ale zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się zniszczeń.
Pierwsze sprzątanie po zalaniu
Jeśli woda przestaje już płynąc, nadal pozostaje problem z tą, która już stoi. Zanim zabierzemy się jednak do wycierania podłóg, warto zabezpieczyć urządzenia elektryczne i gniazdka. Jeśli powódź w mieszkaniu jest naprawdę spora, na czas usuwania szkód warto dla własnego bezpieczeństwa wyłączyć dopływ prądu. Niestety, może się zdarzyć, że sprzęt elektroniczny pomimo szybkiej reakcji będzie do wyrzucenia. Wszystko zależy od ilości wody oraz miejsca wycieku.
Jak znaleźć winnego zalania? Tu działa zasada winy
Koszt naprawy szkód za zalanie powinna ponosić osoba, która do tego doprowadziła. Jednak znalezienie winnego nie zawsze jest proste i oczywiste. Owszem, są sytuacje, które nie wymagają wielu ustaleń – kto zostawił niezakręcony kran lub nie naprawił pękniętej rury, odpowiada za wszystkie wyrządzone szkody. Musi ponieść koszt naprawy i usuwania szkód zarówno u siebie w mieszkaniu, jak i u sąsiada, który również ucierpiał. Czasem jednak ani sąsiad z góry, ani z dołu nie są winni zalania mieszkania. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy zalanie powstało w wyniku uszkodzenia rury biegnącej w pionie budynku. Za jej stan nie odpowiada żaden z właścicieli mieszkania, tylko zarządca nieruchomości albo spółdzielnia mieszkaniowa. Ale jeśli uszkodzona rura nie znajduje się w pionie głównym, ale w poziomie, wtedy już za uszkodzenia odpowiada właściciel mieszkania.
Zalanie mieszkania? Warto mieć ubezpieczenie
Uzyskanie odszkodowania od sąsiada po zalaniu lub zwrotu kosztów remontu od spółdzielni mieszkaniowej może być procedurą żmudną i dosyć rozłożoną w czasie. A i tak może się okazać, że uzyskana kwota nie pokryje kosztów naprawy szkody. Dlatego tez o wiele lepszym i bardziej korzystnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie mieszkania. Chroni ono nieruchomość w przypadku zalania bez względu na to, czy rura pękła w mieszkaniu czy w pionie głównym, a także w przypadku wszystkich innych zdarzeń prowadzących do domowej powodzi. Co więcej, ubezpieczenie mieszkania zawiera również opcję OC w życiu prywatnym, dzięki czemu właściciel jest w razie czego chroniony w przypadku, gdy to on zaleje sąsiada na dole. Gdy właściciel mieszkania piętro niżej będzie musiał przeprowadzić drogie prace remontowe w łazience, ich koszt pokryje ubezpieczyciel. Wybierając zakres ubezpieczenia mieszkania pamiętaj, że nie wystarczy ubezpieczyć mury, a cały swój majątek.Ubezpiecz mieszkanie od wszystkich ryzyk.
Jak zgłosić szkodę po zalaniu?
Jeśli Twoje mieszkanie lub mieszkanie sąsiada zostało zalane, a któryś z Was posiada polisę ubezpieczeniową, warto od razu zadzwonić na infolinię ubezpieczyciela i zgłosić szkodę. Dzięki temu od razu kompetentna osoba przekaże informacje, jakich spraw trzeba dopilnować po zdarzeniu, jak udokumentować zniszczenia, jakie dokumenty będą potrzebne. Zwykle nie trzeba czekać na wizytę likwidatora szkody. Wystarczy samodzielnie zrobić dokumentację zdjęciową, zrobić odpowiednie notatki. Dobrze jest jednak upewnić się, czy ubezpieczyciel nie będzie powoływał do wyceny szkód biegłego rzeczoznawcy. Wtedy trzeba powstrzymać się ze sprzątaniem wszystkich zniszczeń do momentu, gdy obejrzy je fachowiec.
Nie remontuj dopóki nie dostaniesz odszkodowania
Choć zalane mieszkanie aż się prosi, by jak najszybciej przystąpić do wszystkich prac remontowych czy porządkowych, z niektórymi działaniami warto nieco się wstrzymać. Dotyczy to przede wszystkim zakupu nowych sprzętów oraz typowych prac remontowych. Dobrze jest poczekać aż ubezpieczyciel oceni szkodę, wyceni jej wartość i na tej podstawie wyda decyzje o wypłacie odszkodowania. Na wysokość kwoty odszkodowania ma bowiem wpływ sporo czynników, między innymi procent zniszczenia powierzchni, a także możliwość przeprowadzenia prac naprawczych zamiast wymiany na nowe elementy. Jak pokazuje życie, oczekiwania ubezpieczonych odnośnie kwoty odszkodowania zwykle są sporo wyższe od tych kwot, które realnie ustala ubezpieczyciel. Oczywiście, na zaproponowaną kwotę odszkodowania nie trzeba od razu się zgadzać. Jeśli osoba poszkodowana uważa, że nie kwota jest zbyt niska i nie pokrywa wszystkich szkód, ma prawo odwołać się od decyzji ubezpieczyciela i przedstawić własne kalkulacje. Musi jednak liczyć się z tym, że wtedy wypłata odszkodowania zostanie tym bardziej rozciągnięta w czasie.
Jeśli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem mieszkania/domu wraz z ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym napisz maila na adres barbara.opoka@polisoteka.pl. Ubezpiecz się – Bądź mądry przed szkodą!