Jak wyrobić kartę EKUZ w Białymstoku?

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przyda się wielu osobom, które planują wyjazd za granicę. Co istotne, taką kartę można uzyskać zupełnie za darmo, ponieważ jej wydawaniem zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia. W jaki sposób otrzymać kartę EKUZ w Białymstoku?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Białymstoku?

Wydawanie kart EKUZ leży w kompetencji terenowych oddziałów NFZ. Oznacza to, że mieszkańcy danej miejscowości powinni udać się do najbliższej placówki NFZ i tam złożyć stosowny wniosek.

W przypadku mieszkańców Białegostoku jest to szczególnie łatwe, ponieważ w ich mieście znajduje się Podlaski Oddział NFZ. W tym miejscu można łatwo wyrobić kartę EKUZ.

Karta EKUZ w Białymstoku – kontakt (e-mail i telefon)

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Białymstoku

Oddział NFZ w Białymstoku otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
 • wtorek: 8:00 – 16:00,
 • środa: 8:00 – 16:00,
 • czwartek: 8:00 – 16:00,
 • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Na szczęście wymagany wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć zdalnie. Dzięki temu nie trzeba osobiście pojawiać się w danej placówce. Mieszkańcy Białegostoku mogą złożyć wniosek na trzy sposoby:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
 1. Wysyłka pocztą tradycyjną – pierwszym wariantem jest wydrukowanie i wypełnienie wniosku, a następnie przesłanie go na wskazany wyżej adres Podlaskiego Oddziału NFZ.
 2. Przesłanie skanu drogą elektroniczną – wypełniony wniosek można także zeskanować oraz przesłać na adres e-mail danego oddziału.
 3. Wysyłka wniosku faksem – jeżeli ktoś korzysta z faksu, może wysłać wniosek również w taki sposób (pod numer: (85) 745 95 39).

Co warto wiedzieć o karcie EKUZ?

Karta EKUZ to najbardziej podstawowa forma ubezpieczenia zdrowotnego. Jej posiadacze mogą korzystać z darmowej pomocy medycznej podczas pobytu za granicą. Niestety, taka możliwość posiada pewne ograniczenia.

Przede wszystkim karta EKUZ zachowuje ważność jedynie na terenie UE oraz państw należących do EFTA. Jeżeli więc ktoś wyjeżdża poza Stary Kontynent, EKUZ mu się po prostu nie przyda. Ponadto takie ubezpieczenie uprawnia jedynie do korzystania z podstawowych świadczeń lekarskich. Nie obejmuje ono np. pomocy stomatologicznej oraz kosztów ratownictwa medycznego.

Warto również podkreślić, że EKUZ zapewnia pomoc tylko w nagłych przypadkach zagrożenia zdrowia. Nie ma więc tutaj mowy o korzystaniu z bardziej rozbudowanych świadczeń.

Ubezpieczenie turystyczne – alternatywa dla EKUZ?

Na szczęście wszystkie braki karty EKUZ można zrekompensować poprzez zakup ubezpieczenia turystycznego. Polisy tego typu gwarantują znacznie bardziej kompleksową ochronę, ponieważ zapewniają pełne zabezpieczenie zdrowia. Tym samym ich posiadacze mogą udać się do lekarza w dosłownie każdym przypadku.

Co więcej, ubezpieczenia turystyczne mają charakter ogólnoświatowy. Turysta musi tylko wskazać kraj, do którego się udaje. Dzięki temu ubezpieczyciel zaproponuje polisę dopasowaną do lokalnej służby zdrowia oraz kosztów leczenia prywatnego.

Najtańsze polisy dla podróżnych zapewniają ochronę już za kilka złotych dziennie. Dlatego każdy może sobie pozwolić na taki wydatek.

Podsumowanie

Mieszkańcy Białegostoku mogą wyrobić kartę EKUZ w miejscowym Podlaskim Oddziale NFZ. Należy jednak pamiętać, że taka karta ma pewne ograniczenia. Aby zatem uzyskać pełną ochronę, warto uzupełnić jej braki poprzez zakup ubezpieczenia turystycznego. Taka polisa zapewni kompleksowe bezpieczeństwo w każdym miejscu na świecie!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia