Rezygnacja z podróży – jak nie stracić pieniędzy?

Większość z nas planuje wakacje z dużym wyprzedzeniem. Już w styczniu biura podróży rozpoczynają kampanię na okres letni – a oferty last minute niegdyś bardzo popularne przegrywają z ofertami first minute. Co zrobić, gdy czeka nas przymusowa rezygnacja z podróży np. z powodu choroby? Jak nie stracić wpłaconych pieniędzy?

Problem z odzyskaniem pieniędzy wydanych na wakacje dotyczy zorganizowanych wyjazdów z biurami podróży, jak również rezerwacji noclegów lub biletów lotniczych. Okazuje się, że im bliżej sezonu wyjazdowego tym wyższe ceny dlatego większość z nas decyduje się na zakup z dużym wyprzedzeniem. Rezerwacja z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem wiąże się  z pewnym ryzykiem, bo przez kilka miesięcy może wydarzyć się dosłownie wszystko.  Teraz możesz ubezpieczyć się od ryzyka związanego z nieoczekiwaną zmianą planów, która zmusi Cię do rezygnacji z wyjazdu.

Co to jest ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej

Coraz częściej z uwagi na liczne promocje planujemy wakacje dużym wyprzedzeniem. Drugim powodem dla którego musimy wcześniej zaplanować wyjazd jest deklaracja urlopu w pracy. Nie każdy może sobie pozwolić na wyrwanie się na urlop z dnia na dzień.  Organizatorzy wyjazdów turystycznych, właściciele pensjonatów, hoteli czy też przewoźnicy w trosce o swoje interesy żądają zapłaty całości bądź części kosztów oferowanej usługi.

W przypadku, gdy zrezygnujemy z wyjazdu – wpłacone przez nas pieniądze przepadają.
Jeżeli planujesz wyjazd, możesz ubezpieczyć się od ryzyka kosztów rezygnacji.

Ubezpieczyciel zwróci Ci poniesione koszty pod warunkiem, że powód przerwania lub rezygnacji z wyjazdu będzie wymieniony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń, ale nie martw się, zapisana jest tam większość ważnych przypadków, które mogłyby Cię skłonić do przerwania wakacji. Nie dostaniesz zwrotu pieniędzy, jeżeli nie podoba Ci się hotel lub zmieniłeś zdanie.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie rezygnacji z imprezy oraz
Ubezpiecz się na wypadek zmiany planów

Rezygnacja z podróży – ubezpieczenie? Jakie są warianty?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Ubezpieczenie zazwyczaj składa się różnych wariantów z których musimy wybrać to czego potrzebujemy:

  • Ubezpieczenie rezygnacji z wykupionego biletu lotniczego, promowego lub autokarowego – ubezpieczenie to przyda się nam jeżeli samodzielnie dokonujemy zakupu biletu.  Cena ubezpieczenie uzależniona jest od wartości kupionego przez nas biletu.
  • Ubezpieczenie przerwania imprezy turystycznej – jeżeli z ważnego powodu będziemy zmuszeniu przerwania wyjazdu, ubezpieczyciel zwróci nam część poniesionych kosztów za niewykorzystany wyjazd.
  • Ubezpieczenie rezygnacji z imprezy turystycznej – dotyczy zwrotu całości poniesionych przez nas na zakup zorganizowanej imprezy turystycznej.
  • Ubezpieczenie anulacji rezerwacji noclegów – wariant dla tych, którzy samodzielnie organizują wyjazdy i dokonują rezerwacji noclegów w kwaterach, hotelach lub hostelach.

Ile kosztuje ubezpieczenie?

O tym, że warto kupić ubezpieczenie nie muszę przekonywać, zwłaszcza że nie jest ono dość drogie – trzeba się liczyć z kosztem ok 2 – 3 % poniesionych przez nas kosztów.

Masz tylko kilka dni na decyzję – kiedy kupić ubezpieczenie

Ubezpieczenie możesz wykupić w ciągu kilku dni od zakupu biletu, wycieczki, rezerwacji noclegu. W przypadku bliskiego terminu wyjazdy istnieje możliwość zakupu ubezpieczenia tylko w tego samego dnia.

Jak kupić takie ubezpieczenie? Już teraz możesz wyliczyć składkę w Polisotece i kupić ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży online bez wychodzenia z domu.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć