Ubezpieczenie na narty – jak wybrać ubezpieczenie?
Jazda na nartach, czy snowboardzie jest ekscytująca, ale też ryzykowna. Łatwo nie tylko o uszkodzenie bądź co bądź kosztownego sprzętu sportowego, ale przede wszystkim o uraz fizyczny. Dlatego ubezpieczenie na narty jest niezbędne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.
Jazda na nartach – amatorska, czy ekstremalna?
W gąszczu ofert towarzystw ubezpieczeniowych nie trudno się pogubić. Dlatego, zanim w ogóle kupi się ubezpieczenie na narty, należy zastanowić się nad swoimi potrzebami. Co to oznacza? Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie o cel wyjazdu. To, że jest nim szusowanie to jasne. Ale ściślej mówiąc, czy zamierzamy poruszać się po oznakowanych trasach, czy też poza nimi? To kluczowa sprawa. Musimy pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe wyróżniają trzy kategorie sportów, a mianowicie: sporty amatorskie, sporty wyczynowe i sporty ekstremalne. Co więcej, ubezpieczyciele różnią się między sobą w kategoryzacji jazdy na nartach. Niektórzy uważają szusowanie na oznakowanych trasach za jazdę amatorską, a poza nimi za sport ekstremalny. Inni nawet jazdę na wyznaczonych szlakach opisują jako sport wysokiego ryzyka. Dlatego przed zakupem polisy należy dokładnie przestudiować Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), które dany ubezpieczyciel proponuje. I zgodnie ze swoim zamiarem wybrać właściwy wariant.
Ubezpieczenie sportów ekstremalnych
O ile w przypadku definicji amatorskiej jazdy na nartach pojawiają się istotne różnice między ubezpieczycielami, o tyle w przypadku jazdy ekstremalnej nie ma mowy o wątpliwościach. Towarzystwa ubezpieczeniowe za sporty ekstremalne uznają: „wszystkie te, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka oraz zagrożenia życia”. A zatem zalicza się do nich wspomniane już narciarstwo poza trasami oraz:
- Skialipinizm;
- Heliskiing;
- Freeride;
- Skoki akrobatyczne na nartach;
- Skoki narciarskie;
- Ewolucje snowboardowe.
Trzeba liczyć się z tym, że ubezpieczenie na narty, która uwzględnia sporty ekstremalne, jest znacznie droższa. Niemniej jednak nie warto z niej rezygnować. Bierzemy na siebie duże ryzyko, dlatego nasza ochrona musi być pełna.
Ubezpieczenie na narty – co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie?
Bez względu na to, czy zamierzamy relaksować się na rekreacyjnym stoku, czy też planujemy uprawiać sport ekstremalny tj. heliskiing, czy freeride dobre ubezpieczenie na narty musi zawierać: ubezpieczenie kosztów leczenia i akcji ratowniczej, ubezpieczenie NNW i usługi Assistance. Powinna też obejmować ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) i ubezpieczenie sprzętu sportowego.
Ubezpieczenie kosztów leczenia i akcji ratowniczej
Te dwa składniki polisy na narty są w zasadzie najważniejsze. Koszty leczenia za granicą, czy transportu śmigłowcem są horrendalne. Trzeba wiedzieć, że na zagranicznych stokach w razie wypadku akcja ratownicza odbywa się właśnie przy udziale tej maszyny. Zatem suma ubezpieczenia w przypadku amatorskiej jazdy na nartach powinna wynosić 30.000 – 40.000 euro. Natomiast w przypadku sportów ekstremalnych dochodzi jeszcze ryzyko zejścia lawiny. Z tego powodu przedstawiona kwota na pewno nie wystarczy – musi być jeszcze wyższa.
Ubezpieczenie NNW
Kolejną bardzo istotną częścią ubezpieczenia turystycznego jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków NNW. Gwarantuje odszkodowanie za uraz, który spowoduje trwały uszczerbek na zdrowiu, inwalidztwo lub śmierć. Chociaż do niebezpiecznych wypadków dochodzi także na oznakowanych trasach, to jednak sympatycy sportów ekstremalnych przede wszystkim powinni mieć na uwadze jak najwyższą sumę ubezpieczenia przy NNW.
Usługi Assistance
Assistance to pomoc w podróży. Po uprzednim kontakcie z infolinią ubezpieczyciela możemy się spodziewać, że pracownik zorganizuje dla nas wizytę lekarską, przebukuje bilet na samolot, czy zablokuje karty płatnicze w razie kradzieży. Ale przy ubezpieczeniu na narty trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, czy w podstawowym zakresie usługi te obejmują również zorganizowanie transportu medycznego do Polski lub transportu zwłok. Jeżeli nie, należy rozszerzyć je o te ryzyka.
Ubezpieczenie OC
OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które gwarantuje wypłatę zadośćuczynienia przez towarzystwo ubezpieczeniowe dla poszkodowanej przez nas osoby. Podczas jazdy na nartach, czy snowboardzie nie trudno o zderzenie się z innym uczestnikiem na stoku. Dlatego zamiast płacić z własnej kieszeni, na przykład za zniszczenie cudzego sprzętu, lepiej jest zapewnić sobie ochronę na tę okoliczność.
Ubezpieczenie sprzętu sportowego
Ubezpieczenie to zapewnia odszkodowanie za uszkodzenie, zagubienie, kradzież naszych nart, czy snowboardu. Przy czym tu również pojawiają się różnice między ubezpieczycielami. A mianowicie, niektórzy z nich w ramach tej ochrony gwarantują również odszkodowanie za zniszczenie kombinezonu, czy obuwia. Warto więc sprawdzić w OWU, w jaki sposób dane towarzystwo ubezpieczeniowe definiuje sprzęt sportowy.
Jak kupić ubezpieczenie?
Najłatwiej dokonać zakupu bez wychodzenia z domu, przez Internet. Kup ubezpieczenie turystyczne w Polisotece – wystarczy, że wypełnisz prosty formularz i wybierzesz zakres polisy, a spersonalizowane ubezpieczenie na narty wyślemy Ci na maila.