Towarzystwa Ubezpieczeniowe

AXA – Towarzystwo Ubezpieczeniowe

AXA – Towarzystwo Ubezpieczeniowe

Polski rynek ubezpieczeń w ostatnich latach stał się niezwykle konkurencyjny. Wysokie obroty i duży popyt sprawiają, że liczne towarzystwa próbują dotrzeć do polskich klientów. Jedną z nich takich firm jest AXA, czyli francuski koncern ubezpieczeniowy, który w Polsce działa od kilkunastu lat. Co dokładnie obejmuje oferta tego towarzystwa?

AXA Ubezpieczenia – historia

Francuskie towarzystwo ubezpieczeniowe AXA ma bardzo bogatą historię sięgającą początku XIX wieku, a konkretniej 1816 roku. Wtedy właśnie w rejonie Normandii powstała firma Ancienne Mutuelle. Głównymi produktami znajdującymi się w jej asortymencie były ubezpieczenia mienia oraz polisy NNW. Co ciekawe, firma ta funkcjonowała w niezmienionym kształcie przez ponad 150 lat! Dopiero w 1978 roku jej właściciele nabyli akcje innej francuskiej firmy – Compagnie Parisienne de Garantie. Efektem tego posunięcia było powstanie grupy Mutuelles Unies, która w ciągu najbliższych lat nabyła dodatkowe akcje kolejnych firm ubezpieczeniowych. Ostatecznie w 1985 roku nowa grupa przybrała nazwę AXA. Od tego momentu jej rozwój stał się jeszcze bardziej dynamiczny, a w ofercie AXA zaczęły pojawiać się kolejne świadczenia (np. ubezpieczenia assistance i polisy na życie). Dzisiaj jest to jedna z największych europejskich firm w branży ubezpieczeń.

W 2006 roku francuski asekurator rozpoczął działalność w Polsce. Firma została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Przedsiębiorstw pod nazwą – AXA Ubezpieczenia TUIR S.A.

Pomimo tak krótkiej obecności na polskim rynku, francuski asekurator szybko zdobył sporą popularność. Już w 2017 roku okazało się, że firma AXA zajęła 5. miejsce w rankingu największych ubezpieczycieli w Polsce. Jej udział rynkowy został ostatecznie oszacowany na 4.7%.

UWAGA!

Model działalności firmy AXA jest dość unikalny. Asekurator często tworzy bowiem oddzielne spółki i to one zaczynają odpowiadać za sprzedaż konkretnych świadczeń. Idealnym tego przykładem jest spółka AXA Assistance, którą opisaliśmy na naszym blogu.

Towarzystwo ubezpieczeniowe AXA – fuzja z grupą Uniqa

Przez długie lata firma AXA prowadziła sprzedaż ubezpieczeń pod markami, takimi jak: AXA Assistance oraz AXA Direct. Jednak ostatnie lata doprowadziły do ogromnych zmian w strukturach firmy. Ich najważniejszym elementem była decyzja podjęta w 2020 roku. Wtedy przedstawiciele firmy porozumieli się w sprawie fuzji z grupą Uniqa. Ostatecznie w 2021 roku fuzja ta stała się faktem i od tej pory obydwie firmy działają w Polsce pod szyldem Uniqa.

Tym samym firma AXA zniknęła z polskiego rynku, ale nadal dostępne są świadczenia oferowane przez spółkę AXA Assistance. Dlatego wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z ofertą tej grupy.

Zachęcamy również do przeczytania artykułu na temat firmy Uniqa, gdzie można znaleźć więcej informacji o aktualnej ofercie AXA.

Uniqa – oferta ubezpieczeń

Po zakończeniu fuzji cała oferta ubezpieczeń sygnowanych logiem AXA przeszła do oferty grupy Uniqa. Klienci indywidualni mają możliwość zakupu między innymi: ubezpieczeń medycznych, komunikacyjnych, turystycznych i emerytalnych. Z kolei dla przedstawicieli firm przygotowano usługi, takie jak: ubezpieczenie mienia, grupowe OC/AC, assistance, a także polisy na życie.

Przez lata bardzo ważną kategorią w ofercie firmy AXA były ubezpieczenia emerytalne oraz inwestycyjne. Tutaj warto podkreślić, że towarzystwo ubezpieczeniowe AXA prowadziło otwarty fundusz emerytalny. Każdy klient mógł więc założyć swoje własne konto emerytalne oraz indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. W ten sposób ubezpieczenie stawało się dodatkową ochroną. Teraz tego typu świadczenia są dostępne pod szyldem grupy Uniqa.

Likwidacja i zgłoszenie szkody AXA – najważniejsze procedury

Po zakończonej fuzji to firma Uniqa odpowiada za realizację wszystkich procedur związanych ze zgłaszaniem szkód. Szczegółowe informacje na ten temat widnieją na stronie internetowej asekuratora – https://www.uniqa.pl/obsluga-i-kontakt/.

AXA – kontakt i infolinia

Identycznie jest w przypadku kontaktu. Aby uzyskać informację na temat aktualnej oferty lub procedur, wystarczy skorzystać z podanej wyżej podstrony.

Jednocześnie wszystkich klientów AXA zachęcamy do zapoznania się z opisem TU Uniqa, które obecnie prowadzi sprzedaż większości ubezpieczeń AXA. Jednocześnie przypominamy, że marka AXA Assistance nadal działa w Polsce pod swoim pierwotnym szyldem.

Najważniejsze informacje:

  • Francuski koncern ubezpieczeniowy AXA powstał już na początku XIX wieku. Ogromna tradycja sprawia, że dzisiaj jest to jeden z większych europejskich koncernów ubezpieczeniowych.
  • Firma AXA rozpoczęła swoją działalność w Polsce w 2006 roku. Od samego początku obrany model działalności zakładał tworzenie odrębnych spółek, które miały odpowiadać za sprzedaż konkretnych świadczeń (np. AXA Assistance).
  • W 2021 roku doszło do fuzji firmy AXA z grupą Uniqa. Na mocy tej umowy praktycznie wszystkie polskie spółki AXA stały się własnością firmy Uniqa. Dlatego to ona odpowiada obecnie za sprzedaż ubezpieczeń, które kiedyś stanowiły ofertę AXA.
  • Co ciekawe, wspomniana wyżej fuzja nie objęła spółki AXA Assistance. Ona dalej prowadzi działalność w Polsce według pierwotnego schematu.
  • Od momentu fuzji liczne ubezpieczenia sprzedawane kiedyś przez AXA stały się częścią oferty Uniqa. Toteż w sprawie ich zakupu należy obecnie kontaktować się właśnie z tym asekuratorem.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co warto wiedzieć o firmie AXA?
Towarzystwo ubezpieczeniowe AXA niedawno świętowało 200. rocznicę prowadzonej działalności. Trudno więc dziwić się temu, że firma z takimi tradycjami zajmuje istotną pozycję na europejskim rynku ubezpieczeń. Obecnie jednak grupa częściowo wycofała się z niektórych rynków, w tym także z Polski.
Czy AXA w Polsce zmieniła nazwę?
Nie do końca. Po prostu liczne spółki należące do firmy AXA zostały w 2021 roku przejęte przez grupę Uniqa. Z tego względu pewne ubezpieczenia, które kiedyś oferowała firma AXA, obecnie są częścią asortymentu firmy Uniqa.
Czy AXA nadal działa w Polsce?
Co ciekawe, wspomniana wyżej fuzja nie objęła wszystkich spółek AXA. Osobną działalność nadal prowadzi np. spółka AXA Assistance, która od lat działa w sektorze sprzedaży ubezpieczeń typu assistance oraz ubezpieczeń dla podróżnych.

Sprawdź oferty innych towarzystw ubezpieczeniowych