Jazda pod wpływem alkoholu. Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Polsce?

Do mediów dość regularnie przeciekają informacje dotyczące zatrzymań znanych osób, które kierowały samochodem pod wpływem alkoholu. Takim informacjom z reguły towarzyszy w pełni uzasadnione oburzenie. Kierowanie pojazdem na podwójnym gazie stanowi bowiem poważny występek i stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa innych osób. Ocena takich zachowań może być tylko jedna, ale warto przy tym znać prawną kwalifikację takiego czynu. Dlaczego? Ponieważ wbrew pozorom wykrycie alkoholu we krwi kierowcy nie zawsze musi być przestępstwem! Prawo w Polsce przewiduje bowiem tzw. dopuszczalną ilość alkoholu we krwi kierowcy. Jeżeli zatem przeprowadzone badanie nie wykaże wyższych wartości, kierowca nie zostanie ukarany. Zatem jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi u kierowców? Kiedy prowadzenie pojazdu pod wpływem będzie wykroczeniem, a kiedy przestępstwem? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Polsce i na świecie

Nie wszyscy kierowcy wiedzą o tym, że praktycznie w każdym kraju obowiązuje pewna tolerancja dotycząca ilości alkoholu we krwi kierowców. Wynika to z kilku względów. Po pierwsze, śladowe ilości alkoholu we krwi mogą wynikać np. ze stosowania określonych leków (np. ziołowych nalewek). Po drugie, śladowe ilości alkoholu rzadko kiedy mają jakikolwiek wpływ na zdolność do kierowania pojazdami mechanicznymi. Dlatego pewna tolerancja dotycząca tej kwestii występuje w naprawdę wielu krajach.

Tutaj trzeba jednak zaznaczyć, że dotyczy to tylko śladowych ilości alkoholu. Przykładowo, w Polsce dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wynosi jedynie 0,2 promila. Taka ilość zazwyczaj występuje już po wypiciu jednego piwa. Dotyczy to szczególnie kobiet, które ze względu na drobniejszą budowę wolniej metabolizują alkohol. Tutaj ważne są także indywidualne predyspozycje organizmu, a zwłaszcza wspomniana kwestia metabolizmu. Warto więc pamiętać o tym, że dopuszczalny limit jest dość niski i łatwo go przekroczyć.

Co ciekawe, podobne ograniczenie obowiązuje także w innych europejskich krajach. Granica 0,2 promila dotyczy także osób kierujących samochodami w Szwecji, Norwegii i Estonii.

Jak takie regulacje wypadają na tle przepisów z innych europejskich krajów? W niektórych państwach obowiązuje zasada zerowej tolerancji dla obecności alkoholu we krwi. Wtedy wykrycie nawet śladowych ilości alkoholu we krwi podczas kontroli drogowej może skutkować wystawieniem mandatu. Taka reguła obowiązuje np. w: Albanii, Czechach, Słowacji oraz Rumunii.

Dla kontrastu należy jednak wspomnieć również o krajach, gdzie limit ten jest wyższy niż w Polsce. W Belgii, Holandii oraz Włoszech kierowca może legalnie kierować samochodem, o ile stężenie alkoholu w jego krwi nie przekracza 0,5 promila. Jeszcze wyższy limit obowiązuje w Wielkiej Brytanii, czyli: Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Tam kierowcy mogą mieć nawet 0,8 promila we krwi.

Jazda pod wpływem a zatrzymanie prawa jazdy

Opisane wyżej regulacje prawne w żadnym wypadku nie powinny jednak stanowić wymówki dla kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu. Warto bowiem mieć świadomość, że konsekwencje takiego zachowania mogą być niezwykle poważne.

Dotkliwe kary są przewidziane nawet za minimalne przekroczenie dopuszczalnego limitu zawartości alkoholu we krwi. Jeśli zatrzymany do kontroli kierowca ma 0,2-0,5 promila we krwi, policjanci uznają jego czyn za wykroczenie. Za taki czyn kierowca może zostać ukarany między innymi:

  • mandatem w wysokości do 5000 złotych;
  • zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat;
  • możliwością skierowania sprawy do sądu (w razie np. spowodowania wypadku).
Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Jakie kary grożą kierowcy za jazdę pod wpływem alkoholu?

W jeszcze gorszej sytuacji znajdą się kierowcy, którzy podczas kontroli będą mieć ponad 0,5 promila alkoholu we krwi. Ich czyn zostanie bowiem uznany za przestępstwo, a co za tym idzie – konsekwencje będą jeszcze poważniejsze. W tym przypadku zatrzymanie prawa jazdy będzie trwać przez minimum 3 lata. Oprócz tego kierowca naraża się na:

  • karę pozbawienia wolności;
  • bardzo wysoką karę grzywny;
  • wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów (stosowany w razie spowodowania wypadku).

Nie bez powodu w obydwu przypadkach przewija się kwestia spowodowania wypadku. Jeśli jest to wina kierowcy, który prowadził auto pod wpływem alkoholu, kara będzie dużo dotkliwsza. To powinna być kolejna przestroga dla kierowców.

Należy pamiętać, że ubezpieczenie komunikacyjne i ubezpieczenie OC nie zadziała jeśli spowodujesz kolizję po alkoholu!

Jak odzyskać prawo jazdy zatrzymane za jazdę pod wpływem alkoholu?

Zatrzymanie prawa jazdy za kierowanie autem pod wpływem alkoholu to zdecydowanie jedna z najbardziej dotkliwych kar. Ma ona zniechęcić kierowców do wsiadania za kółko pod wpływem alkoholu. Co więcej, samo zatrzymanie prawa jazdy to jeszcze nie wszystko. Zwrot dokumentu jest także objęty stosowną procedurą. W tym miejscu należy więc zadać pytanie, jak kierowca może odzyskać zatrzymane prawo jazdy?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, na jaki czas prawo jazdy zostało zatrzymane. W teoretycznie najlepszej sytuacji znajdują się ci kierowcy, którzy utracili uprawnienia na czas kilku miesięcy lub jednego roku. Takie osoby mogą po prostu złożyć wniosek o zwrot prawa jazda, o ile oczywiście upłynął już okres kary. Do tego wniosku należy także uiścić urzędową opłatę w wysokości 100 złotych i 50 groszy. Po rozpatrzeniu pisma prawo jazdy zostanie zwrócone.

Dużo większe problemy będą mieli kierowcy, którzy stracili uprawnienia na ponad rok. Takich kierowców obejmuje bowiem prawny wymóg ponownego uzyskania uprawnień, co oznacza konieczność podejścia do państwowego egzaminu na prawo jazdy. Dotyczy to zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej. Dopiero po zdaniu obydwu egzaminów kierowca może zająć się formalnościami związanymi z wyrabianiem prawa jazdy.

Podsumowanie

Kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach nie stanowi ono wykroczenia ani przestępstwa. Jest to wynik pewnej tolerancji dotyczącej ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. W Polsce taka granica wynosi 0,2 promila. W niektórych krajach jest ona jeszcze większa (0,5/0,8 promila), choć zdarzają się także państwa z zasadą zerowej tolerancji. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że kary przewidziane za prowadzenie samochodu na podwójnym gazie są bardzo wysokie. W Polsce może to być: kara grzywny, utrata uprawnień lub nawet kara pozbawienia wolności. Dokładny wymiar sankcji zależy od oceny popełnionego czynu oraz ilości alkoholu we krwi w momencie kontroli.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć