Jak wyrobić kartę EKUZ w Gdynii?

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Chyba każdy pasjonat podróżowania słyszał o karcie EKUZ. Jest to forma zagranicznego ubezpieczenia, które zapewnia refundację kosztów opieki medycznej udzielonej poza granicami Polski. Wystawianiem i obsługą kart EKUZ zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia. Co istotne, wszystkie osoby posiadające ważne ubezpieczenie zdrowotne mogą łatwo i szybko wyrobić kartę EKUZ. W jaki sposób otrzymać kartę EKUZ w Gdyni?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Gdyni?

Aby uzyskać własną kartę EKUZ, każda osoba posiadająca ważne ubezpieczenie zdrowotne powinna złożyć odpowiedni wniosek w najbliższej placówce NFZ. Zazwyczaj wydawaniem kart zajmują się Wojewódzkie Oddziały NFZ.

Jeżeli jednak chodzi o Gdynię, tutaj jest nieco inaczej. Siedziba Pomorskiego Oddziału NFZ mieści się bowiem w pobliskim Gdańsku. Na szczęście mieszkańcy Gdyni nie muszą podróżować do sąsiedniego miasta. Zamiast tego mogą skorzystać z miejscowej placówki, czyli Punktu Obsługi Ubezpieczonych NFZ w Gdyni.

Karta EKUZ w Gdyni – kontakt (e-mail i telefon)

 • adres: ul. Śląska 53, 81-304 Gdynia;
 • godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:45;
 • numer telefonu: (58) 321 85 65;

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Gdyni

Oddział NFZ w Gdyni otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 – 15:45,
 • wtorek: 8:00 – 15:45,
 • środa: 8:00 – 15:45,
 • czwartek: 8:00 – 15:45,
 • piątek: 8:00 – 15:45;

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Obecnie zdecydowana większość petentów postanawia zdalnie złożyć wspomniany wniosek. Jest to znacznie wygodniejsza i mniej czasochłonna alternatywa. Jak można to zrobić?

Przede wszystkim należy pobrać, wydrukować i wypełnić wniosek o wydanie karty EKUZ. Następnie taki dokument można dostarczyć do urzędu poprzez:

 1. Wysyłkę wniosku pocztą – wypełniony i podpisany dokument można wysłać na wskazany wyżej adres Punktu Obsługi Ubezpieczonych w Gdyni.
 2. Przesłanie wniosku faksem (patrz niżej);
 3. Wysyłkę skanu dokumentu (patrz niżej).
Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

UWAGA!

Punkt Obsługi Ubezpieczonych w Gdyni to jednostka terenowa nadzorowana przez Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ. Dlatego wnioski składane faksem lub pocztą elektroniczną należy kierować bezpośrednio do placówki w Gdańsku.

 • adres: ul. Marynarki Polskiej 148, 80-865 Gdańsk;
 • godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00;
 • numer telefonu: (58) 751 25 00 lub 800 190 590;
 • numer faksu: (58) 321 86 48;
 • adres e-mail: biurowss@nfz-gdansk.pl.

Jak działa karta EKUZ?

Podstawowym celem karty EKUZ jest zapewnienie pomocy turyście, który podczas podróży znalazł się w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Jeżeli do tego dojdzie, turysta może uzyskać bezpłatną pomoc medyczną w jednej z publicznych placówek ochrony zdrowia. Koszty takiej opieki pokrywa NFZ.

Tutaj jednak pojawia się pewien haczyk. Otóż wspomniana refundacja jest obwarowana kilkoma warunkami. Po pierwsze, turysta może korzystać z karty EKUZ jedynie na terytorium Unii Europejskiej oraz państw członkowskich EFTA. Na innych kontynentach ubezpieczenie traci swoją ważność. Po drugie, refundacja NFZ obejmuje tylko zabiegi niezbędne do ratowania życia i zdrowia. Warto również pamiętać o wspomnianym ograniczeniu dotyczącym korzystania jedynie z publicznych placówek.

EKUZ, a może ubezpieczenie turystyczne – co wybrać?

Wspomniane ograniczenia w zakresie karty EKUZ skłaniają turystów do zakupu ubezpieczeń dla podróżnych. Polisy ubezpieczeniowe rzeczywiście mają znacznie bardziej kompleksowy zakres ochrony. Przede wszystkim refundacja gwarantowana przez asekuratorów obejmuje wszelkie placówki medyczne. Dlatego turysta może bez obaw korzystać z prywatnych klinik i szpitali.

Co więcej, ubezpieczenie zapewnia pokrycie kosztów ratownictwa i transportu medycznego. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które planują podróż w niedostępne rejony (np. wysokie pasmo górskie). Ubezpieczenie turystyczne zapewnia gwarancję uzyskania pomocy w każdym miejscu na świecie!

Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z posiadania karty EKUZ. Jeśli ktoś podróżuje po Europie, takie ubezpieczenie z pewnością będzie przydatne. Aby jednak uzyskać pełne zabezpieczenie, warto rozważyć dodatkowy zakup prywatnej polisy.

Podsumowanie

Mieszkańcy Gdyni mogą odebrać kartę EKUZ w miejscowym Punkcie Obsługi Ubezpieczonych NFZ. Warto jednak pamiętać, że niektóre wnioski (np. składane poprzez e-mail) są rozpatrywane jedynie przez Pomorski Oddział NFZ w Gdańsku. Dlatego warto upewnić się, czy dokument został wysłany w odpowiednie miejsce. Co do samej karty EKUZ, zapewnia ona dostęp do podstawowej opieki medycznej w trakcie pobytu za granicą. Jeśli jednak ktoś potrzebuje bardziej kompleksowej ochrony lub podróżuje na inny kontynent, powinien kupić specjalne ubezpieczenie turystyczne.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia