Gdzie jest tabliczka znamionowa przyczepy i co robić w razie jej braku?

Wszystkie pojazdy dopuszczone do ruchu ulicznego podlegają obowiązkowi rejestracji. Dotyczy to nie tylko samochodów i motocykli, ale również przyczep. Co jasne, taka rejestracja stanowi tylko formalność, o ile kierowca dysponuje wszystkimi potrzebnymi dokumentami. Jednym z nich jest dowód rejestracyjny przyczepy. Ponadto informacje zawarte w takim dowodzie muszą pokrywać się z informacjami zamieszczonymi na tabliczce znamionowej przyczepy. W jaki sposób można to sprawdzić? Gdzie jest tabliczka znamionowa przyczepy i co robić w razie jej braku?

Tabliczka znamionowa przyczepy – co to jest?

Tabliczka znamionowa przyczepy to niewielka blaszka zawierająca podstawowe informacje na temat danej przyczepy. Dzięki niej można szybko potwierdzić prawdziwość danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym. Z tego względu tabliczka znamionowa przyczepy ma naprawdę duże znaczenie.

Jakie informacje można odczytać za pomocą tabliczki znamionowej? Zazwyczaj taka tabliczka zawiera dane dotyczące:

  • producenta przyczepy;
  • typu oraz modelu pojazdu;
  • numeru identyfikacyjnego przyczepy;
  • roku produkcji;
  • ładowności oraz dopuszczalnej masy całkowitej (DMC).

Gdzie jest tabliczka znamionowa przyczepy?

Jeżeli chodzi o jej lokalizację, tabliczka znamionowa najczęściej jest przytwierdzona do ramy przyczepy. Może to być zarówno rama górna, jak i boczna. Tak naprawdę lokalizacja tej tabliczki zależy w głównej mierze od producenta przyczepy. Niemniej jednak znalezienie tabliczki z reguły nie stanowi większego problemu.

Czasami może się jednak okazać, że tabliczka znamionowa przyczepy wcale nie znajduje się na ramie. W takich sytuacjach należy po prostu poszukać jej w innych miejscach.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Czy brak tabliczki znamionowej może powodować problemy?

Poszukiwanie tabliczki znamionowej przyczepy nie musi przynieść oczekiwanego rezultatu. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku starszych przyczep, które mogły zostać wyprodukowane zgodnie z dawnymi normami. Warto bowiem podkreślić, że kiedyś obowiązek posiadania tabliczki znamionowej nie był aż tak istotny.

Co więc należy zrobić w sytuacji, kiedy dana przyczepa nie ma opisywanej tabliczki? Przede wszystkim kierowca powinien udać się do lokalnego wydziału komunikacji i poinformować o braku tabliczki znamionowej. Wtedy urzędnik odnotuje zgłoszenie w systemie, a następnie wyda kierowcy wniosek o nadanie przyczepie numeru VIN.

Z takim dokumentem kierowca musi udać się na pobliską Stację Kontroli Pojazdów. Po jego okazaniu diagnosta powinien dokonać niezbędnych pomiarów przyczepy, które będą niezbędne do uzupełnienia brakujących informacji. Co jasne, po zakończeniu kontroli diagnosta sporządzi własny dokument potwierdzający przeprowadzone pomiary.

Później kierowcy pozostaje już tylko wrócić do wydziału komunikacji i przekazać urzędnikowi dokument uzyskany od diagnosty. Na tej podstawie urzędnik potwierdzi wszystkie informacje wymagane do wyrobienia nowej tabliczki znamionowej przyczepy.

Gdzie można to zrobić? Wyrobienie nowej tabliczki znamionowej pojazdu jest możliwe np. na Stacji Kontroli Pojazdów. Kierowca musi tylko okazać posiadane potwierdzenie urzędowe, dzięki czemu pracownicy stacji przyjmą zgłoszenie oraz zadbają o wyrobienie tabliczki. Alternatywnym rozwiązaniem będzie samodzielne zamówienie tabliczki w firmie świadczącej takie usługi. Jednak wtedy kierowca musi sam zadbać o montaż gotowej tabliczki, co może okazać się dosyć problematyczne.

Podsumowanie

Tabliczka znamionowa przyczepy zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat takiego pojazdu. Dlatego może ona posłużyć do weryfikacji danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym przyczepy. Sama tabliczka powinna znajdować się na głównej lub bocznej ramie przyczepy. Jej dokładna lokalizacja zależy od producenta danego modelu. Gdyby jednak kierowca nie znalazł takiej tabliczki, powinien zgłosić się do wydziału komunikacji i wnioskować o jej wyrobienie. Dzięki temu uniknie on potencjalnych problemów spowodowanych brakiem tabliczki.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć