OC działalności gospodarczej – co to jest?

Choć ubezpieczenia OC są kojarzone przede wszystkim z ruchem drogowym, takie polisy mają w rzeczywistości znacznie szersze zastosowanie. Ochrona od tzw. Odpowiedzialności Cywilnej (OC) może bowiem obejmować także inne aspekty. Jedną z takich płaszczyzn jest wykonywana praca. Przepisy prawa wskazują, że niektóre osoby muszą kupić oraz regularnie odnawiać ubezpieczenie OC działalności gospodarczej. Co to jest za polisa i co obejmuje jej zakres?

OC działalności gospodarczej – co to jest?

Ubezpieczenie OC z pewnością nie jest zwykłą polisą . Standardowe polisy chronią bowiem ich posiadaczy przed konkretnymi zagrożeniami. Natomiast ubezpieczenia OC zabezpieczają interesy osób, które mogłyby zostać pokrzywdzone przez posiadaczy wspomnianej polisy. Zresztą sama nazwa tych świadczeń sugeruje, że asekurator bierze na siebie odpowiedzialność, która powinna spoczywać na barkach nabywcy ubezpieczenia.

Na identycznej zasadzie działają ubezpieczenia OC działalności gospodarczej. Są to świadczenia chroniące ludzi, którzy mogą doznać krzywdy na skutek działań służbowych prowadzonych przez nabywcę ubezpieczenia.

Co jasne, wykonywanie niemal każdego zawodu wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie można jednak zaprzeczyć, że w przypadku niektórych profesji takie ryzyko jest szczególnie duże. Z tego powodu wybrane zawody są objęte odgórnym nakazem zakupu OC działalności gospodarczej.

Kto musi kupić oraz regularnie odnawiać taką polisę? Aktualne regulacje prawne nakładają taki obowiązek między innymi na:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
  • księgowych, doradców podatkowych oraz specjalistów z branży rachunkowości;
  • adwokatów, radców prawnych, notariuszy i prawników;
  • architektów oraz inżynierów budownictwa;
  • wszelkich pracowników sektora medycznego (np. lekarzy, pielęgniarek, stomatologów);
  • organizatorów imprez masowych;
  • przewoźników organizujących transport drogą lądową, morską oraz powietrzną.

Ile kosztuje OC działalności gospodarczej i co grozi za jego brak?

Pomimo faktu, że ubezpieczenia OC działalności gospodarczej są obowiązkowe, ceny takich polis wcale nie będą jednolite. O cenie decyduje bowiem szereg czynników, takich jak: kalkulacja ubezpieczyciela, zakres ochrony, rodzaj profesji itd.

Można to dobrze zobrazować na przykładzie OC dla lekarzy. Takie polisy średnio kosztują około kilkuset złotych. Za tę cenę dany lekarz uzyskuje wymaganą prawnie ochronę na cały rok. Jednak każdy medyk może zdecydować się na rozszerzenie zakresu ubezpieczenia. Wówczas uzyska on szerszą ochronę, ale za to będzie musiał zapłacić więcej przy zakupie polisy. Wysokość składki może wtedy wynieść nawet około tysiąca złotych.

Więcej informacji na temat ubezpieczeń OC można odnaleźć w bazie wiedzy serwisu Polisoteka.pl.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć