Jak wyrobić kartkę EKUZ w Warszawie?

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Warszawa jako stolica Polski jest obowiązkowym punktem na mapie turystycznej naszego kraju. Miejscowe Lotnisko Chopina każdego dnia przyjmuje tysiące pasażerów z całego świata, a także Polaków wylatujących za granicę. Jeżeli ktoś udaje się w taką podróż, powinien jeszcze przed wyjazdem zadbać o uzyskanie karty EKUZ. Ten dokument będzie nieocenionym wsparciem w razie ewentualnych problemów podczas podróży. W jaki sposób otrzymać kartę EKUZ w Warszawie?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Warszawie?

Karta EKUZ to rodzaj państwowego ubezpieczenia zdrowotnego o międzynarodowym charakterze. Uprawnia ona obywateli Polski do korzystania z opieki lekarskiej w innych krajach europejskich. Wydawaniem kart EKUZ zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia, który w ten sposób potwierdza, że dana osoba posiada ważne ubezpieczenie.

Żeby więc uzyskać kartę EKUZ, mieszkańcy Warszawy powinni udać się do Mazowieckiego Oddziału NFZ.

Karta EKUZ w Warszawie – kontakt (e-mail i telefon)

*Jest to dedykowany numer dla osób, które kontaktują się z oddziałem NFZ w sprawie karty EKUZ.

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Warszawie

Oddział NFZ w Warszawie otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
 • wtorek: 8:00 – 16:00,
 • środa: 8:00 – 16:00,
 • czwartek: 8:00 – 16:00,
 • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?

W porównaniu do innych urzędowych procedur wydawanie karty EKUZ przebiega naprawdę sprawnie. Jeżeli zainteresowana osoba złoży wniosek osobiście w wyznaczonej placówce, zazwyczaj karta EKUZ zostanie jej wydana od ręki!

Niestety, mieszkańcy Warszawy na pewno znają realia dotyczące załatwiania spraw urzędowych. Długie kolejki stały się tutaj wszechobecną normą. Na szczęście osobista wizyta w placówce NFZ to tylko jedna z możliwości. Kartę EKUZ można wyrobić także bez wychodzenia z domu. Najprostszym sposobem będzie użycie serwisu ePUAP i wysłanie wniosku za jego pomocą.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Jak można złożyć wniosek o kartę EKUZ bez korzystania z platformy ePUAP?

 1. Pierwszym krokiem będzie wydrukowanie wzoru podania.
 2. Następnie wniosek należy wypełnić i podpisać.
 3. Gotowy dokument wystarczy przekazać do oddziału NFZ poprzez:
 • wysłanie wydrukowanego wniosku pocztą tradycyjną;
 • zeskanowanie i wysłanie wniosku poprzez wiadomość e-mail.

Jakie świadczenia zapewnia karta EKUZ?

Najczęściej podawaną informacją o karcie EKUZ jest to, że zapewnia ona możliwość bezpłatnego korzystania z opieki medycznej poza Polską. Jednak tutaj pojawia się kilka ograniczeń, które dotyczą każdego posiadacza karty EKUZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszty leczenia zagranicznego tylko w nagłych sytuacjach. Co to dokładnie oznacza? Jeżeli turysta ulegnie wypadkowi lub jego zdrowie gwałtownie się pogorszy, wizyta u lekarza będzie uzasadniona. Jednak refundacja nie dotyczy np. tych zabiegów, które były planowane jeszcze przed wyjazdem. Co więcej, kartę EKUZ można wykorzystać tylko w publicznych poradniach i szpitalach.

Dlaczego dodatkowe ubezpieczenie turystyczne może być niezbędne?

Zakres karty EKUZ spełnia jedynie podstawowe zasady bezpieczeństwa. Osoby korzystające z takiego świadczenia muszą samodzielnie płacić za niektóre usługi medyczne (np. ratownictwo górskie). Dlatego karta EKUZ może okazać się zbyt ograniczonym świadczeniem.

Osoby z większymi wymaganiami powinny więc postawić na ubezpieczenie turystyczne. Prywatna polisa zapewnia liczne atuty, których nie uzyskają posiadacze karty EKUZ. Ubezpieczenie turystyczne zapewnia refundację kosztów leczenia we wszystkich dostępnych placówkach. Jeśli turysta będzie chciał skorzystać z usług wykraczających poza publiczną służbę zdrowia, otrzyma taką możliwość.

Co ważne, towarzystwa ubezpieczeniowe tworzą polisy dla osób podróżujących po całym świecie. Dzięki temu z prywatnego ubezpieczenia można skorzystać praktycznie wszędzie. Natomiast karta EKUZ jest ważna tylko na terytorium Unii Europejskiej oraz państw członkowskich EFTA. Tym samym nie można jej użyć podczas pobytu na innym kontynencie.

Podsumowanie

Warszawiacy powinni wystąpić z wnioskiem o wydanie karty EKUZ do Mazowieckiego Oddziału NFZ. Można to zrobić zarówno poprzez wizytę w placówce, jak i wysłanie przygotowanego dokumentu. Karta EKUZ gwarantuje możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy medycznej w trakcie pobytu za granicą. Niemniej obejmuje ona tylko wąski zakres usług niezbędnych do ratowania zdrowia. Żeby uzyskać bardziej kompleksową ochronę, trzeba kupić prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia