Ile wynosi mandat za brak przeglądu 2022?

Obowiązkowe badania techniczne pojazdów są bardzo ważne, ponieważ wpływają bezpośrednio na drogowy poziom bezpieczeństwa. Pozytywne przejście tzw. przeglądu oznacza, że dany samochód jest sprawny techniczne i spełnia wymagane normy. Dzięki temu kierowca może nim bezpiecznie poruszać się po wszystkich drogach publicznych. Co jednak dzieje się w sytuacji, kiedy właściciel pojazdu nie zgłosi się na wymagane badania techniczne? Ile wynosi mandat za brak przeglądu 2022? Zobacz co zmieni się 17.09.2022!

Jak często samochód musi przechodzić obowiązkowy przegląd?

Producenci samochodów mają obowiązek zagwarantować, że w momencie opuszczenia fabryki ich pojazdy są w pełni sprawne technicznie. Jednak późniejsze losy takich samochodów zależą przede wszystkim od ich użytkowników. Jeżeli kierowca wyjątkowo często korzysta ze swojego pojazdu i pokonuje nim bardzo długie trasy, zużycie podzespołów będzie zdecydowanie szybsze. Z drugiej strony nawet okazjonalne korzystanie z auta nie ogranicza w 100% ryzyka poważniejszych awarii.

Jeżeli samochód jest uszkodzony lub ma niesprawne podzespoły, kierowca nie będzie w pełni nad nim panować. To z kolei stwarza poważne zagrożenie dla innych użytkowników ruchu drogowego. Aby więc zapobiec podobnym sytuacjom, właściciele samochodów muszę regularnie wykonywać badania techniczne pojazdu. Większość kierowców musi zadbać o wykonanie takiego przeglądu raz w roku. Okres ważności badań technicznych wynosi bowiem dokładnie 365 dni. Jednakże kierowca powinien zgłosić się na kolejne badanie jeszcze przed upływem tego terminu!

Od tej reguły istnieje tylko jeden wyjątek dotyczący fabrycznie nowych aut. Takie pojazdy zostaną odgórnie uznane za sprawne technicznie przez pierwsze 3 lata od momentu zakupu. To oznacza, że ich właściciele na pierwszy przegląd muszą zgłosić się dopiero po tym czasie. Ponadto kolejny, czyli drugi w kolejności przegląd, należy wykonać dopiero po upływie 2 lat. Tym samym nowe samochody muszą przejść tylko dwa przeglądy w ciągu 5 lat! Jednak po tym okresie zaczyna je obowiązywać standardowy coroczny schemat badań.

Ile wynosi mandat za brak przeglądu 2022?

Istnienie opisanego wyżej obowiązku oznacza, że za jego niedopełnienie kierowca może zostać ukarany. Co gorsza, od 2022 roku wzrosła wysokość mandatów nakładanych za niemal wszystkie wykroczenia drogowe. Zatem ile wynosi mandat za brak przeglądu 2022?

Obecnie minimalna wysokość takiego mandatu została zwiększona i wynosi aż 1500 złotych. Natomiast w skrajnych przypadkach policjant ma prawo wystawić mandat wynoszący nawet 5000 złotych! Jest więc to górna granica w przypadku takich przewinień.

Co ważne, wspomniane widełki 1500-5000 złotych dotyczą tylko nałożonego mandatu. Jednak poza nim właściciel niesprawdzonego samochodu jest narażony także na inne koszty. Jeśli bowiem policjanci stwierdzą, że dany pojazd nie powinien uczestniczyć w ruchu drogowym, samochód musi zostać odholowany. To z kolei generuje dodatkowe koszty liczone w setkach złotych.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Ponadto policjanci mają obowiązek zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu, który nie ma wymaganych badań. Kierowca odzyska taki dowód dopiero wtedy, kiedy samochód przejdzie przegląd.

Dodatkowo kierowca uczestniczący w kolizji drogowej bez badania technicznego ryzykuje brakiem wypłaty odszkodowania.

Kiedy kierowca może zostać ukarany mandatem za brak przeglądu?

Do tej pory funkcjonariusze policji dość często „przymykali oko” na kilkudniowe opóźnienie w wykonaniu obowiązkowych badań. Jednak nie wykluczone, że w niedalekiej przyszłości długość takiej zwłoki będzie mieć istotne znaczenie. Dlaczego?

Ponieważ w mediach pojawiają się pierwsze doniesienia o możliwości wprowadzenia kolejnych zmian w przepisach dotyczących obowiązkowych badań technicznych. Jeśli projekt ten wejdzie w życie, kierowców czeka dodatkowa opłata. Będzie ona przewidziana dla osób, które spóźnią się z wykonaniem przeglądu o ponad 30 dni. Wówczas cena badania technicznego wzrośnie aż dwukrotnie! W efekcie zamiast dotychczasowych 99 lub 162 złotych – kierowca zapłaci odpowiednio 198 lub 324 złote!

Co jasne, trudno teraz spekulować, czy przedstawione zmiany na pewno wejdą w życie. Mimo tego obecne kary za brak przeglądu technicznego są bardzo wysokie. Dlatego właściciele samochodów muszą pamiętać o wykonaniu obowiązkowych badań!

Na zakończenie mamy pewną wskazówkę dla „zapominalskich” kierowców. Otóż na większości stacji diagnostycznych można poprosić o wysłanie SMS-a z przypomnieniem nadchodzącej daty badania technicznego. Warto zrobić to od razu po zakończeniu przeglądu.Taki SMS może uchronić właściciela auta przed przeoczeniem terminu wykonania kolejnych badań technicznych!

Podsumowanie

Większość samochodów musi przechodzić obowiązkowe badania techniczne dokładnie raz w roku. Wyjątkiem są fabrycznie nowe auta. W ich przypadku pierwszy termin badania pojawia się po 3 latach od zakupu pojazdu. Warto mieć to na uwadze, gdyż w 2022 roku wysokość mandatów znacząco wzrosła. Z tego względu minimalna wysokość mandatu za brak przeglądu technicznego wynosi obecnie aż 1500 złotych. Natomiast maksymalna grzywna za takie wykroczenie może wynieść nawet 5000 złotych! Do tego należy doliczyć również ewentualne koszty związane z wezwaniem lawety, jeżeli policjanci wycofają pojazd z ruchu. To tylko pokazuje, jak istotne jest regularne wykonywanie obowiązkowych badań technicznych. Dlatego wszyscy właściciele samochodów muszą pamiętać o wywiązywaniu się z tego obowiązku.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć