Polisa na dożycie – na czym polega to nietypowe świadczenie

Polisa na dożycie jest bez wątpienia świadczeniem o dość nietypowym charakterze. Takie ubezpieczenie nie zapewnia bowiem ochrony przed żadnym zagrożeniem. W zamian za to umożliwia właścicielowi polisy otrzymanie określonej kwoty, jeżeli ten po prostu dożyje wyznaczonego dnia. Brzmi absurdalnie? Być może, ale trzeba pamiętać o tym, że zakup tej polisy niesie ze sobą kilka istotnych korzyści.

Polisa na dożycie – co warto wiedzieć?

Co prawda, polisa na dożycie znajduje się w ofertach wielu różnych ubezpieczycieli. Niemniej trudno byłoby uznać ją za standardowe ubezpieczenie, gdyż ma ona zupełnie inny charakter. Przede wszystkim nie jest to polisa gwarantująca dodatkowe korzyści w zakresie ochrony życia lub zdrowia. Wręcz przeciwnie! Zakup tej polisy nie zmienia absolutnie niczego pod kątem posiadanej ochrony. Jej właściciel nie otrzyma więc żadnych dodatkowych świadczeń zdrowotnych.

Po co więc ktokolwiek miałby ją kupować? Otóż posiadacz polisy na dożycie otrzyma wyznaczoną sumę pieniędzy w momencie, gdy ważność ubezpieczenia dobiegnie końca. Jest jednak jeden warunek – dana osoba musi dożyć tego dnia.

Opisany wymóg może wydawać się bardzo prosty, ponieważ właściciel polisy nie musi robić absolutnie nic. Niestety, polisa na dożycie to świadczenie długoterminowe, przez co jest ona zawierana nawet na 20, 25 czy 30 lat. Jeżeli zatem człowiek w podeszłym wieku zakupi takie ubezpieczenie, istnieje realne ryzyko, że nie dożyje on końca polisy.

Dla kogo polisa na dożycie może być opłacalnym rozwiązaniem?

Co się dzieje w sytuacji, gdy właściciel polisy na dożycie umrze przed zakończeniem ważności umowy? W przypadku śmierci ubezpieczonego wszystkie zgromadzone środki trafią na konto ubezpieczyciela. Dlatego też zakup tego ubezpieczenia powinien być dokładnie przemyślaną decyzją. Polisa na dożycie bardziej przypomina lokatę bankową aniżeli faktyczne ubezpieczenie. Z tego względu warto ją oceniać właśnie przez pryzmat opłacalności.

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka w szkole
Najlepsza ochrona w rozsądnej cenie!

Dla kogo polisa na dożycie będzie dobrą inwestycją? Głównie dla osób pracujących, które chcą dodatkowo odłożyć część zgromadzonych środków.Trzeba bowiem pamiętać o tym, że takie ubezpieczenia często są ważne do momentu przejścia na emeryturę. Oczywiście niektórzy asekuratorzy stosują zupełnie inne zasady, według których wypłata świadczenia następuje np. po wyznaczonych urodzinach ubezpieczonego.

Polisa na dożycie jest również niezłą alternatywą dla funduszów emerytalnych oraz lokat bankowych. Aktualne przepisy prawa podatkowego wskazują, iż środki otrzymywane z tytułu ubezpieczeń nie podlegają opodatkowaniu. W związku z tym zakup polisy na dożycie może być po prostu formą inwestycji.

Polisa na dożycie a suma ubezpieczenia – jaką kwotę można uzyskać?

Opłacalność tej polisy będzie zależeć w głównej mierze od tego, jak wysoką kwotę można uzyskać po jej zakończeniu. Jednakże suma ubezpieczenia jest ustalana indywidualnie w ramach każdej zawieranej umowy. Przed zawarciem ubezpieczenia trzeba więc zapoznać się z kalkulacją przygotowaną przez asekuratora.

Najważniejsza zasada pozostaje jednak niezmienna niezależnie od typu polisy. Im wyższa będzie wysokość składki, tym wyższa okaże się również suma ubezpieczenia. Właściciel polisy może zatem zdecydować się na jeden wymiar składek i tym samym wpłynąć na końcową wartość świadczenia. W takim przypadku niezbędna jest wspomniana kalkulacja, która pozwoli ocenić opłacalność poszczególnych rozwiązań. Co istotne, składki w polisie na dożycie można opłacać zarówno w systemie miesięcznym, jak i rocznym.

Polisa na dożycie mimo swojej nazwy nie jest standardowym ubezpieczeniem. Jej najważniejsze
założenia nawiązują raczej do lokaty bankowej lub innej formy inwestycji. Właściciel takiej polisy musi regularnie opłacać składki, aby po zakończeniu umowy otrzymać wypłatę konkretnej sumy pieniędzy. Jeśli jednak dana osoba umrze przed końcem ubezpieczenia, zgromadzone środki przepadną. Dlatego też przy zakupie polisy na dożycie naprawdę warto zacząć dbać o swoje zdrowie. Pomóc w tym może choćby ubezpieczenie zdrowotne, które zapewni dostęp do prywatnej opieki lekarskiej. Połączenie tych dwóch świadczeń jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć