Towarzystwa Ubezpieczeniowe

Balcia – Towarzystwo Ubezpieczeniowe

Balcia – Towarzystwo Ubezpieczeniowe

Towarzystwo ubezpieczeniowe Balcia należy do grona asekuratorów o jasno zdefiniowanym modelu działalności. Firma ta skupia się wyłącznie na sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych oraz polis związanych z podróżowaniem. Przy ocenie działalności tego ubezpieczyciela można szybko zauważyć, że firma Balcia chce wprowadzić powiew świeżości i nowoczesności na rynek ubezpieczeń. Najlepiej świadczy o tym jedno z głównych haseł tego asekuratora, czyli hasło – „Ubezpieczenia nie muszą być nudne!”.

TU Balcia – historia

Początki działalności tej firmy sięgają ubiegłego wieku. W 1993 roku na Łotwie powstała firma Baltijas Transporta Apdrošināšana, która była szerszej znana jako BTA. Od samego początku profil jej działalności zakładał skupienie się na sprzedaży świadczeń komunikacyjnych. Dobre wyniki sprzedażowe uzyskane na Łotwie skłoniły przedstawicieli firmy do rozszerzenia prowadzonej działalności. Toteż w 2002 roku pierwsze oddziały BTA pojawiły się w Estonii oraz na Litwie.

Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa zahamował jednak kryzys, który w 2008 roku doprowadził do restrukturyzacji firmy. Ostatecznie przemiany we wnętrzu przedsiębiorstwa trwały przez kilka lat. Bardzo ważnym momentem był jednak rok 2015, kiedy to firma BTA trafiła pod zarząd międzynarodowej spółki Balcia Insurance SE. Od tego momentu ubezpieczyciel działa właśnie pod szyldem grupy Balcia.

Ostatnie lata to także czas zmian w wybranym modelu działalności. Asekurator znacząco rozszerzył wybór polis komunikacyjnych oraz uzupełnił je o ubezpieczenia kierowane do osób prywatnych. Dzięki temu TU Balcia jest w stanie zaoferować swoją ofertę coraz szerszej grupie odbiorców. Ponadto ubezpieczyciel stawia na wygodne kupowanie ubezpieczeń oraz załatwianie wszelkich związanych z tym formalności online. Jest to kolejny dowód na to, że TU Balcia zamierza być asekuratorem na miarę XXI wieku.

TU Balcia – ubezpieczenia komunikacyjne

Rozmaite ubezpieczenia dla kierowców od zawsze były fundamentem działalności spółki BTA. Dlatego nawet teraz, choć już pod szyldem TU Balcia, firma nadal opiera swoją działalność na sprzedaży tych świadczeń. Zatem jakie ubezpieczenia komunikacyjne można znaleźć w aktualnej ofercie tego asekuratora?

Uwaga!

W tym momencie firma Balcia chwilowo wstrzymała sprzedaż niektórych świadczeń. Co prawda, na stronie asekuratora pojawiła się informacja o tym, że niebawem te ubezpieczenia powrócą do oferty. Jednak nie można mieć pewności, kiedy dokładnie to nastąpi. Obecnie TU Balcia nie pozwala na zakup ubezpieczeń: OC, AC i ubezpieczeń turystycznych.

Jeżeli więc chodzi o polisy komunikacyjne, w sprzedaży pozostały polisy: NNW, OC w życiu prywatnym oraz specjalne ubezpieczenie City Combo. Pokrótce opiszemy najważniejsze zasady tych świadczeń.

NNW

Ubezpieczenie NNW to polisa przeznaczona dla osób, które chcą zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami nieszczęśliwych wypadków. Tego typu świadczenia mają zapewnić pomoc finansową i w ten sposób zrekompensować doznane szkody. TU Balcia oferuje kilka wariantów takich świadczeń – L, XL oraz XXL. Ceny najtańszego pakietu zaczynają się już od kwoty 20 złotych miesięcznie. Warto przy tym dodać, że ubezpieczenia NNW od TU Balcia zawsze obejmują uprawianie sportu i mają ogólnoświatowy zakres. Są więc to dwa istotne atuty takich świadczeń.

OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenia OC są obowiązkowe między innymi dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jednak na rynku można również znaleźć inne świadczenia tego typu, których zakup jest całkowicie dobrowolny. Idealnym tego przykładem są ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Takie polisy zapewniają pomoc w pokryciu szkód wyrządzonych przypadkowo sąsiadom lub innym osobom, które mogły zostać poszkodowane w wyniku działań posiadacza polisy, jego dzieci lub zwierząt. OC w życiu prywatnym to naprawdę bardzo przydatna polisa.

Ubezpieczenie City Combo

Ta polisa jest najbardziej unikalnym świadczeniem w ofercie TU Balcia. Ubezpieczenie City Combo zostało skierowane między innymi do posiadaczy rowerów lub hulajnóg elektrycznych. Takie osoby dzięki City Combo mogą zyskać kompleksową ochronę, która obejmuje: ubezpieczenie pojazdu, ochronę NNW oraz OC. Pod tym względem jest więc to świetne rozwiązanie dla osób, które każdego przemierzają miejską dżunglę.

Tu Balcia – ubezpieczenia turystyczne

Według informacji zamieszczonych na stronie asekuratora TU Balcia ma prowadzić sprzedaż ubezpieczeń turystycznych. Jednak na ten moment ich sprzedaż jest wstrzymana. Tym samym klienci mogą się spodziewać, że ubezpieczenia turystyczne finalnie wrócą do oferty tego asekuratora.

Jeśli chodzi o typowe ubezpieczenia zdrowotne, obecnie TU Balcia nie zajmuje się sprzedażą takich świadczeń.

TU Balcia – pozostałe świadczenia

Na ten moment w aktualnej ofercie firmy Balcia można znaleźć jeszcze trzy świadczenia. Warto więc również im poświecić nieco uwagi.

Ubezpieczenie sportowe Extreme

TU Balcia wprowadziła do swojej oferty bardzo ciekawe świadczenie dla amatorów szczególnie mocnych wrażeń. Jest to ubezpieczenie sportowe Extreme, które zapewnia ochronę podczas uprawiania sportu. Jak sama nazwa sugeruje, zakres tej ochrony jest bardzo szeroki, gdyż obejmuje nawet sporty ekstremalne. W ramach tej polisy asekurator zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania za śmierć, poważną kontuzję lub inne szkody powstałe podczas uprawiania sportu. Pod tym względem jest to ciekawa opcja dla osób, które lubią adrenalinę, ale jednocześnie chcą zabezpieczyć swoje zdrowie.

Ubezpieczenie sportowe Junior

Promowanie aktywności fizycznej wśród dzieci staje się szczególnie ważne w dzisiejszym zdominowanym przez cyfryzację świecie. Dlatego TU Balcia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy z jednej strony zachęcają swoje dzieci do uprawiania sportu, ale z drugiej chcą też zadbać o ich bezpieczeństwo. Polisa sportowa Junior to bardzo praktyczny wybór. Takie ubezpieczenie zapewnia ochronę w czasie uprawiania wszystkich dyscyplin. Co więcej, ochrona obejmuje także uprawianie sportu na oficjalnych zawodach oraz wszelkich wyjazdach/obozach. Rodzice mogą więc mieć pewność tego, że ich dziecko będzie chronione w każdej sytuacji.

Ubezpieczenie nieruchomości House Combo

Dom lub mieszkanie ma ogromną wartość dla każdego człowieka. Z tego względu firma TU Balcia oferuje polisę dla osób, które chcą zabezpieczyć posiadaną nieruchomość. Ubezpieczenie House Combo gwarantuje kompleksową ochronę domów oraz mieszkań. Zakres tej polisy obejmuje między innymi: assistance 24/7, ubezpieczenie ruchomości oraz OC w życiu prywatnym. Co więcej, najbardziej wymagające osoby mogą rozszerzyć taki zakres o dodatkowe świadczenia. Trzeba więc przyznać, że jest to kolejne świadczenie zasługujące na uwagę.

TU Balcia – kontakt, infolinia i e-mail

Na pewno niektóre osoby mogą mieć pytania związane z przedstawioną wyżej ofertą asekuratora. Dlatego w poniższej zakładce podamy dane kontaktowe, które pozwolą na rozmowę z przedstawicielem TU Balcia.

  • Infolinia dla klientów +48 (22) 274 22 22;
  • Adres e-mail – info@balcia.pl;
  • Adres do korespondencji – Balcia Insurance SE | Polska, al. Jerozolimskie 136, 02-305 Warszawa, Polska.

Jak przebiega likwidacja i zgłoszenie szkody Balcia?

Głównym motywem działalności TU Balcia jest to, aby być asekuratorem na miarę XXI wieku. Dlatego firma wprowadziła do swojej oferty liczne procedury, które mają zwiększać jej atrakcyjność. Jedną z nich są szybkie procedury w zakresie zgłaszania szkód. Sama firma Balcia twierdzi, że takie zgłoszenie czasami zajmuje tylko… 90 sekund!

Aby było to możliwe, TU Balcia udostępnia swoim klientom formularz dotyczący zgłaszania szkód online. Jest on dostępny pod tym linkiem. Na tej podstronie można wybrać konkretny rodzaj szkody i przejść bezpośrednio do formularza zgłoszenia. Po jego wypełnieniu oraz przyjęciu zgłoszenia asekurator rozpocznie procedurę likwidacji szkody.

Dodajmy tutaj, że przebieg tej procedury został dokładnie opisany na stronie internetowej asekuratora. Co jasne, pierwszym krokiem jest samo zgłoszenie szkody. Następnie TU Balcia w ciągu 1-5 dni zweryfikuje zgłoszenie. Kolejnym etapem będzie wycena szkody. Ona z kolei może zacząć od 1 do nawet 14 dni. Wszystko zależy od charakteru sprawy oraz stopnia skomplikowania wyceny. Ostatnim etapem jest natomiast przedstawienie wyceny oraz propozycja wypłaty odszkodowania. Jeśli właściciel polisy zaakceptuje podaną kwotę, środki powinny dotrzeć do niego w ciągu 1-5 dni.

Wypowiedzenie OC Balcia

Co prawda, firma Balcia już jakiś czas temu wstrzymała sprzedaż nowych polis OC dla kierowców. Jednak wcześniej tego typu ubezpieczenia były dostępne w sprzedaży i wiele osób się na nie zdecydowało. Warto więc pamiętać o tym, że zgodnie z przepisami polskiego prawa asekurator nie może anulować zawartej polisy OC. Jeżeli nawet upłynie termin jej ważności, ubezpieczyciel powinien automatycznie odnowić OC. To z kolei będzie wiązać się z obowiązkiem zapłaty składki.

Dlatego kierowcy zamierzający zrezygnować z posiadanego OC muszą zrobić to z wyprzedzeniem. W tym celu należy przesłać asekuratorowi wypowiedzenie OC. Wzór takiego dokumentu można znaleźć w internecie, choć niektórzy po prostu odręcznie piszą takie wypowiedzenie. Wypełniony i podpisany dokument należy dostarczyć swojemu ubezpieczycielowi.

W przypadku firmy Balcia wypowiedzenie można wypełnić online. Jest to możliwe po wejściu na tę podstronę. Jednocześnie na tej podstronie znajduje się gotowy wzór wypowiedzenia OC Balcia. Można więc łatwo go wypełnić i wysłać razem z całym zgłoszeniem.

Najważniejsze informacje:

  • Firma BTA powstała na Łotwie w latach 90. XX wieku. Asekurator stopniowo rozszerzał swoją ofertę na inne państwa bałtyckie, a później na całą Europę. Jednak późniejsza sytuacja skłoniła zarząd firmy do bardzo głębokiej restrukturyzacji.
  • Obecnie dawna firma BTA funkcjonuje na rynku jako Balcia. Aktualny model działalności tego asekuratora opiera się na sprzedaży ubezpieczeń online oraz budowaniu wizerunku firmy idącej z duchem czasu.
  • Towarzystwo Balcia kiedyś specjalizowało się wyłącznie w sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych. Jednak obecny model działalności zakłada również oferowanie innych świadczeń.
  • Aktualnie towarzystwo Balcia należy do międzynarodowego koncernu ubezpieczeniowego o tej samej nazwie. W Polsce interesy grupy reprezentuje oddzielna spółka Balcia Insurance SE Polska.
  • Ubezpieczenia Balcia można łatwo zamawiać drogą elektroniczną. Asekurator chwali się prostymi procedurami, które mają pozwolić na zamówienie ubezpieczenia online dosłownie w 60 sekund.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co warto wiedzieć o firmie Balcia?
Spółka Balcia Insurance SE Polska powstała zaledwie kilka lat temu. Jej powstanie było efektem wchłonięcia firmy BTA, która od lat 90. prowadziła sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych w krajach bałtyckich, a później w całej Europie. Obecnie marka ta jest częścią międzynarodowego koncernu Balcia.
Jakie ubezpieczenia oferuje towarzystwo Balcia?
Kiedyś oferta tego towarzystwa obejmowała wyłącznie polisy komunikacyjne. Jednak teraz Balcia oferuje również inne świadczenia, takie jak: polisy sportowe, NNW lub OC w życiu prywatnym. Warto jednak wspomnieć, że czasami asekurator wycofuje z oferty niektóre świadczenia, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy dana polisa jest dostępna.
Jakie są najważniejsze atuty firmy Balcia?
Firma Balcia robi wszystko, aby iść z duchem czasu. Świadczy o tym choćby fakt, że asekurator stara się maksymalnie upraszczać wszystkie procedury związane z zakupem i obsługą ubezpieczeń. Dlatego firma deklaruje, iż zakup polisy online może zając zaledwie 60 sekund, a zgłoszenie szkody tylko 90 sekund. Takie liczby wypadają więc naprawdę dobrze.

Sprawdź oferty innych towarzystw ubezpieczeniowych