Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt – cesja dla banku, spokój dla Ciebie

Gdy spłacasz kredyt hipoteczny, każda dodatkowa opłata staje się przykrym obciążeniem. Niestety bank wymaga, aby kredytowana nieruchomość była przez cały czas ubezpieczona. Podpowiadamy, jak możesz znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie mieszkania pod kredyt.

Cesja polisy na bank – co to takiego?

Cesja jest to przeniesienie praw z umowy ubezpieczenia na bank. Czy musisz dokonywać cesji? Niestety tak. Banki uzależniają przyznanie kredytu od wykupienia polisy mieszkaniowej z cesją, i to przez cały czas spłacania zadłużenia. Instytucja kredytująca zabezpiecza się w ten sposób przed najpoważniejszym ryzykiem: że Twoje mieszkanie zostanie całkowicie zniszczone, a Ty przestaniesz spłacać kredyt.

Cesja oznacza, że w razie zniszczenia nieruchomości wskutek pożaru czy zawalenia się budynku, bank otrzyma odszkodowanie od ubezpieczyciela, a nie Ty. Zostaniesz wprawdzie bez mieszkania, ale i bez długu. Jeśli wysokość odszkodowania przekroczy wartość kredytu pozostałego do spłaty, bank odda Ci różnicę.

A co w przypadku drobniejszych szkód, które można naprawić? Bank może wyrazić zgodę na to, abyś Ty odebrał odszkodowanie, żeby przeprowadzić konieczny remont. Jest tylko jeden warunek: że nie zalegasz z ratami kredytu. Jeśli masz zaległości, pieniądze z odszkodowania pójdą w pierwszej kolejności na pokrycie zaległych rat.

Ubezpieczenie murów – konieczne minimum dla banku

Popularne ubezpieczenie murów jest to ubezpieczenie elementów konstrukcyjnych mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych (takich jak powódź, huragan, uderzenie pioruna, przepięcie, uderzenie pojazdu, upadek drzewa, zalanie itp.). Z tego ubezpieczenia musisz zrobić cesję praw na bank.

Suma ubezpieczenia musi być równa przynajmniej kwocie zaciągniętego kredytu. Przed zakupem polisy sprawdź w warunkach umowy kredytowej, na jaką sumę musi być wystawiona polisa, aby bank ją zaakceptował. Przez cały okres kredytowania bank będzie wymagał od Ciebie, abyś dostarczał mu (najczęściej co roku) aktualne ubezpieczenie z cesją. Oczywiście suma ubezpieczenia na kolejnych polisach może być odpowiednio mniejsza, w miarę jak Twoje zadłużenie wobec banku będzie malało.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Ubezpieczenie murów, którego wymaga bank, jest naprawdę „gołe”. Zadziała tylko wówczas gdy uszkodzona zostanie konstrukcja Twojego mieszkania. Co to oznacza? Że jeśli nowy budynek zacznie pękać, ubezpieczyciel zapłaci za naprawę ścian, ale za malowanie lub tapetowanie już nie.

Ubezpieczenia dodatkowe – tylko dla Ciebie

Sprawdź, czy przydałoby Ci się któreś z poniższych rozwiązań:

  • Ubezpieczenie stałych elementów Stałe elementy mieszkania są to wszelkie powłoki (np. tynki, powłoki malarskie, glazura, terakota, panele podłogowe), sanitariaty, zabudowy kuchni, przedpokojów i wnęk, armatura, drzwi i okna wraz z obudowami, grzejniki, zabudowy balkonów, tarasów i loggii.
    Przy zalaniu (które jest najczęstszą szkodą w blokach) to właśnie stałe elementy mieszkania ucierpią
    najbardziej
    . Pomyśl, ile pieniędzy wydałeś na zabudowę kuchni, glazurę w łazience i podłogę w salonie. Może warto ubezpieczyć stałe elementy od zdarzeń losowych?
  • Ubezpieczenie ruchomości domowych. Mienie ruchome w mieszkaniach narażone jest przede wszystkim na kradzieże z włamaniem, a także na przepięcia prądu. Szczególnie posiadacze wartościowego sprzętu elektronicznego powinni zainteresować się ubezpieczeniem ruchomości od ognia, zdarzeń losowych i kradzieży.
  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Co się stanie, jeśli przez niedopatrzenie zalejesz łazienkę sąsiada brudną wodą z pralki? Czy masz pieniądze, aby zapłacić mu za remont? Na takie okoliczności warto wykupić ubezpieczenie odpowiedzielności cywilnej w życiu prywatnym. Gdy sąsiad przyjdzie do Ciebie z roszczeniami, wystarczy że napiszesz mu oświadczenie i podasz numer swojej polisy OC. Wyceną szkody i wypłatą odszkodowania dla sąsiada zajmie się Twój ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt możesz kupić w Polisotece!

Teraz ubezpieczenie mieszkania z cesją możesz kupić przez internet, bez wychodzenia z domu. Polisoteka współpracuje z dużym, renomowanym towarzystwem ubezpieczeniowym, które jest rekomendowane przez wszystkie banki udzielające kredytów hipotecznych w Polsce. U nas wypełniając jeden formularz i płacąc jedną składkę możesz dostać
ubezpieczenie murów na osobnej polisie, wraz z wygenerowanym dokumentem cesji na bank. Osobno dostaniesz polisę na dodatkowe ubezpieczenia, które sobie wybierzesz.

Prosty i czytelny formularz zakupu pozwoli Ci sprawnie kupić polisę mieszkaniową. Dodając lub odejmując poszczególne elementy ubezpieczenia będziesz widział, jak zmienia się składka. W ten sposób dostosujesz ochronę do Twoich potrzeb i możliwości finansowych – a więc nie przepłacisz. Oszczędzaj pieniądze kupując ubezpieczenie mieszkania pod kredyt przez internet. Sprawdź, jakie to proste!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć