Rejs morski – Jak wybrać ubezpieczenie dla żeglarzy?
Rejs morski – wymarzone wakacje!!! Rejsy, szczególnie rejsy po ciepłych morzach stają się coraz popularniejszym sposobem spędzania urlopu.
Jakie ubezpieczenie dla żeglarzy wybrać, by wymarzone wakacje nie stały się koszmarem?
Ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowym punktem na liście rzeczy „to do”, które trzeba załatwić przed wyjazdem na wakacje. Kupno polisy przed wyruszeniem w rejs, jest równie ważne jak spakowanie sztormiaka i ciepłej bluzy. Jeżeli jesteś wprawionym żeglarzem, doskonale wiesz, że morze bywa zmienne, wręcz nieprzewidywalne, dlatego należy być przygotowanym na każdą sytuację.
Żeglarstwo – sport wysokiego ryzyka
Żeglarstwo uważane jest za sport wysokiego ryzyka i owszem, może takie być. W niektórych przypadkach, niektórych akwenach może być wręcz ekstremalne. Z drugiej strony rejs po ciepłych wodach Adriatyku nie należy do szczególnie niebezpiecznych i na taki sposób spędzania wolnego czasu decyduje się coraz więcej osób. W ofercie wakacyjnej coraz częściej możemy spotkać bardzo ciekawych rejsów rodzinnych.
Czym jest dla ubezpieczyciela żeglarstwo i dlaczego niektórzy ubezpieczyciele uznają je za sport wysokiego ryzyka?
Składka ubezpieczeniowa za polisę turystyczną wyliczana jest na podstawie kilku czynników. Jednym z nich jest to, co będziesz robił podczas wakacji. Na podstawie statystyk szkodowych, towarzystwa ubezpieczeniowe badają prawdopodobieństwo wystąpienie zdarzenia, powodującego jego odpowiedzialność oraz szacują jakie mogą ponieść koszty. Jak wspomniałam wcześniej – morze bywa nieprzewidywalne i jak już się coś wydarzy, udzielenie pomocy jest kosztowne. Może to być np. sytuacja, gdy w wyniku awarii nie jacht zostanie unieruchomiony z daleka od brzegu, i trzeba będzie ściągnąć Cię na ląd.
Z tego powodu składka dla osób żeglujących może być wyższa, niż dla turystów zwiedzających muzea na lądzie.
Ubezpieczenie dla żeglarzy – z czego się składa?
Ubezpieczenie dla żeglarzy jest ubezpieczeniem turystycznym uwzględniającym ryzyko związane z uprawianiem żeglarstwa. W ramach dobrego ubezpieczenia Twoja polisa powinna zawierać:
- Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – pokrycie kosztów leczenia za granicą. Często w sumę ubezpieczenia KL wliczone są koszty akcji ratowniczej,
- Assistance – całodobowa pomoc infolinii Centrum Alarmowego ubezpieczyciela zorganizują Ci np. wizytę u lekarza, transport medyczny, udzielą również informacji w przypadku problemów w podróży,
- Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – gwarantuje wypłatę świadczenia za doznany uszczerbek na zdrowiu, np. jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku doznasz kontuzji,
- Ubezpieczenie bagażu lub/i sprzętu sportowego od kradzieży, zniszczenia niezależnie, czy sprzęt będzie należał do Ciebie, czy będzie wypożyczony,
- Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC w życiu prywatnym) – zapewnia, że ubezpieczyciel za szkody, które wyrządzisz osobom trzecim (np. gdy w sposób niezamierzony w wyniku błędnego manewru spowodujesz rozerwanie żagla). Koszty naprawy żagla zostaną wówczas pokryte przez ubezpieczyciela.
Jedną z najistotniejszych opcji dla osób wybierających się w morze jest ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej. Pogoda na morzu bywa zmienna i często zdarzają się sytuacje w których konieczna jest akcja ratownicza np., gdy w wyniku awarii jachtu nie ma możliwości kontynuacji rejsu i samodzielnego powrotu na ląd.
Przeczytaj też: polisa turystyczna – jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd.