Karta EKUZ w Rumunii to za mało!

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Wakacje w Rumunii mogą wydawać się bardzo nietypowym pomysłem. Jednakże ten kraj potrafi naprawdę pozytywnie zaskoczyć. Jak opisać Rumunię jednym słowem? To proste – różnorodność. Na amatorów zwiedzania czekają tutaj przepiękne zamki będące spuścizną niejakiego Włada Palownika (vel Drakuli). Zresztą sama wizyta w Transylwanii jest już dużym przeżyciem. Jeżeli chodzi o turystów ceniących folklor, warto polecić im wizytę w Bukareszcie lub miastach historycznego Siedmiogrodu. Z kolei miłośnicy plażowania powinni obrać na cel wybrzeże. Każdy znajdzie więc tutaj coś dla siebie! Niemniej wszystkie planowane wyjazdy powinien łączyć jeden wspólny aspekt. Jest nim karta EKUZ w Rumunii – obowiązkowy dokument dla każdego turysty. Jakie informacje związane z tym dokumentem warto zapamiętać?

Jak działa EKUZ w Rumunii?

Choć słynny Drakula nie żyje już od mniej więcej 500 lat, turyści wciąż powinni mieć się na baczności. Co prawda, zagrożenie despotycznymi władcami i wampirami nie jest już powszechne. Jednak turyści muszą dbać o swoje bezpieczeństwo podczas każdej podróży. Czasami zwykłe zrządzenie losu może bowiem stać się przyczyną wypadku. W takich sytuacjach ochrona życia i zdrowia jest szczególnie istotna.

Pierwszą i zarazem podstawową formą zabezpieczenia dla wszystkich turystów będzie karta EKUZ Rumunia. Od 2007 roku Rumunia jest członkiem Unii Europejskiej. Dzięki temu obywatele innych państw członkowskich mogą uzyskać tutaj dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia.

Co jasne, karta EKUZ Rumunia jest niezbędna do otrzymania jakichkolwiek świadczeń. Dlatego przed wyruszeniem w podróż należy nie tylko zebrać drużynę, ale i zadbać o wyrobienie tego dokumentu. Można to zrobić poprzez wizytę w najbliższym oddziale wojewódzkim NFZ. Na miejscu wystarczy wypełnić i złożyć wymagany wniosek. Karta EKUZ zazwyczaj jest dostępna od ręki, a samo wyrobienie karty pozostaje w pełni darmowe.

Co obejmuje EKUZ w Rumunii?

Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

  1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
  2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
  3. Karta EKUZ w Rumunii zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Co warto wiedzieć o rumuńskiej służbie zdrowia?

Niestety, Rumunia dzieli los wielu ubogich krajów. Niskie dochody obywateli przekładają się bowiem na mizerne standardy miejscowej opieki zdrowotnej. Pewnym pocieszeniem dla turystów będzie jednak fakt, że karta EKUZ Rumunia gwarantuje bezpłatną pomoc medyczną w nagłych przypadkach.

W wielu europejskich krajach obowiązuje zasada współpłatności. Jej obecność sprawia, że obywatele oraz turyści muszą płacić za każdą wizytę u lekarza lub pobyt w szpitalu. Na szczęście rumuński system opieki zdrowotnej nie przewiduje takich opłat. Karta EKUZ Rumunia wystarczy do tego, aby za darmo skorzystać z niemal wszystkich świadczeń medycznych. Co jasne, leczenie musi odbywać się w placówce publicznej. Jest to kluczowy warunek refundacji.

Rumuńskim odpowiednikiem polskiego NFZ-u jest Casa Naţională de Asigurări de Sănătate. Ta instytucja zawiera umowy z poszczególnymi placówkami medycznymi, które zaczynają świadczyć usługi w ramach publicznej służby zdrowia. Toteż turyści powinni korzystać tylko z takich przychodni i szpitali, żeby uniknąć płacenia za leczenie.

Istnieją tylko dwa wyjątki od przedstawionych wyżej reguł refundacji. Pierwszym jest leczenie stomatologiczne, ponieważ w tym przypadku pacjent pokrywa 40% kosztów udzielonych świadczeń. Drugi wyjątek stanowi zakup lekarstw, które mogą być objęte tylko częściową refundacją. Na szczęście z reguły nie są to wiele wydatki.

Rumuński system opieki zdrowotnej i jego problemy

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Euro Health Consumer Index to coroczne zestawienie obrazujące standardy opieki zdrowotnej w krajach Europy. Pozycja Rumunii w tym zestawieniu, delikatnie mówiąc, nie jest najlepsza. Ojczyzna Drakuli od lat plasuje się na ostatnim lub przedostatnim miejscu. Co stanowi przyczynę tak niskiej oceny?

Trzeba uczciwie przyznać, że poziom państwowej opieki zdrowotnej w Rumunii jest naprawdę niski. Wiele osób narzeka na standardy polskiego systemu ochrony zdrowia, ale w porównaniu do Rumunii nasze szpitale i poradnie wypadają lepiej. Rzecz jasna taka sytuacja wynika z kilku różnych czynników. Swego czasu stacja HBO wyemitowała nawet specjalny dokument poświęcony problemom rumuńskiej służby zdrowia. Wszechobecne zaniedbania i brak odpowiednich środków finansowych to tylko wierzchołek góry lodowej.

Trudno więc dziwić się bardziej zamożnym Rumunom, którzy chętnie korzystają z prywatnej opieki medycznej. Bez wątpienia prywatne placówki zapewniają pacjentom nieporównywalnie wyższe standardy. Jednak takie leczenie wiąże się z pełną odpłatnością. Przez to nie wszyscy mogą sobie pozwolić na uzyskanie specjalistycznej opieki.

Czy karta EKUZ Rumunia zapewnia bezpieczeństwo w czasie urlopu?

Opisane problemy należy interpretować również przez pryzmat turystów. Choć karta EKUZ Rumunia gwarantuje obcokrajowcom dostęp do publicznej opieki zdrowotnej, standardy miejscowych szpitali lub poradni mogą budzić uzasadnione obawy. Niemniej osoby z większymi wymaganiami muszą wziąć na siebie koszty leczenia, albowiem karta EKUZ Rumunia nie refunduje prywatnej opieki.

Co gorsza, to nie jedyny problem. Czasami turyści podczas urlopu mogą doznać naprawdę groźnego uszczerbku na zdrowiu. Poważne złamanie, silne objawy chorobowe, a nawet zawał serca; to wszystko wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Ze względu na niski poziom rumuńskiej opieki zdrowotnej Polacy mogą wpaść na pomysł kontynuowania leczenia w kraju. To jednak wymaga zorganizowania transportu medycznego, a karta EKUZ Rumunia nie zwróci jego kosztów.

Naturalnie są to dość skrajne przypadki. Zazwyczaj karta EKUZ Rumunia dobrze spełnia swoje zadanie. Natomiast żaden turysta nie powinien ignorować bezdyskusyjnych braków w zakresie tego dokumentu.

Polisa turystyczna – ratunek dla turystów

Jedynym sposobem na uzyskanie większej ochrony w czasie podróży będzie zakup dodatkowego ubezpieczenia. Prywatne polisy turystyczne są dostępne w wielu różnych wariantach. Jednakże każde takie ubezpieczenie zapewnia refundację podczas korzystania z prywatnej opieki medycznej. Tym samym niskie standardy rumuńskich szpitali przestają być zagrożeniem, ponieważ turysta może korzystać z prywatnych klinik.

Dodatkowo większość ubezpieczeń obejmuje zorganizowanie transportu medycznego do Polski. Aby jednak mieć pewność, że taka usługa będzie dostępna, należy zwrócić uwagę na wysokość kosztów leczenia. Ten limit refundacji określą dokładną kwotę, jaką może uzyskać turysta. Co prawda, ceny usług medycznych w Rumunii nie są zbyt wysokie. Z drugiej strony zbyt szeroka ochrona jest zdecydowanie lepsza niż brak ochrony. Toteż na ubezpieczeniu po prostu nie można oszczędzać.

Przy zakupie polisy warto pamiętać również o tym, aby dokładnie przeczytać jej warunki. Każdy asekurator ma bowiem prawo do stworzenia własnych regulacji w zakresie korzystania z polisy. Szczególną uwagę należy zwrócić również na wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje uprawniające asekuratora do unieważnienia umowy. Zazwyczaj obejmują one przypadki, gdy turysta świadomie popełnił przestępstwo lub odniósł uraz np. po spożyciu alkoholu albo narkotyków.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Rumunii

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Rumunii?

Karta EKUZ Rumunia jest darmowym świadczeniem, a ponadto gwarantuje ona bezpłatny dostęp do publicznych szpitali i przychodni. Trudno więc zarzucać jej ograniczony zakres. Niemniej w tym przypadku problemem nie jest sam zakres karty EKUZ, ale raczej standardy rumuńskiego systemu opieki zdrowotnej. W nagłych wypadkach turysta może mieć kłopoty z uzyskaniem specjalistycznej opieki. Dlatego pod względem bezpieczeństwa dodatkowy zakup prywatnej polisy wydaje się racjonalnym posunięciem.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia