Cesja ubezpieczenia na bank – jak ubezpieczyć mieszkanie lub dom w kredycie?

Własny kąt jest spełnieniem marzeń i potrzebą każdego człowieka. Daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Nie bez powodu powtarzamy przysłowie: „małe, ciasne, ale własne”. Ceny nieruchomości nie pozostawiają złudzeń, bez kredytu nie mamy szans na spełnienie marzeń. Banki stawiają duże wymagania kredytobiorcom. Jednym z warunków jest obowiązek ubezpieczenia nieruchomości oraz cesji ubezpieczenia na bank.
Co to jest cesja ubezpieczenia i jak działa w praktyce, jakie masz zobowiązania wobec banku oraz, co się stanie z odszkodowaniem w przypadku szkody?

Co to jest cesja ubezpieczenia?

Cesja ubezpieczenia jest niczym innym, jak przelewem prawa do odszkodowania, na rzecz cesjonariusza (zazwyczaj banku). Czy musisz podpisać cesję? Nie mam dobrej informacji – jeśli kupujesz mieszkanie w kredycie, przez cały okres trwania umowy kredytowej musisz mieć ubezpieczenie nieruchomości z cesją na bank. Dlaczego tak jest? Bank zabezpiecza w ten sposób swoje interesy i pieniądze wyłożone na zakup mieszkania. W przypadku, gdyby Twoje cztery kąty np. spłonęły, odszkodowanie zostanie wypłacone na konto banku i pokryje Twój dług wobec banku. Zostaniesz bez mieszkania, ale nie będziesz miał długu. Jeśli wysokość odszkodowania przekroczy kwotę pozostałego zobowiązania – różnicę bank zwróci na Twoje konto.

W przypadku tzw. szkody częściowej – czyli małej szkody np. zalania mieszkania, odszkodowanie za zgodą banku będzie wypłacone na Twoje konto – tak byś mógł wynająć fachowca, który zrobi remont i przywróci mieszkanie do dawnego stanu.

Jakie ubezpieczenie mieszkania musisz kupić i jakie masz obowiązki wobec banku?

Przed podpisaniem umowy kredytowej powinieneś dostać od pracownika banku, dokument z wymaganiami, jakie warunki musi spełniać umowa ubezpieczenia. W dokumencie tym, będzie informacja od jakich ryzyk musi być chroniona nieruchomość.
Absolutnym minimum jest ubezpieczenie murów i elementów stałych od ognia i innych zdarzeń losowych (takich jak powódź, huragan, uderzenie pioruna, przepięcie, uderzenie pojazdu, upadek drzewa, zalanie itp.). Z tego ubezpieczenia musisz zrobić cesję praw na bank.

Pamiętaj! Przez cały okres kredytowania Twoim obowiązkiem jest dostarczenie pracownikowi banku dokument polisy z cesją na bank. Jeżeli nie spełnisz obowiązku nałożonego przez bank, ma on prawo nawet rozwiązać umowę kredytową.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Na jaką wartość musisz ubezpieczyć swoje cztery kąty? Suma ubezpieczenia, co do zasady powinna równać się wartości ubezpieczanej nieruchomości, ale może być niższa. Pamiętaj, że ubezpieczyciel nie wypłaci więcej niż określona suma ubezpieczenia. W przypadku kredytowanego mieszkania, suma ubezpieczenie nie może być niższa niż kwota kredytu a czasami bank zastrzega, że np. suma ubezpieczenia ma wynosić 120 procent kredytowanej kwoty.

Kompleksowe ubezpieczenie mieszkania – co ubezpieczyć poza murami?

Dom to nie tylko mury. Tam masz swój cały dobytek, który nie należy do banku tylko do Ciebie. Bank zobowiązując Cię do zawarcia ubezpieczenia murów z cesją zabezpieczył swoje interesy – Ty musisz zadbać o swoje i ubezpieczyć całą resztę!

Kompleksowe ubezpieczenie nieruchomości poza ubezpieczeniem murów składa się z:

  • Ubezpieczenie stałych elementów – stałe elementy mieszkania są to wszelkie powłoki (np. tynki, powłoki malarskie, glazura, terakota, panele podłogowe), sanitariaty, zabudowy kuchni, przedpokojów i wnęk, armatura, drzwi i okna wraz z obudowami, grzejniki, zabudowy balkonów, tarasów i loggii. Przy zalaniu (które jest najczęstszą szkodą w blokach) to właśnie stałe elementy mieszkania ucierpią najbardziej. Pomyśl, ile pieniędzy wydałeś na zabudowę kuchni, glazurę w łazience i podłogę w salonie. Może warto ubezpieczyć stałe elementy od zdarzeń losowych?
  • Ubezpieczenie ruchomości domowych – mienie ruchome, czyli wszystko inne – meble, dywany i sprzęt RTV i AGD, który w mieszkaniach poza zdarzeniami losowymi narażony jest na kradzieże z włamaniem, a także na przepięcia prądu. Jeśli posiadasz w domu wartościowy sprzęt elektroniczny powinieneś zainteresować się ubezpieczeniem ruchomości od ognia, zdarzeń losowych i kradzieży.
  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie, które chroni Twój portfel przed dużymi wydatkami, jeśli przez niedopatrzenie zalejesz łazienkę sąsiada brudną wodą z pralki? Na takie okoliczności warto wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Gdy sąsiad przyjdzie do Ciebie z roszczeniami, wystarczy że napiszesz mu oświadczenie i podasz numer swojej polisy OC. Wyceną szkody i wypłatą odszkodowania dla sąsiada zajmie się Twój ubezpieczyciel.
  • Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków – ubezpieczając dom możesz ubezpieczyć siebie i domowników w zakresie NNW. Ubezpieczenie to działa również poza domem przez cały okres. Możesz to ubezpieczenie kupić dla swojego dziecka zamiast szkolnego ubezpieczenia NNW, które zawierane jest zazwyczaj na niekorzystnych warunkach.

Kup polisę mieszkaniową w Polisotece!

Teraz ubezpieczenie mieszkania z cesją możesz kupić w Polisotece bez wychodzenia z domu. Polisoteka współpracuje z dużym, renomowanym towarzystwem ubezpieczeniowym, które jest rekomendowane przez wszystkie banki udzielające kredytów hipotecznych w Polsce. Jeśli potrzebujesz ubezpieczenia domu lub mieszkania napisz maila na adres barbara.opoka@polisoteka.pl
Oszczędzaj pieniądze kupując ubezpieczenie mieszkania pod kredyt przez internet. Sprawdź, jakie to proste!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć