Jak wyrobić kartę EKUZ we Wrocławiu?

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Wrocław jest stolicą województwa dolnośląskiego, które graniczy aż z dwoma krajami – Republiką Czeską oraz Niemcami. To siłą rzeczy sprawia, że mieszkańcy przygranicznych miejscowości dość często podróżują za granicę. Większość takich wyjazdów ma charakter okazjonalny. Jednak nawet w trakcie krótkich podróży trzeba pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Pod tym względem szczególnie istotne jest posiadanie karty EKUZ. W jaki sposób otrzymać kartę EKUZ we Wrocławiu?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ we Wrocławiu?

Skrót EKUZ oznacza Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jej posiadacze zyskują gwarancję otrzymania pomocy medycznej poza granicami swojego macierzystego kraju. EKUZ występuje praktycznie w całej Unii Europejskiej. W Polsce wydawaniem tych kart zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia.

To właśnie NFZ umożliwia otrzymanie takiego dokumentu. Mieszkańcy Wrocławia mogą w tym celu udać się do miejscowego oddziału.

Karta EKUZ we Wrocławiu – kontakt (e-mail i telefon)

 • adres: ul. Joannitów 6, 50-525 Wrocław;
 • adres e-mail: wniosek_wr@nfz-wroclaw.pl;*
 • numer telefonu: (71) 797 91 00 lub (71) 797 91 31* lub 800 190 590;

*Dane kontaktowe oznaczone gwiazdką służą wyłącznie do kontaktu w sprawie kart EKUZ.

UWAGA!

Poza Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ we Wrocławiu mieści się również Centrum Obsługi Osób Ubezpieczonych. To właśnie w tej placówce można odebrać wyrobioną kartę EKUZ.

 • adres: ul. Dawida 2, 50-527 Wrocław;
 • godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00;

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu we Wrocławiu

Oddział NFZ we Wrocławiu otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
 • wtorek: 8:00 – 16:00,
 • środa: 8:00 – 16:00,
 • czwartek: 8:00 – 16:00,
 • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Zasadniczo wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest osobiste stawienie się w placówce z wypełnionym dokumentem. W tym celu należy udać się do wspomnianego Centrum Obsługi Osób Ubezpieczonych na ulicy Dawida.

Jeżeli ktoś nie ma czasu lub ochoty na wizytę w urzędzie, może złożyć wniosek w sposób zdalny. Tutaj szczególnie przydatna jest strona internetowa ePUAP. Podanie można również zeskanować i przesłać na adres: wniosek_wr@nfz-wroclaw.pl.

Alternatywą dla wszystkich wymienionych rozwiązań będzie przesłanie wypełnionego wniosku standardowym listem. Warto jednak pamiętać, że korespondencję pocztową należy kierować na adres Dolnośląskiego Oddziału NFZ (ul. Joannitów 6).

Obecnie usługa wydania karty EKUZ pozostaje bezpłatna dla osób ubezpieczonych.

Karta EKUZ – zakres ochrony i zasady używania

Zakres karty EKUZ sprowadza się do zapewnienia podstawowej opieki medycznej w nagłych sytuacjach. Posiadacze takiej karty mogą wówczas korzystać z tych samych świadczeń, co obywatele danego kraju. Co istotne, dotyczy to wyłącznie publicznej służby zdrowia. Wszelkie świadczenia medyczne o charakterze prywatnym nie są refundowane.

Przed wyjazdem do danego kraju warto sprawdzić, jakie zasady obowiązują w lokalnej służbie zdrowia. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ poszczególne państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą w tym zakresie stosować zupełnie inne regulacje. Świetnym przykładem są Czechy, gdzie obowiązuje zasada współpłatności za udzielone usługi medyczne. Jej obecność sprawia, że nawet osoby korzystające z publicznej opieki muszą pokryć część kosztów.

Co jasne, karta EKUZ obowiązuje tylko w państwach należących do UE lub porozumienia EFTA. Turyści wyjeżdżający poza kontynent nie muszą zabierać jej ze sobą, gdyż i tak byłaby bezużyteczna.

Co wybrać – kartę EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Polisa dla podróżnych oraz karta EKUZ to świadczenia, które mogą wzajemnie się uzupełniać. Jest to szczególnie duży atut zważywszy na ograniczony zakres karty EKUZ.

Ubezpieczenia turystyczne co do zasady zapewniają znacznie szerszą ochronę. Taka zależność dotyczy zarówno dostępu do świadczeń medycznych, jak i terytorialnego zakresu ubezpieczenia. Karta EKUZ przyda się tylko podczas podróży po Europie, a z ubezpieczenia można korzystać na całym świecie.

Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe z reguły zapewniają swoim klientom swobodę w zakresie wyboru miejsca leczenia. Tym samym publiczny lub niepubliczny charakter placówki nie ma znaczenia. Co więcej, refundacja obejmuje wówczas wszystkie usługi medyczne. Tymczasem karta EKUZ pozwala na skorzystanie z pomocy lekarza jedynie w nagłych sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu.

Podsumowanie

Osoby mieszkające we Wrocławiu mogą uzyskać kartę EKUZ w lokalnym Centrum Obsługi Osób Ubezpieczonych. Trzeba jednak pamiętać, aby wszelką korespondencję kierować do siedziby Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ we Wrocławiu. Jeżeli chodzi o samą kartę EKUZ, gwarantuje ona dość podstawową ochronę zdrowia. Wiele świadczeń medycznych jest wyłączonych z jej zakresu. Dlatego tak wiele osób decyduje się na zakup dodatkowej polisy turystycznej. Ubezpieczenie tego typu zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo, a co za tym idzie – uzupełnia braki karty EKUZ.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia